Військовий облік жінок: Кого це стосується і що саме треба робити

Міністерство оборони України розширило перелік професій, який зобов'язує жінок стати на військовий облік. Тепер туди потрапили як "білі комірці", так і представниці робітничих спеціальностей, тобто йдеться про сотні тисяч українських жінок

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Військовий облік жінок: Кого це стосуєть…
Фото: АрміяInform

17 грудня 2021 року набув чинності Перелік спеціальностей та професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після здобуття яких жінок беруть на облік військовозобов'язаних.

Жінки на військовий облік - що змінилося

Даний перелік затверджений наказом Міноборони №313 від 11 жовтня 2021 і охоплює сотні спеціальностей та професій.

У свою чергу, наказ був виданий відповідно до закону України №1357 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку", який набув чинності 23 травня 2021 року.

У новому законі частину одинадцяту статті 1 виклали в такій редакції: "Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних".

Також частина друга статті 37 у новій редакції говорить, що "взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону".

Таким чином, тепер жінки наведених професій мають стати на військовий облік. 

Для прикладу, візьмемо журналістів та людей дотичних спеціальностей. У даному переліку вони згадуються двічі:

- Журналістика, професійна освіта (за спеціалізацією), спеціальна освіта.

- Керівники підрозділів з реклами та зв'язків з громадськістю, менеджери (управителі) у сфері надання інформації, менеджери (управителі) з реклами, професіонали в галузі інформації та інформаційного аналізу, наукові співробітники (інформаційна аналітика), професіонали в галузі інформації та інформаційні аналітики, перекладачі та усні перекладачі, редактори та журналісти.

В обох випадках присвоєна споріднена військово-облікова спеціальність №914. У переліку військово-облікових спеціальностей під таким номером фігурує спеціальність "Військова преса".

Таким чином можна зробити висновок, що прийняті на військовий облік жінки згаданих спеціальностей у разі війни можуть бути мобілізовані для роботи військовими журналістами.

Читайте також: Спільні казарми для жінок і чоловіків: Чи згодні на це військовослужбовці української армії

Як стати на військовий облік: чоловічий досвід

Офіційно працевлаштовані жінки віком від 18 до 60 років, професія чи спеціальність яких є у затвердженому Міноборони переліку, повинні стати на військовий облік у районних або міських Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматах) за місцем проживання.

В Міністерстві оборони обіцяють ще у цьому році розробити алгоритм. Він та додаткова інформація з'явиться на сайтах центрів комплектування та соціальної підтримки і самого міністерства.

З чоловічого досвіду це виглядає наступним чином:

  1. Потрібно з'явитися у центр комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання (цю інформацію можна нагуглити або спитати у будь-якого чоловіка зі свого будинку, двору, району міста). При собі мати документи, які посвідчують особу.
  2. Там видадуть направлення на медогляд, який потрібно буде пройти за вказаною адресою (деколи в самому терцентрі, деколи в іншій установі – де як). Окрім медогляду потрібно буде зробити рентген легенів і серця, здати загальні аналізи (кров, сеча), а також взяти довідки в нарколога і психіатра.
  3. З медичним заключенням потрібно буде знову з'явитися в центр комплектування та соціальної підтримки, де, власне, і поставлять на облік та видадуть відповідний документ.

Але не факт, що у жінок буде така ж процедура. Краще дочекатися офіційного алгоритму від Міноборони.

Читайте також: Реформа військкоматів: Що змінилося в центрах комплектування та соціальної підтримки, крім вивіски

У свою чергу роботодавець повинен контролювати наявність документів про перебування на військовому обліку у працівниць відповідних професій так, як зараз він це робить щодо військовозобов'язаних чоловіків.

Приймати на роботу нових працівниць відповідних професій чи спеціальностей роботодавець має право лише за наявності військових квитків або тимчасових посвідчень, що визначено п. 37 Порядку №921. 

Закон дозволяє керівникам призначити уповноважених осіб, які будуть здійснювати облік військовозобов'язаних (переважно це начальники відділів кадрів).

Також треба знати, що такий облік не стосується осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами. Не ведуть військовий облік своїх працівників фізичні особи – підприємці.

Чи можна стати на військовий облік через "Дію"

Наразі – не можна. Однак, вже оголошено, що у 2022-2023 роках відбудеться реалізація проекту так званого Електронного центру комплектування та соціальної підтримки (Е-ТЦК) на порталі "Дія".

В Міноборони запевняють, що уже закладено засади для цифровізації процесів військового обліку як на рівні територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і у системі ведення військового обліку у державі. Це дозволить у короткостроковій перспективі замість паперового документа мати Military_ID-номер. Він формуватиметься під час внесення даних людини до реєстру – генеруватиметься унікальний запис, який ніколи не повторюватиметься у іншої людини.

Міністерство вже працює над тим, щоб громадяни, які звертатимуться у майбутньому до Е-ТЦК на порталі "Дія", отримували всі дані про себе у електронному вигляді, без відвідування установи. Крім того, очікується, що в режимі онлайн можна буде змінити реєстрацію місця проживання або побачити інформацію про включення особи до реєстру військовозобов'язаних – номер облікового запису у ньому тощо.

Щоправда, первинний військовий облік, який передбачає проходження медогляду та відкриття особової справи, все ж доведеться проходити оффлайн у будь-якому випадку.

Що буде, якщо не стати на військовий облік

Для "ухилянток" та їхніх роботодавців наразі передбачена лише адміністративна відповідальність, зокрема, штрафи двох видів.

Так, за статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) встановлено штраф для військовозобов'язаних за порушення правил військового обліку. За перше порушення штраф становить від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року порушення, а також порушення в особливий період передбачає накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто, працюючій жінці відповідної професії, яка не стане на військовий облік, загрожує адміністративний штраф від 850 до 1700 гривень.

У свою чергу стаття 210-1 КУпАП встановлює адмінштраф для уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) щодо їхньої бездіяльності або сприяння "ухилянткам" щодо взяття їх на військовий облік. Цей штраф під час особливого періоду становить від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, від 5100 до 8500 гривень.

Але є важливий нюанс: наразі ніде не встановлений чіткий термін, протягом якого жінки мають стати на військовий облік. Можливо, це питання буде доврегульоване окремим наказом Міноборони.

Що означає військовий облік для жінок

Як видно з переліку, там присутні всі найбільш масові професійні галузі – від громадського харчування до юриспруденції та економіки. Причому, на військовий облік стануть як "білі комірці", так і представниці робітничих спеціальностей. Тобто, мова йде про сотні тисяч українських жінок.

Разом з тим треба розуміти, що наразі йдеться не про службу в армії, а лише про військовий облік жінок окремих професій.

Однак, перебування на цьому обліку передбачає, що у випадку введення воєнного стану ці жінки можуть потрапити під мобілізацію нарівні з військовозобов'язаними чоловіками (в Україні всі без винятку чоловіки стають на військовий облік починаючи з 17-річного віку).

Також не потрібно забувати, що Україна вже восьмий рік перебуває у стані війни і постійної загрози з боку агресора – Російської Федерації. Тому дане нововведення варто сприймати як питання виживання країни.

Читайте також: Ізраїль, Норвегія і Швеція призивають в армію дівчат: Чи візьме Україна з них приклад

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme