Реформа військкоматів: Що змінилося в центрах комплектування та соціальної підтримки, крім вивіски


В Україні у 2021 році формально завершується так звана реформа військових комісаріатів, яка передбачає їх заміну на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Реформа військкоматів: Що змінилося в це…
Фото: МО

Вчора Кабінет міністрів України вніс зміни до положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, а саме – про зміну назви військових комісаріатів на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а посад військових комісарів – на керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Формально, цим рішенням завершилась так звана реформа військкоматів, яка тривала в Україні з 2017 року з метою приведення діяльності місцевих органів військового управління до стандартів НАТО.

Історія питання

Сама реформа стартувала 1 серпня 2017 року, коли в експериментальному порядку на матеріально-технічній базі Чернігівського обласного військового комісаріату та Козелецького районного військового комісаріату створили територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. 1 листопада 2017 року було оприлюднено перші позитивні результати експерименту і реформа отримала подальше зелене світло.

26 квітня 2018 року тодішній міністр оборони України Степан Полторак затвердив план створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. 

Вже у 2018 році почали створювати 111 таких установ на Чернігівщині, Рівненщині, Дніпропетровщині та Одещині. До кінця 2019 року планувалося завершити реформу у решті областей і ухвалити відповідний закон у Верховній Раді.

Однак, 5 лютого 2019 року Верховна Рада України відхилила законопроект №9285 про перейменування "військових комісаріатів" на "територіальні центри комплектування та соціальної підтримки" і процедуру легалізації треба було починати заново (на відміну від створення центрів комплектування та соціальної підтримки – цей процес продовжив рухатись паралельним курсом).

Після зміни влади був зареєстрований новий законопроект, №3553, який був успішно ухвалений у другому читанні на в цілому 30 березня 2021 року і підписаний президентом 21 квітня. Залишалося лише перейменувати військкомати на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у робочих документах, що вчора й зробив Кабінет міністрів.

Що зміниться

За задумом, створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюється для:

  • упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
  • забезпечення належного функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
  • запровадження військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основною метою територіальних центрів є створення прозорої системи надання сервісних адміністративних послуг щодо соціального і правового захисту військовозобов'язаним, резервістам, ветеранам війни та військової служби, пенсіонерам з числа військовослужбовців Збройних сил України та членам їхніх сімей, яка здійснюватиметься за системою "єдиного вікна".

Простіше кажучи, військкомати мають стати чимось на зразок ЦНАПів для військовозобов'язаних. Вони матимуть відкриті і закриті зони, а також рецепцію, чого не було у військових комісаріатах (була прохідна з "вертушкою" і кабінкою, у якій сидів наймолодший за званням військовослужбовець, який нічого не вирішував).

Службу в центрах несуть військові, але вони зобов'язані пройти відповідну підготовку і знати – чим допомогти людині, яка звертається за консультацією. Очікується, що до 70% питань будуть вирішуватись вже на цьому етапі.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Терцентри, на відміну від військкоматів, мають працювати не по приймальних днях, а щодня і без обідньої перерви. Всі двері в кабінетах мають бути прозорими – щоб відвідувачі бачили, хто чим займається.

Важливим елементом є інклюзія – всі центри мають бути доступними для людей з особливими потребами, що передбачає встановлення пандусів, а також безбар'єрний доступ до кабінетів і інклюзивний туалет. 

Якщо говорити про структуру, то у складі обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачено створення наступних центрів:

  • рекрутингу та комплектування;
  • обліково-мобілізаційної роботи;
  • морально-психологічного забезпечення і по зв'язкам з громадськістю;
  • територіальної оборони.

Однак суть діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки практично не зміниться: призовникам так само приходитимуть звідти повістки; бажаючим укласти контракт зі Збройними силами потрібно буде звертатися туди ж; там же будуть оформляти військові квитки та інші документи.

Не уникнути візиту до цих місць і військовозобов'язаним, які бажають чи мають необхідність змінити місце реєстрації (так звану "прописку"). Навіть в умовах нинішнього рівня діджиталізації все одно потрібно буде пройти медогляд та стати на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Однак, зміниться форма діяльності. За великим рахунком, суть реформи зводиться до осучаснення роботи органів, які вирішують питання, пов'язані з військовозобов'язаними громадянами. І це також немало, адже до 2017 року військкомати нагадували заповідники постсовка, а якість обслуговування в них була відповідною.

Очікується, що реформа допоможе мінімізувати час, що витрачається на розв'язання проблемних питань для відвідувачів екс-військкоматів. Це стосується отримання тих же посвідчень, документів, військових квитків тощо.

І хоч формально реформу можна вважати завершеною (ненависних багатьом військкоматів більше не буде), процес реформування триватиме й надалі. Вже оголошено, що у 2022-2023 роках відбудеться реалізація проекту так званого Електронного центру комплектування та соціальної підтримки (Е-ТЦК) на порталі "Дія".

В Міноборони запевняють, що уже закладено засади для цифровізації процесів військового обліку як на рівні територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і у системі ведення військового обліку у державі. Це дозволить у короткостроковій перспективі замість паперового документа мати Military_ID-номер. Він формуватиметься під час внесення даних людини до реєстру – генеруватиметься унікальний запис, який ніколи не повторюватиметься у іншої людини.

Міністерство вже працює над тим, щоб громадяни, які звертатимуться у майбутньому до Е-ТЦК на порталі "Дія", отримували всі дані про себе у електронному вигляді, без відвідування установи. Крім того, очікується, що в режимі онлайн можна буде змінити реєстрацію місця проживання або побачити інформацію про включення особи до реєстру військовозобов'язаних – номер облікового запису у ньому тощо. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme