"Rapid Trident-2018": Українці вчитимуться в НАТО зупиняти ворога на кордоні

Вчора в Україні розпочались чергові військові навчання "Rapid Trident-2018"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Rapid Trident-2018": Українці вчитимуть…

Фото – ЕРА

3 вересня на території України стартували міжнародні військові навчання в рамках програми "Партнерство заради миру" за участю військовослужбовців країн НАТО – "Rapid Trident-2018". Метою їх проведення є підготовка до спільних дій у складі багатонаціональних сил під час коаліційних операцій.

Цього разу участь у них візьмуть 2200 учасників з 14 країн світу. Це на 1 країну і 300 учасників менше, аніж минулого року, але все одно вражає. Та й головне для нас у цих навчаннях не кількість гостей, а те – як Україна відпрацює життєво-важливі для неї військово-тактичні елементи. Адже вони потренуються і поїдуть, а нам далі воювати з другою за величиною збройного потенціалу країною світу.

Що характерно, вперше у цих навчання бере участь підрозділ Державної прикордонної служби України у складі зведеного батальйону. Під час навчань прикордонники плануватимуть та проводитимуть операції з припинення збройних провокацій на державному кордоні, відбиття збройної агресії та відновлення державної територіальної цілісності.

Також відомо, що під час навчань залучатиметься бронетехніка та армійська авіація, а важливою особливістю навчань є те, що всі учасники мають бойовий досвід.

Фото – ЕРА

Власне, "Rapid Trident" ("Швидкий тризуб") – це найбільші в Україні спільні сухопутні навчання підрозділів ЗСУ та армійських підрозділів іноземних держав, які з 2006-го року традиційно проходять на Яворівському полігоні у Львівській області. Вони є кульмінацією щорічних багатонаціональних навчань, які засвідчують підтримку України з боку іноземних союзників та партнерів.

Зокрема, минулого року військовослужбовці відпрацьовували питання оборонних дій у різних умовах, вчилися ефективно протидіяти ворожим розвідувально-диверсійним діям, забезпечували десантування вантажів, несли службу на блокпостах, здійснювали патрулювання та конвоювання, діяли в нестандартних ситуаціях, співпрацювали з місцевим населенням тощо.

Не менш корисними були й навчання 2016-го року, в яких були задіяні 1200 військовослужбовців з 13 країн світу. У 2015-му році брали участь 1800 військових з 18 країн, а у 2014-му – 1200 військових з 15 країн. Як бачимо, кількість учасників варіюється щороку – в залежності від задач, які організатори ставлять перед собою.

Ми не даремно зупинились саме на цих роках, тому що знаменують собою одразу дві відмінності від попереднього часу: в Україні почалася війна і змінилася влада з проросійської на прозахідну. У зв'язку з цим цікаво буде пригадати – як проходили ці ж самі навчання раніше.

Отож, як уже зазначалося, вперше навчання "Rapid Trident" пройшли у 2006-му році, коли президентом України був Віктор Ющенко, міністром оборони – Анатолій Гриценко, а країна вперше у своїй історії заявила про свої євроатлантичні наміри (за часів Кучми декларувалась багатовекторна політика, метою якої було догодити одночасно і НАТО, і Росії).

Тоді вони називались "Спільні українсько-американські командно-штабні комп'ютерні навчання "Rapid Trident-2006" і проходили на базі Центру імітаційного моделювання кафедри інформатизації штабів Національної академії оборони України (НАОУ).

Попри свою назву, крім українських та американських військових у навчаннях, що тривали 10 днів, тоді взяли участь майже 300 військовослужбовців з 16 країн-членів і партнерів НАТО: з Албанії, Австрії, Канади, Литви, Німеччини, Швеції, Польщі, Македонії, Чехії, Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Молдови. Крім того, в якості спостерігачів були присутніми представники Міжнародного Червоного Хреста і ОБСЄ.

Темою ж комп'ютерних маневрів була обрана підготовка і проведення операції з підтримання миру багатонаціональною бригадою у складі коаліційних сил в районі відповідальності. Головна мета навчань полягала в поліпшенні сумісності між штабами та підрозділами країн-учасниць навчання, практичне використання досвіду, отриманого в миротворчих операціях та попередніх навчаннях, підвищення рівня взаєморозуміння та співробітництва між військовослужбовцями різних країн.

Як бачимо, тоді про війну на території України ніхто навіть і не думав – всі думки були про спільні миротворчі операції на території інших держав. А не пройшло й десяти років…

"Rapid Trident-2007"

Фото - dvidshub.net

Власне, за часів президентства Ющенка співпраця з НАТО не була чимось надзвичайним, на відміну від його наступника. Янукович ще з передвиборчої кампанії не приховував своєї проросійської орієнтації, однак спільні з НАТО військові навчання "Rapid Trident" не прикрив, хоч і намагався запросити до участі у них Росію.

Попри те, що Янукович у 2010-му році ліквідував міжвідомчу комісію з питань підготовки країни до вступу в НАТО і національний центр з питань євроатлантичної інтеграції, а також відновив позаблоковий статус країни, навчання "Rapid Trident" проходили в звичному режимі. Зокрема, в 2011-му році в навчаннях взяли участь близько 1400 військовослужбовців з 8 країн.

Україну представляли 745 солдатів і офіцерів Сухопутних військ Збройних Сил України, а найзначніша іноземна делегація прибула в Україну з США – 362 військовослужбовці. Для порівняння: від Молдови в навчаннях взяли участь 99 військових, від Великої Британії – 80, від Сербії – 47, від Польщі – 36, від Канади – 34, від Білорусі – 20. Росія, попри запрошення Януковича, від участі у навчаннях відмовилась.

У навчаннях 2011-го року були використані близько 700 одиниць стрілецької зброї та понад 150 військових автомобілів та бойових машин. Керували ж навчаннями перший заступник командира 8-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор В'ячеслав Назаркін та координатор проектів міжнародного співробітництва командування ЗС США в Європі Кевін Волк.

Під час навчань того року відпрацьовувати дії при охороні особливо важливих об'єктів, організація контрольно-пропускних пунктів, пошук і знищення незаконних збройних формувань, розмінування місцевості тощо. Тобто, плюс-мінус типовий арсенал завдань, які ставляться перед побідними навчаннями. А вже у 2012-му році на "Rapid Trident-2012" відпрацьовувалось виявлення і знищення терористів.

Швидше за все, кремлівські куратори Януковича дали йому дозвіл на проведення "Rapid Trident" з цілком меркантильною метою: бути в курсі того, над чим працює її стратегічний противник – НАТО. Адже не слід забувати, що паралельним курсом відбувалось систематичне і цілеспрямоване знищення Збройних Сил України проросійськими міністрами оборони.

Ну а потім був 2014-й рік, перемога Майдану, напад Росії, зміна влади в Україні і "Rapid Trident" 2014-2017-го років, про які йшла мова вище. Сьогодні ж не може не радувати той факт, що ці навчання з кожним роком стають все предметнішими і пришвидшують інтеграцію України в НАТО.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme