Побутове пекло: Чому 93 бригада потерпає від нестачі води

Важко уявити – у 2019 році понад 10 військових частин на Дніпропетровщині сидять без води

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Побутове пекло: Чому 93 бригада потерпає…
Фото - 93 омбр

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію у Збройних силах України.

Минулого тижня з подачі журналістки і воєнної кореспондентки Анастасії Федченко на широкий загал було винесену тему незадовільного забезпечення елементарними побутовими умовами військових 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр", яка дислокується у смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області.

Читайте також: Прес-офіцер 93-ї бригади Міхейченко: Про інформаційну політику держави та місію на війні.

Якщо коротко, то у пункті постійної дислокації 93-ї бригади у Черкаському давно спостерігається проблема з водопостачанням – воду дають дуже нерегулярно і у кращому випадку по кілька годин на добу. А після чергової аварійної ситуації на водогоні, централізоване водопостачання припинилося повністю. Зрозуміло, що в таких умовах не те що нести службу – гідно проживати неможливо.

Як з'ясувало видання "Новинарня", водопостачання припинилося у п'яти населених пунктах Дніпропетровщини: Гвардійському, Черкаському, Губинисі, Голубівці та Вільному. При цьому лише у смт Черкаське та Гвардійське розташовані більше десяти військових частин. Найбільші – 93-тя окрема механізована бригада в Черкаському та 25-та повітряно-десантна бригада у Гвардійському. Також тут дислокуються 74-й окремий розвідувальний батальйон, полк зв'язку, зенітний ракетний полк та ще низка військових підрозділів.

Загалом без центрального водопостачання залишаються приблизно 10 тисяч осіб, включно з цивільними.

Як з'ясувалося в ході розвитку подій, проблема з водопостачанням має системний характер.

"Проблеми з водою вже не перший рік, тут труби старі і їх не міняють. Місцеві навіть трасу перекривали, але проблема так і не вирішена. Ми у себе поставили окремий насос і тепер, хоча б, є можливість купатись і змивати. Інші ж досі з цим борються або просто вже змирились", – написав місцевий житель Антон Череп.

На пост Анастасії Федченко у Facebook (зараз видалений авторкою) миттєво відреагували на різних рівнях – аж до Верховної Ради та Міністерства оборони. МО на своєму офіційному сайті навіть спеціальне пояснення ситуації опублікувало.

"Квартирно-експлуатаційними органами Збройних сил України вживаються необхідні заходи з метою мінімізації наслідків аварійної ситуації та перебоїв з подачею води, що сталися на Дніпропетровщині через зношеність мереж водопостачання комунального підприємства "Райводоканал" Новомосковського району", – написали в Міноборони.

В Міноборони також пояснили, що водопостачання військових частин Черкаського гарнізону та мешканців населеного пункту смт Гвардійське Дніпропетровської області забезпечується від водогону комунального підприємства "Райводоканал" Новомосковського району. Тому, з метою покращення ситуації із забезпеченням водопостачання військових частин Черкаського гарнізону та мешканців селищ міського типу Гвардійське та Черкаське, Головним квартирно-експлуатаційним управлінням ЗСУ у жовтні 2019 року направлено звернення до Кабінету Міністрів України та голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо виділення фінансового ресурсу та проведення ремонтних робіт на аварійних ділянках водогону КП "Райводоканал".

Для поточного ж вирішення питання Квартирно-експлуатаційними органами ЗСУ в смт Черкаське підготовлено 8 свердловин продуктивністю до 90 м. куб. на годину, одна з яких для обслуговування госпіталю, ще одна – для потреб військової частини, та ще дві – для наметових містечок на полігоні. Також в сусідньому смт. Гвардійське підготовлено 9 свердловин, продуктивність яких становить до 60 м. куб. на годину, 6 з яких – для однієї з військових частин. Крім того, для забезпечення роботи при аварійних відключеннях водопостачання котельні у військовому містечку №4 смт. Гвардійське, з 5 листопада розпочалися роботи з буріння та обладнання свердловини очікуваною продуктивністю до 15 м. куб. на годину, глибиною до 45 м/п.

Простіше кажучи, ситуацію з водозабезпеченням українських військових "тут і зараз" з горем пополам закрили, однак для системного вирішення цієї проблеми потрібно провести капітальний ремонт водогону, вартість якого складає 160 млн грн, або збудувати новий водогін.

До речі, на сайті Prozorro ще влітку 2018 року з'явилась заявка "Реконструкція зовнішніх інженерних мереж водопостачання та водовідведення, 93 омбр, смт Черкаське, Дніпропетровська обл., військове містечко № 2" з очікуваною вартістю 2 706 172,80 грн. Однак, після двох невдалих спроб провести закупівлю, торги було скасовано.

Менше з тим, схоже, ситуація таки зрушилась з мертвої точки. За інформацією Анастасії Федченко, зараз розробляється проект, згідно з яким воду мають провести з Дніпра через Орлівщину. На проект виділено 50 млн грн, але будівництво водогону можуть розпочати не раніше, ніж наступного року, коли вся документація буде готова. Тобто, у найкращому випадку безперебійну подачу води військові 93-ї бригади (а разом з ними і жителі Черкаського) отримають не раніше кінця наступного літа. Залишається лише сподіватись, що до того часу згадані вище тимчасові заходи витягнуть ситуацію.

Є у цієї історії й інша сторона. Ситуацію з водопостачанням Черкаського могло вирішити створення ОТГ, яке мало відбутись ще у 2018 році. Однак, за словами місцевих жителів, вибори в ОТГ зірвали представники Новомосковської виборчої комісії.

Очевидно, хтось у Новомосковську не хоче втрачати солідних надходжень у вигляді сотень мільйонів гривень від Міністерства оборони, які у випадку створення ОТГ, будуть осідати у Черкаському, де базується військова частина, і до райцентру не дійдуть. Шкода лише, що заручниками цих політичних ігрищ стали українські військові, які повернувшись з передової з-під Авдіївки в ППД, змушені терпіти побутові незручності.

Читайте також: Дике поле: Що насправді не так з "ШирЛаном".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme