Не НАТО єдиним: Які міжнародні військові навчання пройдуть в Україні у 2021 році

Верховна Рада ухвалила всі формальності і дала добро на проведення в Україні військових навчань за участі іноземних збройних сил

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Не НАТО єдиним: Які міжнародні військові…

На початку тижня Верховна Рада ухвалила за основу та в цілому проект закону №4499 про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2021 році для участі у багатонаціональних навчаннях.

Це один з тих законів, які щороку приймаються з практично одним і тим самим текстом для врегулювання певної ситуації протягом року. В даному випадку вимога ухвалення закону прописана у Конституції та законі "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України".

Він врегульовує процедурні питання (порядок, бюджет тощо) допуску іноземних військ на територію України для участі у багатонаціональних навчаннях.

Цього року на фінансування витрат, пов'язаних із підготовкою та проведенням багатонаціональних навчань на території України, передбачені кошти в сумі 38 559 440 гривень. Їх планується виділити в межах асигнувань Міністерства оборони України на 2021 рік за бюджетною програмою "Забезпечення діяльності ЗСУ, підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни" за напрямом "Підготовка військ, проведення операцій та міжнародних навчань".

Читайте також: Військовий Бюджет-2021: Чому українська армія під час війни отримала менше грошей

У законі на поточний рік прописані наступні міжнародні навчання:

- багатонаціональні військові навчання з підготовки підрозділів збройних сил;

- українсько-американське навчання Rapid Trident-2021;

- українсько-британське навчання "Козак Мейс-2021";

- українсько-американське навчання Sea Breeze-2021;

- українсько-румунське навчання Riverine-2021;

- українсько-британське навчання Warrior Watcher-2021;

- українсько-польське навчання Three Swords-2021;

- українсько-польське навчання "Сільвер Сейбер-2021".

Розглянемо їх детальніше.

Багатонаціональні військові навчання з підготовки підрозділів збройних сил

Насправді, військовими навчаннями у класичному їх форматі (обмеженість у часі, чіткі завдання тощо) ці багатонаціональні навчання назвати важко. Це щорічні, постійно триваючі військові тренування підрозділів Збройних сил України, Збройних сил США та Збройних сил НАТО.

Цього року вони традиційно пройдуть з січня по грудень і триватимуть 365 днів. По суті, за цим пунктом закону криється дозвіл на постійне перебування протягом року на території України військ США та НАТО.

В рамках цих навчань на військових полігонах України проходитимуть різноманітні заходи з підготовки військовослужбовців ЗСУ за участі військових інструкторів США та країн Північноатлантичного альянсу.

Rapid Trident-2021 ("Швидкий тризуб-2021")

Rapid Trident – це міжнародні військові навчання в рамках програми "Партнерство заради миру" за участю військовослужбовців країн НАТО. На них готують до участі у коаліційних операціях у складі багатонаціональних сил. Тематика змінюється щороку і якою вона буде у 2021-му – наразі невідомо.

Орієнтовний період проведення припадає на березень-грудень, а тривалість складатиме до 25 днів.

Власне, Rapid Trident – це найбільші в Україні спільні сухопутні навчання підрозділів ЗСУ та армійських підрозділів іноземних держав, які традиційно проходять на Яворівському полігоні у Львівській області.

Вперше Rapid Trident пройшли у 2006 році, коли президентом України був Віктор Ющенко, міністром оборони – Анатолій Гриценко, а країна вперше заявила про євроатлантичні наміри (як відомо, за часів Кучми декларувалась багатовекторна політика, метою якої було догодити одночасно і НАТО, і Росії).

Що цікаво, колишній президент Віктор Янукович який ще з передвиборчої кампанії не приховував проросійської орієнтації, спільні з НАТО військові навчання Rapid Trident прикрити не наважився, хоч і намагався запросити до участі у них Росію.

Читайте також: Rapid Trident-2018: Українці вчитимуться в НАТО зупиняти ворога на кордоні

Sea Breeze-2021 ("Морський бриз-2021")

Sea Breeze – це багатонаціональні військові навчання, які проводяться з 1997 року, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво в галузі оборонних та військових відносин між Міноборони США і Міноборони України.

Саме ці дві країни виступають співорганізаторами навчань, а участь у них беруть як члени НАТО, так і інші держави.

Метою навчань є покращення співпраці і координації між країнами чорноморського регіону (окрім Росії, яка відпрацьовується у якості потенційного ворога), відпрацювання маневрів в морі і на суходолі.

За домовленістю між країнами, Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають допомогу в техніці та обладнанні.

Цього року регламентований період їх проведення припадає на березень-грудень, а тривалість складатиме до 25 днів.

Вже відомо, що під час навчання Sea Breeze-2021 заплановано проведення самооцінки 1-го рівня в межах Програми перевірки та зворотного зв'язку Концепції оперативних можливостей чотирьох підрозділів Військово-морських сил. Це десантно-штурмова рота морської піхоти, підрозділ спеціального призначення та два підрозділи корабельного складу флотилії ВМС.

Як відомо, через пандемію коронавірусу у 2020 році навчання Sea Breeze обмежилися лише морською фазою із залученням авіації, але без контакту особового складу. Цього ж року сплановано розширити формат та компоненти навчання і залучити не лише морський та повітряний компоненти, але й додатково береговий та водолазний компоненти. Тобто, планується повернення до класичного варіанту навчання з відпрацюванням практичних дій у морі, на суші, у повітрі та під водою.

Читайте також: Воювати по-американськи: Що поєднує "Sea Breeze" та анексію Криму

Riverine-2021

Riverine – це щорічні українсько-румунські навчання, спрямовані на зміцнення регіональної безпеки і поліпшення взаємодії між флотами України і Румунії. Проводяться у гирлі Дунаю з 2018 року.

Їхня мета – відпрацювання спільних дій багатонаціональних катерних тактичних груп для підвищення сумісності і можливостей для проведення операції з безпеки на Дунаї.

Крім корабельно-катерних груп, від українських та румунських ВМС до відпрацювання спільних заходів залучаються й підрозділи Морської охорони Державної прикордонної служби України та Прикордонної поліції Румунії.

Українське військове командування неодноразово заявляло, що ці маневри дозволяють підтримувати стабільність у регіоні, якісно тренувати сили та запроваджувати стандарти взаємодії між військовими моряками обох країн.

Регламентований період проведення – березень-грудень. Тривалість – до 10 днів.

Читайте також: Riverine-2018: Для чого Україна з Румунією "москітний флот" тренувала

Warrior Watcher-2021

Warrior Watcher – це українсько-британські військові навчання, що проходять за участі представників Військово-морських сил ЗСУ, Повітряних сил ЗСУ та Королівських Військово-повітряних сил Великої Британії.

Проводиться щорічно з 2019 року на базі 198-го навчального центру ВМС України в Миколаєві.

Основна мета навчань – ознайомлення з теоретичними основами планування та оцінки ризиків захисту аеродромів і критичних об'єктів інфраструктури за стандартами НАТО, а також підвищення рівня взаємосумісності між підрозділами Збройних сил України та підрозділами Збройних сил Великої Британії.

Під час навчань українські військові у складі підрозділів морської піхоти, морської авіації та підрозділів Повітряних сил ЗСУ під керівництвом британських інструкторів переймають досвід провідних країн світу, щодо впровадження стандартів Північноатлантичного Альянсу.

Регламентований період проведення цього року – березень-грудень. Тривалість – до 15 днів.

Three Swords-2021 ("Три мечі-2021")

Міжнародні маневри "Три Мечі-2021" – це міжнародні навчання батальйонного рівня, призначені для підготовки підрозділів Литовсько-польсько-української бригади під керівництвом її командування.

Завдання щодо планування, організації та проведення у 2021 році таких навчань Бригада отримала у червні 2020 року від вищих військових органів.

Цього року вони пройдуть вперше. Регламентований період проведення – березень-грудень. Тривалість – до 14 днів.

Як відомо, Литовсько-польсько-українська бригада була створена у 2014 році в рамках тристороннього співробітництва в сфері оборони. Це багатонаціональний підрозділ, призначений для ведення незалежних військових операцій відповідно до міжнародного права або участі в таких операціях.

Зокрема, бригада може здійснювати міжнародні операції з підтримання миру і безпеки під егідою ООН, ЄС, НАТО та інших міжнародних організацій на основі мандату Ради Безпеки ООН та у випадку схвалення парламентами країн-учасників.

До складу бригади входять спеціальні військові частини трьох країн, вибрані з 21-ї Підгальської стрілецької бригади (Польща), 80-ї десантно-штурмової бригади (Україна) та батальйону Великої княгині Біруте Улан (Литва).

Читайте також: Підсумки 2020 року: П'ять головних військових подій в Україні

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme