Переосмислення Нацбезпеки: Як з новим законом про СБУ нам можуть згодувати амністію для бойовиків

Все йде до того, що бойовики "Л-ДНР" таки отримають амністію від влади президента Зеленського – якщо не напряму, то через сховані у новому законі "Про Службу безпеки України" шпарини

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Переосмислення Нацбезпеки: Як з новим за…

Президент України Володимир Зеленський 10 березня вніс до Верховної Ради законопроект №3196 про внесення змін до закону України "Про Службу безпеки України" щодо вдосконалення організаційно-правових основ діяльності СБУ. На сайті парламенту проект закону позначений як невідкладний.

Раніше прес-служба СБУ заявила, що документ передбачає ряд змін в роботі відомства, у тому числі - демілітаризацію, відмову від "невластивих спеціальним державним органам функцій", оптимізацію кадрового складу і впровадження гнучкої структури СБУ. Також законопроектом пропонується розширити вектор контррозвідувальної роботи і вдосконалити співпрацю зі спецслужбами інших країн.

Depo.ua спробував розібратись, як саме даний законопроект змінить діяльність головної спецслужби країни.

Читайте також: Закон про Нацгвардію: Як Зеленський збирається підпорядкувати собі силовиків.

 

У пояснювальній записці вказується, що метою закону є "підвищення інституційної спроможності Служби безпеки України із забезпечення державної безпеки та приведення законодавства України, що регулює діяльність Служби безпеки України, у відповідність із: сучасними викликами, потенційними і реальними загрозами державній безпеці України; стратегічними та концептуальними документами з питань розвитку сектору безпеки і оборони, реформування системи правоохоронних органів; рекомендаціями міжнародних та європейських партнерів України з питань реформування спеціальних служб внутрішньої безпеки".

Очікується, що реалізація проекту сприятиме:

- приведенню законодавства України з питань діяльності Служби безпеки України у відповідність зі стратегічними напрямами реформування сектору безпеки і оборони держави;

- створенню динамічної, укомплектованої високопрофесійними фахівцями, забезпеченої сучасними матеріальними і технічними засобами спеціальної служби, здатної своєчасно виявляти і нейтралізовувати загрози державній безпеці, ефективно захищати державний суверенітет, конституційний лад і територіальну цілісність України з неухильним дотриманням фундаментальних прав і свобод людини.

Щоб дізнатися – яких саме змін зазнає СБУ, давайте розглянемо текст закону детальніше. Взагалі, цей закон за своєю структурою досить специфічний є, по суті, збірником витягів змін та доповнень з десятків інших законів і кодексів України.

Зокрема, у новому законі передбачена адміністративна відповідальність у вигляді "штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів" за "невиконання законних вимог посадових (службових) осіб Служби безпеки України або перешкоджання здійсненню Службою безпеки України визначених законом функцій або повноважень". У чинній версії закону "Про СБУ" такої норми немає. Цю зміну пропонується реалізувати через зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. В Кримінальному кодексі України пропонується у статті 114-1 "Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань" (карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років) додати "Службу безпеки України", однак з приміткою "в особливий період".

Також кидається в очі, що слово "Контрабанда" у новій редакції замінене на "Незаконне переміщення через митний кордон України культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї та її частин, боєприпасів, а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації".

В Кримінальний процесуальний кодекс України пропонується додати до статті 216 наступний абзац: "Генеральний прокурор або його уповноважений заступник за поданням голови Служби безпеки України або його заступника своєю постановою може віднести кримінальне провадження у злочинах до підслідності слідчих органів безпеки, якщо відповідний злочин становить загрозу державній безпеці України".

Водночас, змінами до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" пропонується позбавити контррозвідку СБУ і військову контррозвідку права здійснювати оперативно-розшукову діяльність.

Серйозні зміни стосуються Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю". В ньому по тексту "спеціальні підрозділи по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України" пропонується замінити на "уповноважені оперативні підрозділи Служби безпеки України". Тобто, зміни передбачають більше ручного керування відомством.

Також зі статті 16 чинної редакції цього закону виключені наступний пункт:

6. Територіальні органи Національної поліції і Служби безпеки України (у межах відомств) зобов'язані передавати відповідним спеціальним підрозділам оперативну інформацію, документи та інші матеріали, пов'язані з організованою злочинністю, а також кримінальні провадження через відповідного прокурора на письмову вимогу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю. Керівники територіальних органів Національної поліції, Служби безпеки України забезпечують взаємодію із спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю і сприяють виконанню поставлених перед спеціальними підрозділами завдань.

Тобто, якщо цей закон ухвалять, то СБУ, зокрема, буде не зобов'язана шукати сепаратистів у прифронтовій зоні.

І ще цікавий факт: з цього закону пропонується повністю прибрати згадки про Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" пропонується створити "Мобілізаційний підрозділ Служби безпеки України входить до складу функціонального підрозділу Центрального управління Служби безпеки України, який підпорядковується першому заступнику Голови Служби безпеки України".

Цікавих змін зазнає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Окрім того, що в ньому до переліку осіб, які належать до учасників бойових дій, внесуть "співробітників Служби безпеки України, яким присвоєні спеціальні звання", так там ще й додається цікавий пункт:

23) особи, залучені до конфіденційного співробітництва, гласні і негласні позаштатні працівники, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, пов'язаних із виконанням окремих завдань оперативно-службової діяльності Служби безпеки України на території держав, де в цей період велися бойові дії, та які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Надання статусу ветерана війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, здійснюється у порядок та у спосіб, що унеможливлюють розкриття факту їх конфіденційного співробітництва зі Службою безпеки України.

Тобто, якщо цей закон ухвалять, то всі "агенти під прикриттям" також отримають статус учасників бойових дій (з відповідними державними преференціями), однак списки цих людей, за необхідності, можуть бути засекречені. З одного боку в цьому є раціональне зерно, а з іншого – це нововведення відкриває як корупційну складову, так і шпаринку до зради. Адже за умови достатнього рівня повноважень у ці списки можна буде сховати як кумів-сватів, так і просто потрібних людей за хабар (в часи Януковича таке практикувалося в області спец пенсій). Не кажучи вже про можливість відбілити будь-якого терориста "Л-ДНР", записавши його "агентом під прикриттям". Чим не хитромудро розроблена юридична можливість амністувати бойовиків "Л-ДНР"?

При цьому витрати, пов'язані з наданням пільг та соціальних гарантій цим особам здійснюватимуться за рахунок коштів державного бюджету в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До речі, чинність цього закону поширюється також і на членів їх сімей. Про це у Зеленського також подбали.

Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" запроваджується новий термін – "ветерани Служби безпеки України". З усіма передбаченими чинною редакцією цього закону наслідками.

Закон України "Про контррозвідувальну діяльність" також рясніє змінами. Насамперед, до функцій і повноваженнь органів, підрозділів та співробітників Служби безпеки України, що здійснюють контррозвідувальну діяльність, додали наступні цікаві пункти:

- зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж;

- зняття інформації в електронних інформаційних системах;

- обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи;

- установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу;

- огляд кореспонденції;

- отримувати від операторів та провайдерів телекомунікацій технологічну та іншу інформацію про функціонування мереж, у тому числі з обмеженим доступом.

Також до цього закону пропонується додати низку нових статей:

Стаття 7-1. Контррозвідувальне впровадження.

Стаття 7-2. Особливості розгляду судом клопотань про надання дозволу на проведення контррозвідувальних заходів.

Стаття 10-1. Державний захист і стимулювання фізичних і юридичних осіб, які добровільно беруть участь або надають допомогу у здійсненні заходів із забезпечення контррозвідувального режиму.

Закон України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" пропонується доповнити у Статті 2 наступним абзацом: "Дія цього Закону не поширюється на міжнародні передачі технічних засобів, озброєння, боєприпасів, військової та спеціальної техніки, які прямо чи опосередковано використовуються Службою безпеки України для здійснення оперативно-службової діяльності або для організації чи забезпечення її здійснення".

Ну і нарешті Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" пропонується доповнити повноваженнями СБУ, а саме: "Повноваження Міністерства оборони України стосовно забезпечення виконання військового обов'язку, передбачені цим Законом, надаються також Службі безпеки України та центральним органам виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями".

"Суб'єкт персональних даних має право: 2) отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані, крім випадків передачі персональних даних за запитами органів, що здійснюють оперативно-розшукову або контррозвідувальну діяльність та боротьбу з тероризмом".

Тобто, інформація, якою зацікавиться СБУ, автоматично стане секретною.

Але найбільша зрада криється у Законі України "Про національну безпеку України". З нього пропонується виключити наступний пункт:

3. Фундаментальними національними інтересами України є:

1) державний суверенітет і територіальна цілісність, демократичний конституційний лад, недопущення втручання у внутрішні справи України;

2) сталий розвиток національної економіки, громадянського суспільства і держави для забезпечення зростання рівня та якості життя населення;

3) інтеграція України в європейський політичний, економічний, безпековий, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору, розвиток рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами.

Замість нього пропонується внести Статтю 3-4, національними інтересами України, згідно якої фундаментальними національними інтересами України є:

соціальна та політична стабільність у суспільстві;

сталий та прогресивний розвиток національної економіки, громадянського суспільства і правової держави;

зростання рівня та якості життя населення;

підтримання партнерських відносин з державами-сусідами на засадах рівноправності, поваги до суверенітету та невтручання у внутрішні справи;

гарантування та забезпечення реалізації прав та свобод людини і громадянина, повага до конституційних обов'язків;

забезпечення екологічно, техногенно та інформаційно безпечних умов життєдіяльності людини і суспільства;

розвиток духовності, моральних засад, інтелектуального потенціалу Українського народу, зміцнення фізичного здоров'я нації, створення умов для розширеного відтворення населення, збереження та зміцнення інституту сім'ї;

збереження навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів.

І Статтю 3-5, згідно якої пріоритетними національними цілями України є:

інтеграція України в європейський політичний, економічний, безпековий, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та в Організації Північно-Атлантичного договору;

розвиток рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами;

досягнення Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями України можливостей, необхідних для відсічі збройній агресії іноземних держав та звільнення окупованих нею територій України;

усунення фінансового, економічного, політичного та інформаційного впливу іноземних держав на внутрішню та зовнішню політику України;

звільнення тимчасово окупованих територій, відновлення конституційного ладу та правопорядку на звільнених від окупації територіях;

притягнення країни-агресора, її вищих посадових осіб, військового командування до відповідальності за розв'язання збройного конфлікту проти України, покарання винних у вчиненні злочинів проти людяності та воєнних злочинів;

формування та розвиток створення конкурентоспроможної, соціально орієнтованої ринкової економіки та забезпечення постійного зростання рівня життя і добробуту населення;

збереження та зміцнення науково-технологічного потенціалу, утвердження інноваційної моделі розвитку;

професійна переорієнтація населення, зайнятого в застарілих та нерентабельних галузях економіки;

забезпечення розвитку і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, гарантування вільного розвитку, використання і захисту мов національних меншин України;

формування та розвиток власного інформаційного простору;

перехід до сучасних систем виховання дітей та молоді, адаптація до вимог сьогодення систем освіти і науки.

Також зазнала змін Стаття 19, згідно якої Служба безпеки України – державний правоохоронний орган спеціального призначення,  який забезпечує державну безпеку України.

На Службу безпеки України покладається виконання таких завдань:

1) протидія розвідувально-підривній діяльності проти України, а також іншим загрозам державній безпеці України;

2) боротьба з тероризмом та кібертероризмом;

3) контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного і науково-технічного потенціалу, кібербезпеки та інформаційної безпеки держави, об'єктів критичної інфраструктури, а також контррозвідувальний захист економічного добробуту України від впливу спеціальних служб іноземних держав, іноземних підприємств, організацій та установ; контррозвідувальне забезпечення реалізації інших фундаментальних національних інтересів України;

4) попередження, виявлення та припинення злочинів проти основ національної безпеки, миру і безпеки людства, розповсюдження зброї масового ураження та інших злочинів, які становлять загрозу державній безпеці України.

5) охорона державної таємниці.

Служба безпеки України здійснює свою діяльність з неухильним дотриманням прав і свобод людини і громадянина.

Загальна структура, компетенція та порядок підпорядкування Служби безпеки України визначаються Законом України "Про Службу безпеки України".

І з'явилась нова Стаття 29-1. "Стратегія забезпечення державної безпеки"

1. Стратегія забезпечення державної безпеки – документ, в якому визначаються основні напрями діяльності щодо забезпечення державної безпеки; пріоритети реформування та розвитку системи забезпечення державної безпеки; комплекс завдань і заходів, спрямованих на підвищення ефективності органів, на які покладаються завдання щодо забезпечення державної безпеки, та інших суб'єктів, що можуть залучатися до виконання окремих завдань забезпечення державної безпеки, а також на посилення контррозвідувальних спроможностей держави; система управління ризиками державної безпеки; потреби бюджетного фінансування, достатні для досягнення визначених цілей і виконання передбачених завдань, та основні напрями використання фінансових ресурсів.

2. Стратегія забезпечення державної безпеки розробляється Службою безпеки України після затвердження Стратегії національної безпеки України.

Інші органи, що входять до складу сектору безпеки і оборони, сприяють Службі безпеки України у розробці Стратегії забезпечення державної безпеки з питань, що віднесені до їх компетенції, зокрема шляхом надання необхідної для підготовки Стратегії інформації.

Стратегія забезпечення державної безпеки схвалюється рішенням Ради національної безпеки і оборони України та затверджується указом Президента України.

3. Стратегія забезпечення державної безпеки України визначає, зокрема:

- безпекове середовище (глобальні, регіональні та національні аспекти) у контексті забезпечення державної безпеки;

- пріоритети у сфері захисту національних цінностей, реалізації національних інтересів та досягнення національних цілей України у контексті забезпечення державної безпеки;

- актуальні виклики і загрози державній безпеці з урахуванням особливостей безпекового середовища, а також зумовлені ними ризики;

- основні напрями державної політики у сфері державної безпеки;

- пріоритетні завдання щодо забезпечення державної безпеки;

- напрями та завдання реформування й розвитку, підвищення ефективності основних суб'єктів забезпечення державної безпеки;

- систему управління ризиками державної безпеки;

- ресурси, необхідні для її реалізації.

4. Стратегія забезпечення державної безпеки є основою для розроблення державних програм та нормативно-правових актів з питань забезпечення державної безпеки, визначення чисельності і структури сил та засобів органів, на які покладаються завдання щодо участі у забезпеченні державної безпеки, відповідно до пріоритетних завдань, а також для визначення потреб їх щорічного фінансового та іншого ресурсного забезпечення".

У Зеленського очікують, що прийняття Верховною Радою України відповідного законопроекту створить підґрунтя для системних змін та реформ у Службі безпеки України та наблизить її до кращих зразків спецслужб світу. Проте, як бачимо, у цьому законопроекті поміж цілком адекватних, корисних і виправданих вимогою часу змін та нововведень заховані подекуди ризикові, а часом і відверто небезпечні нюанси.

Але наразі це лише законопроект, на який очікує непростий шлях через комітети і сесійну залу Верховної Ради.

Читайте також: Новий закон про контрактну службу: Як українців планують заманювати в армію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme