Закрити Морпіха: Що стоїть за арештом комбата Лановенка

Командира 37-го батальйону 56-ї бригади Павла Лановенка, позивний Морпіх, засудили до 30 діб арешту за нібито побиття підлеглого. Історія неабияк сколихнула громадськість

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Закрити Морпіха: Що стоїть за арештом ко…
Фото: Віолета Кіртока

Depo.ua спробував розібратися у ситуації.

Першою про арешт комбата Морпіха 26 грудня у Facebook повідомила ветеранка ООС, військова волонтерка і депутатка Київської міської ради Аліна Михайлова. З її слів "на губу" він загримів за те, що "тримав свій батальйон в бойовому стані та боровся з аватарами та наркоманами".

михайлова 1

Більше подробиць вдалося дізнатись з посту у Facebook журналістки Віолети Кіртоки, яка, за її словами, встигла поспілкуватись з Лановенком до того, як у нього забрали телефон. 

"Ця історія почалася 4 дні тому. На позиції комбат (а Морпіх – командир батальйону, який зараз знаходиться під Донецьким аеропортом), побачив бійця в неадекватному стані. Командир сказав підлеглим, щоб не бачив це тіло на позиціях. Той не приховував і зараз не приховує, що приймав наркотичні речовини. Після розмови з бійцем, Морпіх продовжив оглядати позицію. Наступного дня йому доповіли, що той боєць погано почувається. Його відправили в лікарню Авдіївки. Там вирішили перевезти далі. По-моєму, в Покровськ. Можу тут помилитися, куди саме перевезли бійця. Там виявили, що у нього відбита селезінка. І він заявив, що це його побив комбат. Підключилися ДБР та прокуратура", – написала журналістка.

Також вона переказала слова самого Лановенка: "Сьогодні мене в телефонному режимі викликали в ДБР в Краматорськ. Я приїхав сам. За мною нікого не посилали. Після розмови із слідчими ДБР я сам поїхав в суд – мені повідомили, що відбудеться засідання і я на нього прибув. Воно було недовгим. Свідки, яких питали про все, що сталося, не бачили нашої розмови на позиції. Вони так і сказали, що не бачили ніякого побиття. Але рішення, як мені сказали потім присутні у суді, було вже спущено зверху. І мені, людині, яка добровільно прибула на суд, дала свідчення, винесли рішення: 30 діб арешту. Бо, мовляв, я можу втікти. Скажу більше. На батальйон ці дні тиснуть. Приїжджали з Києва і питали не про ситуацію, яка стала приводом для справи, а про мене особисто: на чому їжджу, з ким, де живу...".

Також вона стверджує, що комбат Лановенко запевнив її, що пальцем не чіпав бійця, у побитті якого його звинувачують.

кіртока 1

кіртока 2

Читайте також: П'яна поножовщина, чи замах на вбивство. Що насправді відбувається в 92-й бригаді

Про самого Морпіха відомо небагато. На війні він з 2014 року, пішов туди добровольцем. 6 грудня 2020 року Лановенко отримав державну нагороду – орден Данила Галицького.

У мережі можна знайти й інші згадки про цього комбата. Зокрема, на сайті Доступ до правди (інтернет-платформа для інформаційних запитів до держорганів) є так зване "звернення до президента", у якому нібито молодший лейтенант, офіцер, психолог 37-го окремого мотопіхотного батальйону Корнєв Микита Володимирович заявляє, що його безпосередній начальник, командир 37-го окремого мотопіхотного батальйону старший лейтенант Лановенко Павло Петрович причетний до махінацій з бойовими виплатами.

Даний допис був оприлюднений на сайті 18 листопада 2019 року, тобто, більше року тому. У дописі автор просить не розголошувати наведену ним інформацію, переживаючи за своє життя. Однак, судячи з усього, автор не був в курсі того, що всі запити на сайті Доступ до правди є публічними.

Простіше кажучи, склалося враження, що "молодший лейтенант, офіцер, психолог 37-го окремого мотопіхотного батальйону Корнєв Микита Володимирович" писав донос президенту України, але обрав для нього не той сайт.

Звісно, інформація у дописі недоведена.

Разом з тим чимало людей, які воювали чи воюють, у Facebook дають Лановенку позитивну характеристику, у тому числі наголошують на повазі комбата до бойових побратимів.

Водночас згадують і про його нетерпимість до наркоманів та "аватарів" (так в армії називають п'яниць). Однак, про рукоприкладство з боку комбата не пише ніхто.

Натомість, відомий волонтер Андрій Римарук (фонд "Повернись живим") абстрактно прокоментував, що не знає жодного комбата, який би не бив своїх підлеглих за п'янку чи вживання наркотиків на позиції. І всі про це знають, але ніхто за це ніколи не карав.

Втім, бойові побратими Морпіха пишуть, що боротьба з наркоманами – це лише формальна підстава для переслідування комбата. Насправді, причина в іншому.

Згадана вище ветеранка Аліна Михайлова у своєму пості називає Лановенка одним з найбільш бойових командирів на фронті, навіть в умовах режиму припинення вогню. Вона пояснює це бажанням Морпіха нищити російського ворога, а не миритися з ним і припускає, що саме це стало причиною цькування комбата з боку державних органів.

Що цікаво – розголос, піднятий у соціальних мережах, змусив прес-центр Оперативного командування "Південь" відреагувати офіційною заявою, у якій визнається факт звернення побитого військовослужбовця з ознаками наркотичного сп'яніння, через що було призначено розслідування, а для підозрюваного у побитті судом обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту на 30 діб з утриманням на гауптвахті.

Втім, цілком може бути, що піднята у мережі "зрада" є передчасною і комбата Морпіха виправдають. А з іншого боку, не виключено, що виправдають його саме завдяки розголосу.

До речі, це не перший подібний випадок у зоні АТО/ООС. Так, в лютому 2020 року ДБР скерувало до суду обвинувальний акт відносно командира підрозділу однієї із військових частин ЗСУ, який в липні 2016 року під час виконання завдань на території проведення АТО у Донецькій області, через невдоволення порушенням військової дисципліни підлеглим застосував до нього фізичне насилля під час шикування особового складу. Щоправда, тоді в результаті так званого "виховного процесу", потерпілий отримав тяжкі тілесні ушкодження, від яких помер у військовому шпиталі.

Крім цього, в липні 2019 року ДБР скерувало до суду обвинувальний акт проти командира взводу НГУ, який у березні того ж року, будучи керівником польових занять на військовому полігоні, розташованому у Полтавському районі, наніс по одному удару кулаком у область грудної клітини двом солдатам. Згодом, цього ж дня, одному з раніше побитих солдатів, командир наніс удар в ліву частину тулуба вже ногою, чим спричинив солдату тілесні ушкодження у вигляді травми живота з розривом селезінки та внутрішньочеревною кровотечею. Травмований орган довелося видаляти хірургічним втручанням.

Що характерно, справу комбата Павла Лановенка також розслідує ДБР.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme