Самогубства військовослужбовців: Чи можна вважати останні випадки тенденцією

Протягом останнього тижня у ЗМІ почастішали згадки про самогубства військовослужбовців
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Самогубства військовослужбовців: Чи можн…
Фото: ЕРА

Так, 24 та 28 травня за схожих обставин були знайдені мертвими у власних кабінетах офіцери Південного управління Держприкордонслужби. За попередніми даними слідства – обидва застрелились.

Третій випадок трапився буквально вчора, 31 травня, – з автомата у збройній кімнаті військової частини А1942 (селище Радісне Одеської області) застрелився матрос строкової служби.

"Призовник був призваний з Умані в 2020 році, служив на посаді водія-електрика. По службі характеризувався позитивно, конфліктів не мав. Нещодавно повернувся з відпустки", – пишуть місцеві ЗМІ.

Водночас офіційна інформація, як завжди в таких випадках, доволі лаконічна: "За фактом загибелі правоохоронними органами проводяться слідчі дії з метою надання правової кваліфікації та встановлення обставин події. … У військовій частині проводиться службова перевірка".

Також можна згадати резонансний випадок, який трапився на початку квітня на Донбасі, коли 20-річний військовослужбовець прострілив собі голову з автомата, а його товариші по зброї знімали це на відео і навіть не намагалися перешкодити.

Самогубство в ЗСУ на Донбасі

Читайте також: Небойові втрати: Чи справді смерті у військових частинах списують на самогубство

Випадки суїцидів також трапляються і серед ветеранів. Наприклад, у грудні 2019 року пішов з життя колишній військовик 95-ї окремої аеромобільної бригади Ігор Волинець (позивний Єнот), один з перших кавалерів ордену "Народний Герой України". 

Тоді багато хто передрікав хвилю самогубств серед військових та ветеранів, мотивуючи це інформацією з науково-популярних західних видань, згідно з якою пік суїцидальних настроїв припадає на восьмий рік від початку участі у бойових операціях.

Разом з тим, з 2005 року в Україні наказом СБУ статистика самогубств як серед чинних військовослужбовців, так і серед ветеранів засекречена, тому громадськість дізнається лише про ті випадки, які просочилися у ЗМІ або соцмережі.

І хоча до останнього часу складалося враження, що статистика майже незмінна, три самогубства за тиждень насторожили.

Щоб з'ясувати, що це – збіг обставин, чи все ж тенденція, а також які фактори можуть впливати на ці процеси, Depo.ua звернувся за коментарями до військових психологів.

"Історично в армійських підрозділах завжди траплялись суїциди. Щодо тенденції до збільшення казати важко, бо нема відкритої статистики. Ми знаємо лише те, що висвітлюється у ЗМІ. Також немає відкритої статистики про суїциди серед ветеранів та ветеранок бойових дій. Але поствоєнний досвід інших країн свідчить про тенденцію до збільшення", – каже військовий психолог і мотиваційний тренер Родіон Григор'ян.

Читайте також: Як тренер-волонтер допомагає бійцям за дві хвилини знаходити центр сили

"Випадки суїцидів у збройних силах були завжди. Щоб говорити – багато їх трапляється, чи мало, – слід розуміти, що поняття норми у цій темі не існує, натомість існує поняття динаміки. Є підтверджена динаміка зростання суїцидальних настроїв весною та восени, а щодо інших зовнішніх факторів підтверджень наразі немає. Взагалі, не буває так, що якийсь фактор є основним. Самогубства зазвичай трапляються по накопиченні багатьох факторів, які людина не змогла перебороти. Тут дуже багато індивідуального, щоб виводити якісь тенденції", – переконаний військовий психолог Андрій Козінчук.

Скупчення ж російських військ поблизу українських кордонів, за словами експертів, якщо і впливає на психологічний стан, то радше мобілізує ресурси, ніж пригнічує. 

Також наші співрозмовники розповіли про заходи для запобігання суїцидам у ЗСУ і Нацгвардії.

"Я працюю в Національній гвардії України. В НГУ ми періодично проводимо заняття з попередження суїцидів – причому, як для призовників, так і для контрактників та офіцерів. Пояснюємо їм: чому такі думки з'являються, які стани цьому передують, що може бути причинами, що робити, коли з'являються такі думки і як долати ці стани, як розпізнавати такі стани та надавати підтримку собі і товаришам. Тобто, ми пояснюємо природу – звідки це береться і як накопичується", – каже Родіон Григор'ян.

"Якщо ви запитаєте у діючого військовослужбовця або військового психолога, то він вам скаже, що у ЗСУ, а також у Нацгвардії і Держприкордонслужбі є комплекс заходів з попередження суїцидів, а також накази міністра оборони і розпорядження начальника Генштабу. Але в реальності багато залежить від персоналу конкретної військової частини. В одних частинах якісно проводяться співбесіди, скрінінги, розробляються заходи з дозвілля, а в інших вони носять більш формальний характер. Але сказати, що всюди погано, я не можу. Раніше було гірше, останнім часом стало краще. Плюс у нас цим питанням додатково опікуються військові капелани", – пояснює Андрій Козінчук.

Читайте також: Військовослужбовці без зброї: Що змінить новий закон про капеланів

Також обидва психологи відзначають, що українські військовослужбовці (власне, як і українці загалом) дуже рідко звертаються до психологів, і в цьому криється значний шмат проблеми. Хтось живе у полоні стереотипів ("я що, псих – щоб до психолога ходити?"), хтось банально соромиться ("мужики не плачуть"), хтось недовіряє ("зрозуміти військового може тільки військовий"), а хтось елементарно не може знайти психолога (насамперед жителі сільської місцевості).

Словом, наразі складається враження, що тенденції до збільшення суїцидів серед військовослужбовців немає, але трагедії, що трапляються, набувають більше розголосу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme