Не розмовляли два роки: Про що може свідчити зустріч Зеленського зі "слугами"

Володимир Зеленський зустрівся з парламентською фракцією "слуг". Інтерес до цієї події зрозумілий, адже зі своїми депутатами президент не зустрічався два роки. Точніше, у залі парламенту бував, але, очевидно, тем для спілкування саме з монобільшістю не було

Політичний оглядач
Не розмовляли два роки: Про що може свід…
"Слуги народу" два роки не зустрічалися з президентом. Фото прес-служби "СН"

Прийшли не всі, розповіли не про все

Відразу про два важливих моменти, на які найбільше звертали увагу. Перший: на зустріч прийшли не всі депутати з президентської фракції. За словами джерел, були ті, хто майже завжди голосує за потрібні владі законопроекти та бере більш-менш активну участь у роботі фракції. Колег, які дрейфували від "слуг" ще до повномасштабного вторгнення, та багатьох мажоритарників, не було. Подібне ігнорування президента тільки підтверджує, що парламентська Зе-команда продовжує перебувати у стані напіврозпаду.

Другий момент стосується новин із цієї події. Були, так би мовити, канонічні новини, а були витоки від джерел. Себто присутніх там нардепів. Голова фракції Давид Арахамія повідомив: говорили про фронт, економіку, допомогу партнерів, збереження єдності в суспільстві. І, відповідно, про завдання для парламенту і депутатів за цими напрямами. "Але хочу наперед спростувати всі конспірологічні теорії. Вона (зустріч – ред.) була запланована ще наприкінці минулого року, але графік президента дозволив її провести лише зараз", – пояснив Арахамія. Так, ніби всіх цікавило, чому Зеленський поспілкувався зі своєю фракцією не у грудні, а в лютому. Інтерес виник не стільки до самого факту зустрічі, а до її змісту, до того, що глава держави доносив до депутатів і вони до нього. Оскільки ж офіційні повідомлення дозувалися, мережева спільнота поширювала інформацію з посиланням на джерела. Що буде саме так, організатори зустрічі, на якій окрім головного гостя були керівник Офісу президента Андрій Єрмак, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук і його перший заступник Олександр Корнієнко, мали розуміти. Або ж подія ця і не розглядалася як важлива. На користь цієї версії може свідчити те, що на президентському сайті новини про зустріч з фракцією 21 лютого немає.

Чистки в Кабміні на паузі?

Тепер про витоки від джерел. Зосередимося на найцікавіших. Перше: про можливі відставки в уряді не йшлося. Нагадаємо, на початку лютого Юлія Лапутіна пішла з посади міністра у справах ветеранів. А після тектонічних кадрових змін серед вищого військового керівництва почали ходити чутки про серйозні зміни і в урядовій команді Дениса Шмигаля. Називалися різні міністерські крісла, які буцімто от-от стануть вакантними – від очільників МВС і Мінюсту, до навіть самого прем’єра. Скептики подібні припущення ставили під сумнів з двох причин: по-перше, ні для кого не секрет, що центр ухвалення рішень знаходиться на вулиці Банковій, тому проста перестановка міністрів не призведе до покращення чи погіршення менеджменту, а єдиний можливий зиск від цього – кілька тижнів обсмоктуватимуть перестановки та нових призначенців; по-друге, якби кадрові зміни дійсно планувалися, вже б кандидатів засвітили у ЗМІ.

Сирський рятуватиме депутатів від непопулярних змін до мобілізації

Другий витік від джерел стосується болючої для суспільства теми внесення змін до процедури мобілізації. Depo.ua приділяв багато уваги цій темі. Станом на зараз до урядового законопроекту, ухваленого у першому читанні, подано більше 4 тисяч поправок, що суттєво затягне процес ухвалення документу в цілому. А враховуючи, що народні обранці не хочуть підтримувати непопулярні заходи, майбутнє документу виглядає доволі туманним. На зустрічі з депутатами президент згадував про аудит, який проводить новий головком ЗСУ Олександр Сирський. Ідеться про перевірку вже мобілізованих. Очевидно, йдеться про виявлення "паперових солдатів" та витискання із внутрішніх резервів армії людського ресурсу для посилення угрупувань на фронті.

Оскільки проблеми з мобілізацією та спроби вирішити їх законодавчими нововведеннями підігрівали і підігрівають негативні настрої, що відображається на рейтингах президента, очевидно, на горі було ухвалене рішення не прискорювати прийняття законопроекту. Втім, як свого часу застерігав Depo.ua, навіть дуже прискіпливий аудит в армії не зможе компенсувати нагальну потребу в людях.

І знову про вибори…

Третій цікавий витік стосується виборів президента. Точніше, їхньої відсутності. Про загрозу втрати легітимності після 21 травня буцімто запитали депутати. На це глава держави відповів про поінформованість щодо підготовки росією інформаційної кампанії на цю тему. Він запевнив, що партнери підтримують позицію української влади стосовно легітимності президента і неможливості проведення виборів. Depo.ua свого часу аналізував, чому може виникнути питання щодо легітимності діючого президента. Очевидно, що на цьому гратиме росія. Але найбільша загроза навіть не в цьому, а в двох інших аспектах.

Зовнішньому – ідейку про "нелегітимність" Зеленського можуть підкинути недругам України, які крутитимуть її підчас кампанії з обрання депутатів Європарламенту. Вже зараз спостерігаємо негативний впив цієї події на стосунки України з окремими європейськими державами. Або ж вкладуть думку про потребу у виборах президента України в голову Дональда Трампа.

Другий аспект – внутрішній. Влада вперто відмовляється йти на контакт із опозиційними силами, вона зняла для себе з порядку денного питання уряду національної єдності і широкої коаліції. Ніхто з діючих нині політиків не зазіхатиме на президентське крісло Зеленського, але для того, щоб поставити жирну крапку на спробах ворога підірвати єдність в державі та підтримку України партнерами, потрібен спільний голос усіх українських політичних сил. А не лише "слуг народу". Та й те тільки тих, які дійшли до місця зустрічі з президентом. 

Четвертий витік – про буцімто відсутність під час події обговорення проблеми масового складання мандатів "слугами". Про неї не так давно говорив Арахамія. Днями стало відомо, що піти з Ради планує В’ячеслав Медяник. Після чого нардепів залишиться 400. Це не катастрофа, бо в парламенті вистачає голосів для ухвалення рішень. Є й конституційна більшість. Однак втрата кожного "штика" робить "слуг" все більш залежними від підтримки депутатських груп. Які, чим більш слабнутиме президентська фракція, тим активніше гратимуть на її слабкості.

Зрештою – висновки. Зустріч із фракцією для президента Зеленського, схоже, була подією буденною. І не надто бажаною. На Банковій переконані, що навіть в разі, коли розвал "зелених" прискориться, у парламенті голосів за потрібні закони вистачатиме. І що ніякої політичної кризи навесні не станеться. Як у пісні "І все буде добре у кожного з нас". У свою чергу депутати могли винести зі спілкування, що нікому з них не гарантоване політичне майбутнє. Окрім невеликого кола наближених осіб.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme