Таємна зброя з США: Що за автоматичні гранатомети Mk 19 отримала Україна

Для стримування російської агресії США постачають Україні все нову й нову зброю: після протитанкових комплексів Javelin та ручних гранатометів SMAW-D до нас прибула партія автоматичних гранатометів Mk 19 (Mark 19)

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Таємна зброя з США: Що за автоматичні гр…
Фото: МО США

На тлі загрози російського вторгнення Сполучені Штати Америки вже надіслали в Україну 8 літаків зі зброєю, боєприпасами та допоміжним обладнанням загальною масою понад 600 тонн. Зокрема, сотні протитанкових комплексів Javelin та гранатометів SMAW-D, які відкрито демонструвалися американцями.

Читайте також: "Стінгери", "Джавеліни", вогнемети і гранатомети: Яку зброю вже дають Україні західні партнери

Разом з тим, частину вантажу США втаємничили – замотали транспортувальну тару у непрозору чорну плівку та закрили усе маркування. Однак, журналісти звернули увагу на ідентифікаційний код NSN 1010-01-490-9697, який можна роздивитись на одній з "чорних палет".

Відповідно до Класифікатора предметів постачання НАТО (NATO Multilingual Supply Classification Handbook (ACodP-2), який також вже запроваджений у Міністерстві оборони України, під кодом NSN 1010-01-490-9697 значиться "Machine Gun, 40mm, MK19 Mod III", або українською – 40-мм автоматичний гранатомет Mark 19 Mod 3 (модель 3).

За кількістю "чорних палет" на фото, оприлюднених американськими військовими, можна зробити висновок, що до України було доставлено щонайменше декілька сотень гранатометів Mark 19. Розглянемо, що це за зброя.

Вантаж зброї з США

Що за гранатомет Mk 19 (Mark 19)

Mk 19 (Mark 19) – це 40-міліметровий американський автоматичний станковий гранатомет зі стрічковим живленням.

Він був створений Лабораторією озброєнь ВМС США у 1967 році, а вже влітку 1968 року перші серійні гранатомети стали поступати на озброєння американської армії.

Спочатку автоматичний гранатомет встановлювався на річкові катери ВМС США, що діяли у В'єтнамі. Показавши там високу ефективність, він став зразком для створення подібних систем в інших країнах. Зокрема, в СРСР розробили 30-мм аналог - АГС-17 "Полум'я", який досі перебуває на озброєнні ЗСУ.

У США ж взялися модернізовувати його і у 1981 році налагодили серійне виробництво Mark 19 Mod 3 – третьої моделі, найбільш масової на даний момент. Також виготовляється за ліцензією у таких країнах як Республіка Корея та Туреччина. Усього з 1981 по 2000 роки в США було випущено понад 25 000 гранатометів Mk 19 Mod 3.

40-міліметровий автоматичний станковий гранатомет Mk 19 (Mark 19)

Конструкція і принцип роботи

Автоматичний гранатомет Mk 19 працює за принципом використання енергії віддачі вільного ходу затвора, а стрільба ведеться із відкритого затвора. Гранатомет допускає ведення вогню як одиночними пострілами, так і чергами.

Mk 19 має швидкострільність 360-390 пострілів за хвилину. Прицільна дальність становить 1500 метрів, а максимальна дальність польоту снаряду – 2200 метрів.

Управління гранатометом здійснюється двома ручками, розташованими в задній частині корпусу, зі спусковою клавішею між ними.

Гранатомет передбачає застосування всіх типів 40х53 мм гранат стандарту НАТО, які з 2018 року виробляються в Україні. Живлення здійснюється із розсипної стрічки M16 з металевою ланкою. Стрічки з боєзапасом поставляються в патронних ящиках ємністю 32 (важить 19 кілограм).

Читайте також: Поворотний момент: Що дасть Україні власне виробництво боєприпасів НАТО

На відміну від наявного на озброєнні у ЗСУ автоматичного гранатомету АГС-17,  Mk 19 має більш широку номенклатуру боєприпасів:

  • штатний M430 HEDP – багатоцільовий з уламково-кумулятивною дією (пробиває до 50 мм бронебійної сталі, а радіус ураження – 5 метрів);
  • уламкові M383 та M384;
  • навчальні M385.

40-міліметровий автоматичний станковий гранатомет Mk 19 (Mark 19)

За необхідності на гранатомет можна встановити нічний приціл AN/TVS-5 або його аналог.

Гранатомет може бути встановлений на універсальний піхотний верстат-триногу M3 або турельну установку (Mk.64 cradle mount).

Також розроблено кілька варіантів дистанційно-керованих модулів для бронетехніки, які передбачені можливість установки Mk.19. Зокрема, модуль "DeadEye-40/50", призначений для встановлення на катери, і модуль PROTECTOR, призначений для встановлення на бронетехніку.

Але Україна, швидше за все, отримала Mk 19 у піхотній комплектації, що логічно. Адже на адаптацію бойових модулів до вітчизняної бронетехніки потрібен час.

Перспективи для України

Автоматичні гранатомети – це дуже небезпечна і ефективна протипіхотна зброя, яка дозволяє знищувати ворога з відстані 2-х кілометрів. Тому для Збройних сил України Mk 19 точно буде помічним. Тим більше, що не потрібно буде опановувати принципово новий вид зброї – наші бійці вже вміють користуватись радянським АГС-17, який є аналогом американського гранатомету.

Інший позитивний фактор полягає у тому, що в Україні налагоджене виробництво снарядів 40х53 мм, якими стріляє гранатомет Mk 19. А це означає, що проблем з боєприпасами не буде.

Читайте також: Універсальний боєприпас за стандартами НАТО: Що за ВОГ-17В виготовлятимуть в Україні

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme