UAR-10 і UAR-15: Якими гвинтівками Україна збирається боронитися від Росії

Україна опанувала ліцензійне виробництво американських військових гвинтівок AR-10 і AR-15 і майже завершила переозброєння ними своєї армії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
UAR-10 і UAR-15: Якими гвинтівками Украї…
Фото: ЗСУ

19 грудня секретар РНБО Олексій Данілов і міністр оборони Олексій Резніков відвідали компанію Ukrop (ТОВ "Укроп"), що пропонує військові версії торгової марки Zbroyar, і ознайомились сучасними автоматами та снайперськими гвинтівками, які віднедавна стоять на озброєнні українських силовиків. Це автоматичні гвинтівки UAR-15, а також снайперські гвинтівки UAR-10.

Розглянемо їх ближче.

Снайперська гвинтівка UAR-10

Це самозарядна (напівавтоматична) гвинтівка з поворотним затвором та автоматикою на основі відведення порохових газів виробництва ТОВ "Зброяр". Фактично, її можна вважати аналогом американської автоматичної гвинтівки AR-10.

Восени 2012 року ТОВ "Зброяр" налагодило ліцензійне виробництво американських гвинтівок AR-10 на київському заводі "Маяк" під назвою Z-10.

У 2018 році їх під назвою UAR-10 прийняли на озброєння в ЗСУ для заміни застарілої снайперської гвинтівки Драгунова. З таким маркуванням вони постачаються лише в ЗСУ та силові підрозділи МВС, тоді як для інших цілей (мисливство тощо) гвинтівка продається під цивільною назвою Z-10.

Снайперська гвинтівка UAR-10

Гвинтівка виготовляється з вітчизняних і американських комплектуючих. 85% деталей "Зброяр" виробляє самостійно на своїх потужностях, завдяки чому повністю забезпечує власні потреби у ствольних коробках, затворах, затворних рамах, а також у цівках і елементах газової системи.

Особливістю конструкції української UAR-10 є постійне з'єднання рукоятки зведення з рамою затвора (на відміну від американського оригіналу AR-10). Це дозволяє як витягнути застряглий набій, так і здійснити ручне досилання. Хромований зсередини ствол, виготовлений із неіржавіючої сталі, має гарантований ресурс до 7000 пострілів.

Також вітчизняна снайперська гвинтівка має зручнішу конструкцію: може бути розібрана на дві складові, що дозволяє зменшити її габарити та забезпечує компактність при транспортуванні.

Ствол гвинтівки консольно закріплений, чим досягається стабільність пристрілювання. Верхня частина ствольної коробки і цівка обладнані рейками Пікатінні для встановлення прицільних пристосувань та інших аксесуарів. Ударно-спусковий механізм допускає стрільбу лише одиночними пострілами, оптимізований для точної стрільби.

Снайперська гвинтівка UAR-10

За рахунок автоматики на відведенні порохових газів з'явилася можливість здійснювати до 21 пострілу за хвилину. При цьому під час стрільби розсіювання від точки прицілювання становить до 3 см, а прицільна дальність ураження – до 1200 метрів. Вага гвинтівки становить 5 кг, а довжина (залежно від прикладу) – від 103 до 124 см.

Для зниження рівня звуку та спалаху під час пострілу гвинтівка може оснащуватися глушником. Також вона забезпечена прикладом MagPul PRS на 10 або 20 набоїв з регульованою щокою і висувним потиличником.

Калібр гвинтівки 7,62×51 мм під набої .308 Winchester, що повністю відповідає стандарту НАТО.

У Збройних силах України використовується як гвинтівка піхотного снайпера. Станом на 2021 рік заміна радянських СВД на нові гвинтівки UAR-10 фактично відбулася повністю.

Снайперська гвинтівка UAR-10

Штурмова гвинтівка UAR-15

Це українська напівавтоматична самозарядна гвинтівка з поворотним затвором та автоматикою на основі відведення газів виробництва компанії "Зброяр". Виготовляється за ліцензією американської гвинтівки AR-15, яка з 1958 року під назвою M16 перебуває на озброєнні армії США, постійно модифікуючись.

Восени 2012 року розпочалося виробництво гвинтівок в Україні під назвою UAR-15 на київському заводі "Маяк".

Штурмова гвинтівка UAR-15

Як і у випадку з UAR-10, 85% деталей автомата UAR-15 "Зброяр" виробляє самостійно (ствольні коробки, затвори, затворні рами, цівки і елементи газової системи). Решта комплектуючих (ствол та ударно-спусковий механізм) – американські.

Гвинтівка має модульне компонування, верхня частина ствольної коробки та цівка мають напрямні типу Пікатіні для установки прицільних пристосувань та інших тактичних аксесуарів.

Модульна конструкція дозволяє легко робити заміну різних компонентів: прикладу, цівки, пістолетної рукоятки та іншого навісного приладдя, тим самим налаштовуючи гвинтівку для зручності в експлуатації.

В моделі UAR-15 застосовані газові системи "MidLength" або "CARBINE", що забезпечують плавну роботу автоматики. Також гвинтівка обладнана штатним глушником, ресурс якого складає десять тисяч пострілів.

Зброя відзначається високою точністю (кучність краща, аніж у автомата Калашникова), оптимізованою вагою (3,5 кг), можливістю встановлювати приціли безпосередньо на жорстку ствольну коробку.

Калібр гвинтівки 5,56×45 мм під набої .223 Remington, що повністю відповідає стандарту НАТО.

У 2020 році штурмові гвинтівки UAR-15 надійшли на озброєння спецпризначенців Нацполіції (спецпідрозділ "КОРД"), Нацгвардії і Держприкордонслужби (спецзагін "ДОЗОР"), як заміна застарілому радянському автомату Калашникова.

Штурмова гвинтівка UAR-15

І це далеко не вся стрілецька зброя, яка перебуває на озброєнні українських військових. Про іншу ми писали раніше.

Читайте також: Зброя проти бронетехніки: Що за великокаліберні гвинтівки Snipex отримали ЗСУ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme