Загроза з неба: Які безпілотники Росія застосовує на Донбасі

Останнім часом російські окупаційні війська все частіше використовують на Донбасі безпілотні літальні апарати
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Загроза з неба: Які безпілотники Росія з…
Фото: росЗМІ

Без згадок про використання бандформуваннями "ЛНР" і "ДНР" БПЛА обходиться рідко яке зведення ООС. З їхньою допомогою окупанти проводять розвідку, коригують вогонь своєї артилерії та мінометів, а також скидають на позиції українських захисників гранати.

Зокрема цими вихідними російські окупанти скинули з безпілотного літального апарата на українські позиції гранату ВОГ-17 (гранатометний постріл калібру 30-мм, який являє собою осколкову гранату з детонатором миттєвої дії), внаслідок чого один з українських військових зазнав поранення.

Читайте також: Універсальний боєприпас: Що за ВОГ-17 використовують бойовики на Донбасі

Depo.ua з'ясував, які саме безпілотники використовують російські окупаційні війська на Донбасі проти української армії і як їм можна протидіяти.

"Орлан-10"

Багатоцільовий безпілотний авіаційний комплекс "Орлан-10" у зоні ООС фіксують найчастіше. Буквально щодня він пролітає над лінією зіткнення, часто перетинаючи її.

Цей безпілотник виробляється лише на Росії (ТОВ "Спеціальний технологічний центр", м. Санкт-Петербург) і призначений для ведення спостереження за протяжними і локальними об'єктами у важкодоступній місцевості.

Комплекс "Орлан-10" складається з базової станції та декількох БПЛА (максимум 4 штуки).

Розмах крила БПЛА складає  3,1 м, довжина – 1,8 м. Максимальна злітна маса, за різними даними, від 14 до 18 кг, з яких на корисне навантаження припадає лише 5 кг (це може бути тепловізор, фотокамера, гіростабілізована відеокамера, радіопередавач, ретранслятор тощо).

Літальний апарат має змішану конструкцію (метал та пластмаса), яка виконана за класичною схемою високоплана з переднім розташуванням двигуна та тяговим гвинтом. В якості силової установки використовує двигун внутрішнього згоряння (бензин А-95). Крейсерська швидкість – 90-150 км/год. Максимальна тривалість польоту – 16 годин. Стартує з розбірної катапульти. Приземляється за допомогою парашута.

"Орлан-10" запуск

Це відносно сучасний БПЛА розробки 2010 року. На озброєнні Збройних сил Російської Федерації перебуває з 2013 року і не постачається у жодну іншу країну (лише в жовтні 2021 року Киргизстан замовив шість безпілотників, але ще не отримав їх). Що служить ще одним доказом присутності російських військових на українському Донбасі.

Це розвідувальний безпілотник і штатного озброєння, як у турецького "Bayraktar TB2", він не має. Однак з його допомогою російські окупанти здійснюють розвідку місцевості і коригують свій вогонь.

Взагалі, "Орлан-10" – це потужний  БПЛА, що обладнаний камерою із 12 об'єктивами для проведення панорамної аерофото- і відеозйомки з можливістю передачі зібраної інформації на пункт управління в режимі реального часу. Він здатний передавати відео на відстань до 120 км.

Орієнтовна вартість лише однієї камери становить більше 100 тисяч доларів США, а вартість всього безпілотника сягає порядку 200 тисяч доларів.

Попри те, що в "Орлан-10" реально поцілити лише засобами ППО або ВПС, час від часу нашим бійцям вдається їх збивати. Бували випадки, коли такі безпілотники бійці ООС успішно збивали з військових гелікоптерів Мі-24.

З початку агресії проти України українські військові знищили більше 20 таких безпілотних літальних апаратів.

"Орлан-10" збитий

"Елерон"

Дещо рідше трапляється комплекс ближньої дії повітряної розвідки та спостереження "Елерон", розроблений російським підприємством ЕНІКС. Цей безпілотний комплекс 2003 року розробки випускався з 2003 по 2012 рік виключно за держзамовленням для потреб МНС Росії. Тому його поява на українському Донбасі також є доказом присутності російських військових.

Безпілотник призначений для спостереження наземної обстановки та повітряних об'єктів. До його складу входять: пусковий пристрій Т23П; власне безпілотний літальний апарат Т23Е і портативна наземна станція керування (НСУ) Т23У. 

БПЛА може складатись і вміщається у контейнер 0,9×0,5×0,12 м. Оснащений електричним двигуном зі штовхаючим гвинтом. Крейсерська швидкість – 65-105 км/год. Максимальна тривалість польоту – 1,25 годин. Максимальна висота польоту – 3 км.

Розмах крила складає  1,47 м, довжина – 0,45 м. Злітна маса 3,4 кг. З корисного навантаження на ньому встановлена ​​стабілізована телесистема, цифрова фотокамера і передавальна апаратура.

Старт БПЛА проводиться з використанням гумового джгута, який забезпечує апарату необхідну злітну швидкість. Посадка здійснюється з використанням парашутної системи.

"Елерон" запуск

Комплекс може використовуватись вдень ​​при швидкості вітру до 15 м/сек., температурі від -30 до +45 градусів та вологості 98 %.

Хоч "Елерон" і є більш скромним безпілотником, однак свою чорну місію виконує – російські терористи використовують його для ведення розвідки та коригування вогню ствольної артилерії.

Однак і його наші бійці навчилися збивати – як засобами ППО, так і зі штатної стрілецької зброї.

"Елерон" збитий

Разом з тим, збивати такі відносно дрібні безпілотники не завжди раціонально (деякі ракети коштують дорожче за сам дрон), тому останнім часом на Донбасі все частіше вдаються до їхнього подавлення за допомогою спеціальних пристроїв. Одним з новітніх рішень цієї проблеми є спеціальні гвинтівки системи "антидрон", які вже кілька років перебувають на озброєнні ЗСУ та Нацгвардії.

Читайте також: Атака дронів в ООС: Як ЗСУ можуть протидіяти російським безпілотникам

"Форпост"

"Форпост" – це виготовлена на Росії ліцензійна копія тактичного розвідувального безпілотного авіаційного комплексу Searcher II ("Шукач").

Комплекс розроили ще у 1990 році, але Росія почала випускати його на потужностях ВАТ "Уральський завод цивільної авіації" лише з 2012 року. Перед цим, з 2009 року, Росія активно закуповувала безпілотники Searcher II в Ізраїлю.

Розвідувальний безпілотний комплекс включає в себе три БПЛА і наземну станцію управління. Розмах крила БПЛА складає  8,55 м, довжина – 5,85 м. Маса одного безпілотника становить 436 кг, з яких корисного навантаження 120 кг і палива 110 кг. Він здатний здійснювати розвідку на висотах до 5 км протягом 15-28 годин на відстані до 250 км. Крейсерська швидкість складає 146 км/год.

"Форпост" запуск

Основним завданням БПЛА є ведення повітряної розвідки, в тому числі, в зоні бойових дій. Крім цього він може використовуватися для вказання цілей, а також наведення і коректування вогню артилерії.

Безпілотники сімейства Searcher, як ізраїльського (Searcher II), так і російського ("Форпост") виробництва використовуються Росією у війні на сході України. Відомо навіть, що вони базуються на військовому аеродромі в Таганрозі.

Вперше використання на Донбасі Росією безпілотника цього типу було зафіксовано у серпні 2014 року. Тоді ж опублікували фотографії першого збитого безпілотника "Форпост".

Як і в "Орлан-10", у "Форпост" реально поцілити лише засобами ППО або ВПС. Відомо про щонайменше 5 збитих безпілотників Searcher II і "Форпост" під час бойових дій в Україні. Щоправда, останній з них був збитий аж у жовтні 2016 року.

"Форпост" збитий

У серпні 2019 року Міністерством оборони Росії було продемонстровано модернізований безпілотник "Форпост-Р" зі злітною масою 500 кг і тривалістю польоту до 18 годин на висоті до 6 км. На Донбасі їх ще не збивали.

Читайте також: Небезпечне небо: Як на Донбасі вирує війна безпілотників

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme