Небезпечне небо: Як на Донбасі вирує війна безпілотників

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) сьогодні використовуються у воєнних цілях по всьому світу, у тому числі, й на території України – у війні на Донбасі

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Небезпечне небо: Як на Донбасі вирує вій…
Збитий російський безпілотник на Донбасі. Фото: штаб ООС

Сучасна війна – це, насамперед, війна технологій. Останні зведення з зони проведення Операції Об'єднаних сил наглядно демонструють, що ця тенденція дісталась вже і до війни на Донбасі.

Зокрема, 4 листопада, всупереч домовленостям Тристоронньої контактної групи, в районі населеного пункту Шуми поблизу окупованої Горлівки було задокументовано проліт ворожого БПЛА з перетином лінії розмежування. Українські бійці збили ворожий безпілотник, який виявився розвідувальним квадрокоптером.

Однак, безпілотні літальні апарати (БПЛА) на Донбасі використовуються не лише для розвідки, але й для ведення бойових дій. Щоправда, до застосування повноцінних ударних дронів з боку російських військ ще не доходило, проте використання тих же квадрокоптерів для скидання "на голови" нашим захисникам вибухових речовин фіксувалося не раз.

За прикладом далеко ходити не треба – буквально вчора, 5 листопада, російські окупанти скинули з безпілотного літального апарата на українські позиції гранату ВОГ-17 (гранатометний постріл калібру 30-мм, який являє собою осколкову гранату з детонатором миттєвої дії), внаслідок чого один з українських військових зазнав поранення.

Крім цього у зоні ООС часто фіксують проліт російських розвідувальних безпілотників типу "Орлан-10" чи "Елерон". Востаннє це сталося 21 жовтня.

"Орлан-10" – це потужний  БПЛА, що обладнаний камерою із 12 об'єктивами для проведення панорамної аерофото- і відеозйомки з можливістю передачі зібраної інформації на пункт управління в режимі реального часу. Орієнтовна вартість лише однієї камери становить більше 100 тисяч доларів США, а вартість всього безпілотника сягає порядку 200 тисяч доларів.

"Елерон" є більш скромним безпілотником російського виробництва і призначений для ведення розвідки та коригування вогню ствольної артилерії.

Час від часу нашим бійцям вдається їх збивати. Але якщо "Елерон" можна збити зі штатної стрілецької зброї, то "Орлан" реально поцілити лише засобами ППО або ВПС. Бували випадки, коли великі російські безпілотники моделі "Орлан-10" бійці ООС успішно збивали з військових гелікоптерів Мі-24.

Відпрацьований алгоритм дій в такій ситуації зводиться до наступного: спочатку радіотехнічними засобами виявляється повітряна ціль і попередньо ідентифікується як ворожий безпілотний літальний апарат; далі чергові сили протиповітряної оборони приводяться у бойову готовність №1 і чекають наказу на знищення цілі; отримавши відповідну команду, вертоліт армійської авіації ООС злітає на перехоплення повітряної цілі і, виявивши ціль візуально, розпочинає її переслідування з подальшою ліквідацією наявними вогневими засобами.

Інший спосіб фізичного знищення ворожих безпілотників – використання засобів протиповітряної оборони (ППО), зокрема, зенітних установок. Але, попри окремі успішні випадки, цей метод досить малоефективний та має багато недоліків. Наприклад, часто зенітні установки збивають дрони вартістю сотні доларів зенітними ракетами вартістю тисячі доларів. При цьому, у них довгий час реагування, що є одним із найважливіших аспектів у цьому протистоянні.

Тому останнім часом на Донбасі частіше все ж відбувається подавлення безпілотника силами ООС за допомогою спеціально створених для цього пристроїв. Одним з новітніх рішень цієї проблеми є спеціальні гвинтівки системи "антидрон", які вже кілька років перебувають на озброєнні ЗСУ та Нацгвардії.

Зі свого боку Україна також не пасе задніх у сфері освоєння безпілотників у військових цілях.

Окрім традиційних розвідувальних квадрокоптерів та планерів, які зараз є must have для кожної армії світу, для потреб ЗСУ розробляються новітні БПЛА різного спектру використання: розвідувальні, ударні, баражуючі боєприпаси тощо.

Зокрема, є безпілотник-камікадзе зі встановленою бойовою частиною, який відноситься до класу так званих дронів-камікадзе і є, по суті, керованим снарядом з системою відеонаведення.

Це проект компанії "Оборонні електронні технології", який отримав назву RAM UAV і спричинив справжній фурор на міжнародній спеціалізованій виставці-конференції безпілотних систем і технологій UMEX-2018 в Абу-Дабі (ОАЕ).

Читайте також: Що за новий український дрон-камікадзе буде "кошмарити" Росію.

Також можна згадати потужний БПЛА "Горлиця" від концерну "Антонов", який відноситься до оперативно-тактичного рівня.

А у жовтні 2018 року на VI Міжнародній науково-практичній конференції в Києві директор програми з безпілотних авіаційних комплексів державного підприємства "Антонов" Микола Воробйов заявив, що "Антонов" в кооперації з іншими підприємствами займається створенням стратегічного ударного безпілотника, на зразок американського MQ-9 "Reaper", за стандартами НАТО. Він матиме розмах крила близько 25 метрів і злітну масу 6 тонн.

Наразі про нього відомо, що українська сторона в особі ДП "Антонов" відповідатиме за створення платформи і двигунів, а за постачання частини обладнання відповідає іноземний партнер, з яким це питання вже погоджено.

Читайте також: Ударний безпілотник від "Антонова": Чим Україна бомбитиме росіян.

Звісно, як і всі новітні розробки, дані проекти покритий завісою секретності і є порядком денним дня завтрашнього, у кращому випадку. А якщо говорити про бойові безпілотники тут і зараз, то у нас вже є україно-турецькі ударні безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2.

Bayraktar TB2 може проводити розвідку бойових позицій ворога, розташованих на відстані до 4000 кілометрів, точно знищувати цілі з висоти 7 кілометрів та перебувати у повітрі 24 години.

В січні 2019 року Україна підписала контракт з Туреччиною щодо закупівлі для української армії ударних дронів Bayraktar TB2, а вже через кілька місяців Міністерство оборони України оголосило про плани щодо виробництва разом з представниками Туреччини ударних БПЛА в Україні. В ЗСУ вже озвучили про плани взяти на озброєння півсотні таких дронів.

З початку 2020 року екіпажі ударних дронів Bayraktar TB2 почали льотну підготовку, тому можна сподіватись, що незабаром побачимо їх на бойовому чергуванні у зоні ООС. Адже сучасна війна – це війна технологій і майбутнє саме за роботизованими і безпілотними збройними комплексами.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Авіація.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme