Зброя з Німеччини: Чому Берлін блокує постачання Києву гвинтівок і кораблів

Німеччина посідає четверте місце у світі за обсягами експорту зброї, але принципово не продає її воюючим країнам

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Зброя з Німеччини: Чому Берлін блокує по…
Фото: StockTrek

Учора, 17 січня, Україну відвідала глава МЗС Німеччини Анналена Бербок, в тому числі, відома своїми висловлюваннями про неможливість постачання німецької зброї та військової техніки в Україну.

Напередодні її візиту МЗС Німеччини заявило, що держава не змінила свого ставлення щодо питання надання Україні оборонної зброї, а після зустрічі Анналени Бербок з очільником МЗС України Дмитром Кулебою, останній заявив, що Україна продовжить з Німеччиною діалог на цю тему. В перекладі на просту мову це означає, що станом на сьогодні домовитись не вдалося і тому німецької зброї нам поки не бачити.

Читайте також: Кораблі, літаки, гаубиці і безпілотники: П'ять новинок озброєння, які чекає українська армія у 2022 році

Чому Німеччина так чинить

Станом на сьогодні Німеччина є четвертим найбільшим експортером зброї у світі (після США, Росії і Франції). Доля Німеччини на світовому ринку озброєнь складає 6,4% і вона постачає на експорт все – від пістолетів до підводних човнів.

Разом з тим, Німеччина давно проголошує, що політичні проблеми не вирішуються військовою силою, а мир має досягатись шляхом дипломатичних переговорів, а не зброї. І це у неї закріплено на законодавчому рівні. Директиви федерального уряду у сфері експорту озброєння фактично забороняють такі поставки до країн, у яких існує збройний конфлікт або є загроза його виникнення.

Таким чином зброю Німеччина продає лише тим країнам, які не ведуть активних бойових дій та/або не мають гострих конфліктів на своїй території. І варто відзначити, що в цьому питанні Німеччина послідовна.

Так, 8 січня 2022 року влада Німеччини вирішила припинити постачання продукції військового призначення до Казахстану через кризову ситуацію в країні. Таке рішення німці ухвалили після того, як президент Казахстану дозволив армії відкривати по протестувальниках вогонь на ураження без попередження.

А в останні роки Німеччина регулярно постачала у Казахстан гвинтівки, пістолети, системи технічної розвідки, легкі вертольоти, а також супутникове та ракетне паливо для космодрому "Байконур".

Ще раніше, у жовтня 2019 року, Німеччина заблокувала експорт озброєнь до Туреччини зв'язку з бойовою операцією цієї країни в Сирії. У офіційній заяві МЗС ФРН тоді заявило, що Берлін не може дозволити, щоб його озброєння були використане у військовій кампанії.

І це при тому, що на той момент Туреччина була найголовнішим німецьким партнером в галузі імпорту німецьких озброєнь. Упродовж 2018 року Туреччина придбала німецьких озброєнь на суму 242,8 млн євро, що становило майже третину від загальної суми експорту німецької зброї. А у 2019 році, до заяви про зупинку експорту, до Туреччини було поставлено продукції військового призначення на суму 184,1 млн євро. І німці пішли на такі втрати (точніше, недоотриману вигоду) через принцип.

Щоправда, є в цьому питанні один виняток – одна вічно воююча країна, в яку Німеччина експортує зброю регулярно і у великій кількості. Це Ізраїль. Для нього Берлін зробив виняток, обґрунтовуючи його особливою історичною відповідальністю Німеччини за безпеку Ізраїлю через Голокост. При цьому Німеччина Ізраїлю не лише надає відповідні дозволи, а й навіть забезпечує часткову фінансову підтримку такого експорту (так, як це робить США для України).

Читайте також: Від касок до "Джавелінів": Як США допомагають ЗСУ

Яка зброя цікавить Україну

Найпопулярнішим у світі типом великих озброєнь, якими торгує Німеччина, є підводні човни. Однак нам цей напрямок нецікавий, тому що стратегія розвитку військово-морського флоту не передбачає наявність підводних човнів на озброєнні ВМС ЗСУ.

Водночас, у інтерв'ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung у травні 2021 року президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Німеччини "штурмові гвинтівки, радіотехніку, військову техніку – багато всього", а також "потужні кораблі, ракетні катери, патрульні катери".

Щоправда, щодо кораблів і катерів позиція Зеленського виглядає трохи дивною, адже на момент інтерв'ю Україна вже мала відповідні контракти з Францією, Туреччиною, Великою Британією і США, плюс є кілька власних проектів-довгобудів, на зразок "Лані". 

А от що стосується штурмових гвинтівок, то тут шансів більше, навіть попри те, що Україна вже налагодила виробництво у себе американських військових гвинтівок AR-10 і AR-15. Справа у тому, що такої зброї завжди треба дуже багато. Особливо з огляду на потенційне збільшення армії за рахунок мобілізації у випадку російської агресії, яку (армію) потрібно чимось озброїти. І бажано чимось сучасним, а не автоматами Калашникова ще радянського виробництва.

Читайте також: UAR-10 і UAR-15: Якими гвинтівками Україна збирається боронитися від Росії

При цьому у 2021 році газета Bild писала, що Німеччина не лише не продає Україні власну зброю, але й заблокувала по лінії НАТО купівлю Україною 90 снайперських гвинтівок Barrett M82 американського виробництва. 

Очевидно, що якоїсь конкретної зброї Україна від Німеччини не очікує – як це було з американськими переносними протитанковими ракетними комплексами "Джавелін", чи турецькими ударними безпілотниками "Байрактар", постачання яких ми свого часу цілеспрямовано добивались. Інакше про неї вже б говорили.

Тут більше йде мова про те, щоб зламати "збройне ембарго" і стати для Німеччини країною-винятком, на зразок Ізраїлю. Щоб можна було в будь-який момент придбати у країни потрібну техніку та озброєння. 

Але перспективи поки що не дуже втішні – новий німецький уряд продовжує політику своїх попередників, хоч і поводиться при цьому не так безцеремонно. Принаймні, зараз спостерігається щось на зразок діалогу-дискусії і ніхто не знає, чим цей процес завершиться. Якщо все ж таки вдасться дотиснути Берлін у цьому питанні, то це буде великою дипломатичною перемогою чинної влади.

Читайте також: Військова допомога Заходу: Яку зброю і техніку отримала Україна у 2021 році

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme