Одкровення Хомчака: Про що говорив і чого не сказав головнокомандувач ЗСУ

Головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак три години відповідав на питання представників обраних ЗМІ, військових експертів та блогерів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Одкровення Хомчака: Про що говорив і чог…
Фото Мирослава Гая

Depo.ua спробував розібратись у тому, що сказав і чого не сказав головнокомандувач ЗСУ, а сказати було б варто.

Про реформу системи харчування в ЗСУ

З найбільш успішної і позитивної за часів президентства Порошенка, ця реформа стала чи не найбільш скандальною за часів президентства Зеленського і його ставлеників в армії. Тому про неї не могли не спитати на даній зустрічі.

"Вважаю, що принцип аутсорсингу в армії повинен залишатися. За винятком військових частини, які залучають до виконання завдань у районі операції Об'єднаних сил. Інше питання, чи правильно, що одні частини мають багатий асортимент продуктів, а інші значно обмежений. Тому, як на мене, доцільно запровадити аутсорсинг за каталогом", – заявив Хомчак.

На його думку, це звільнить командирів частин від непритаманних їм функцій організації та контролю процесів харчування у частинах.

При цьому Руслан Хомчак заперечує згортання реформи і намагається подати це, як її наступний етап. Мовляв, спочатку в ЗСУ були наряди на кухню, потім аутсорсинг, потім харчування за каталогом (реформа Порошенка-Петрені), і ось зараз настав час нового етапу – "аутсорсинг за каталогом".

Хоча, як відомо, коли армія харчувалась на аутсорсі, було багато нарікань на неякісне надання послуг фірмами-аутсорсерами і на корупційну складову цього процесу. Тому суть реформи системи харчування часів Порошенка і полягала у зниження корупційної складової до нуля за рахунок відмови від фірм-аутсорсерів.

І, варто відзначити, що поставленої мети ця реформа досягла – принаймні, жодного скандалу, пов'язаного з неякісним харчуванням чи корупцією у тих частинах, які харчувались без фірм-аутсорсерів, за весь час не було. На відміну від тих частин, які продовжували працювати з аутсорсерами – і це було навіть зафіксовано на офіційному рівні.

То для чого міняти те, що працює ідеально, на те, що постійно дає збої? На жаль, таке питання Хомчаку ніхто не поставив. 

Читайте також: Знову корм замість їжі: Як Міноборони Зеленського поховало реформу харчування ЗСУ

Про втрати під час режиму припинення вогню

Руслан Хомчак повідомив, що за час перемир'я, яке триває уздовж лінії розмежування, загинуло четверо українських воїнів і 14 зазнали поранень. Звісно, мова про бойові втрати. Про ті, які штаб ООС відносить до небойових, він не згадав.

Але волонтери ведуть статистику справжніх втрат під час Операції Об'єднаних сил. Так от, за підтвердженими даними четверо українських захисників загинули лише у листопаді цього року. Всього ж від початку так званого "перемир'я" Україна втратила 26 своїх захисників. Але у високих владних кабінетах про це говорити не прийнято, тому що статистика реальних втрат псує уявну ідилію миру на Донбасі, якого насправді немає.

Читайте також: Завершення війни від Зеленського: Що не так з "небойовими" втратами в ООС

Про заборону відкривати вогонь

"Якщо Збройним силам стоїть завдання без необхідності вогонь не відкривати, щоб не провокувати на відповідні силові дії противника, то в переважній більшості, на 99%, ці завдання наші військові виконують. На жаль, ворог не так само виконує їх", – сказав Хомчак.

Водночас він наголосив, що рішення про вогонь у відповідь приймає командир на місці, тому якщо у якійсь ситуації вогонь не відкривали – значить так вирішили самі військові.

"Щодо вогню у відповідь, я хотів би, щоб ми раз і назавжди зрозуміли: рішення про вогонь у відповідь приймає командир на місці. Ні в якому разі туди не втручається ні Хомчак, ні командуючий Об'єднаних сил. Це право дано командиру, якому стоїть завдання обороняти відповідно опорний пункт, район оборони", зазначив Хомчак, додавши, що делегування повноважень на рівень командира є одним з принципів НАТО.

Дуже зручна позиція, чи не так?

Про розведення сил і засобів

Коментуючи дане питання, Руслан Хомчак недвозначно дав зрозуміти, що він не схвалює нинішню тактику, але змушений виконувати відповідний наказ. При цьому зауважив, що навіть якщо б сказали зараз відвести всі війська геть, то це було б неможливо зробити через свідому позицію командирів.

Принаймні, так пише блогер Мирослав Гай, який був присутній на цій зустрічі.

На уточнююче запитання у Facebook, чи не є це "прикриттям і легалізацією зрадницьких дій тимчасового політичного керівництва країни", блогер відповів, що Хомчак таким чином дає шанс політикам домовитись.

"Йому дорікали, що "Мінськ" не виконується через ЗСУ. Він доводить, що це не так", – передав Мирослав Гай почуте на зустрічі від Руслана Хомчака.

Читайте також: Розведення сил: Що за нові "зони безпеки" погодили на Донбасі (КАРТА)

Про скасування додаткових виплат учасникам ООС

Головнокомандувач ЗСУ спростував інформацію, яку поширюють у соцмережах, про нібито плани скасувати деякі додаткові виплати та премії військовим, які виконують завдання у районі ООС.

"Додаткові виплати залишаються. Нічого не відміняється, ні для військових на першій лінії оборони, ні на другій. 17 тисяч, 6.5 тисяч, плюс 5 тисяч на першій і другій лінії. Я стою на позиції, що зменшувати нікому не можна", − запевнив Руслан Хомчак.

Залишається сподіватися, що Хомчак говорить правду. За цей варіант той факт, що  скасування виплат не приховаєш.

Про російських військових на Донбасі

Щодо кадрових військових ЗС РФ, то головнокомандувач ЗСУ озвучив інформацію, згідно з якою у непідконтрольних українському уряду окремих районах Донецької та Луганської областей нині перебуває не більше трьох тисячі російських військовослужбовців.

"За даними розвідки, російських військовослужбовців в окремих районах Донецької та Луганської областей налічується близько трьох тисяч. Все постачання зброї, техніки та продовольства здійснюється виключно з території РФ. Також стало відомо, що нещодавно зайшли на Донбас 10-12 професійних груп снайперів з РФ, ми їх бачили під Широкиним", – заявив він.

Враховуючи те, що зовсім нещодавно офіційні представники української влади відкрито заявляли, що на Донбасі російських військових немає, така заява Хомчака вселяє оптимізм.

Про повільне оновлення парку військової автомобільної техніки

На запитання журналіста інформагентства Міноборони, чому так повільно оновлюється парк автомобільної техніки війська, головнокомандувач ЗСУ відповів, що наразі серед пріоритетів технічного оновлення ЗСУ – бойова техніка.

За його словами, з огляду на загрози та фінансові можливості визначено пріоритети, за якими проводиться технічне оновлення війська. Але він запевнив, що скоро дійде черга і до масового оновлення автомобільного парку.

"Важливо, щоб техніка відповідала всім нашим вимогам. Щоб виробник дослухався до рекламацій військових. Варто відмовитись від практики закупівель широкого спектру автомобілів різних зразків та виробників. Бо треба пам'ятати про налагодження ефективної системи технічного обслуговування та ремонту автотехніки, підготовки під нові марки авто спеціалістів. Дуже скоро постане питання про фахівців, запчастини, але чи знайдуться відповіді? У нас є вже бачення, що нам потрібно. У КрАЗа є чимало цікавих напрацювань. Але коли завод запрацює? Питання не до мене. Можливо, хтось скаже, що "Мерседес" краще. Але скільки ми таких машин зможемо купити? "Татра" – теж хороша машина. У нас є бачення, щоб "Нептун" і "Ураган" були на базі "Татри". У нас немає часу, війську вже необхідна техніка, ми нині воюємо", − наголосив Хомчак.

Щодо інших питань, які цікавлять платників податків, що утримують ЗСУ включно з головнокомандуючим, на жаль, наразі невідомо – чи запитували у Руслана Хомчака про його колекцію квартир, одну з яких він сам собі виділив, скориставшись службовим становищем, і про переслідування волонтерів за оприлюднення цієї інформації. А без відповідей на ці питання складається враження, що Хомчак покликав на зустріч виключно лояльних блогерів та медійників.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme