Боєприпаси стандарту НАТО: Коли в Україні запрацює власне виробництво артилерійських снарядів

Проблему браку артилерійських снарядів в Україні намагаються вирішити з 2017 року, однак на фінішну пряму вийшли лише зараз

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Боєприпаси стандарту НАТО: Коли в Україн…
Фото: ДАХК "Артем"

Питання боєприпасів для артилерії завжди було актуальним для пострадянської України, адже на складах їх зберігалась обмежена кількість і у відверто незадовільних умовах, тоді як власного виробництва на території України не було.

Радянський спадок

За радянським стандартом вся ствольна артилерія використовувала калібр 152 міліметри. Найбільш поширеними були гаубиці: 2С5 "Гіацинт-В", 2С5 "Гіацинт-С", 2С3 "Акація", 2С19 "Мста-С", 2А65 "Мста-Б" тощо.

Під час війни на Донбасі саме вони стали основою нашої артилерії (бо інших не було), і, як наслідок, склади з боєприпасами почали стрімко спустошуватись (ті з них, які вдалося зберегти в придатному для використання стані).

Склад з боєприпасами в Україні

Ситуацію погіршили масштабні пожежі/підпали на складах 2017-2018 років, які "підчистили" те, що не встигли використати на війні.

Таким чином, станом на 2017 рік Україна залишилась, за великим рахунком, без боєприпасів для ствольної артилерії.

Який знайшли вихід

Таким чином ситуація стала критичною і у 2017 році в Україні була розроблена та ухвалена Державна цільова програма розвитку боєприпасної галузі та спецхімії, яка була розрахована на період до 2021 року.

В рамках цієї програми Державна акціонерна холдингова компанія "Артем", що входить до складу ДК "Укроборонпром", взяла на себе зобов'язання зі створення вітчизняного виробництва корпусів артилерійських снарядів різного калібру та гільз. На ці потреби у 2017 році було виділено 16 млн доларів бюджетних коштів по лінії Мінекономрозвитку.

Читайте також: Завод боєприпасів в Україні: Чому він таки з'явиться

15 грудня 2017 року державне підприємство "Безпека", яке належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, та ДАХК "Артем" підписали контракт, який передбачав закупівлю і передачу підприємству "Артем" нового устаткування для забезпечення серійного виробництва корпусів артснарядів (гільз) калібру 152-мм (стандарт СРСР) і 155-мм (стандарт НАТО) з терміном виконання до 30 грудня 2019 року.

Однак, станом на кінець 2019 року, попри вчасне перерахування бюджетних коштів, умови боєприпасного контракту так і не були виконані. У справу втрутились СБУ і НАБУ, відкривши кримінальні провадження проти тодішнього керівника ДП "Безпека" В'ячеслава Глазунова та колишнього заступника міністра МЕРТ України Юрія Бровченка.

Ситуація станом на сьогодні

У підсумку, перша партія нових вітчизняних боєприпасів калібру 152-мм має надійти у Збройні сили України лише до кінця 2021 року. Та й то – підприємству "Артем" довелося викручуватись своїми силами, адже згаданого вище обладнання воно так і не отримало. Тому, на відміну від двокомпонентного радянського зразка, український аналог снаряду збірний з трьох частин – донної, верхньої та конусної.

"Необхідність складної конструкції зумовлена відсутністю спеціального технологічного обладнання для глибокого пресування, які б дозволили спростити виробництво та здешевити сам боєприпас", – кажуть на заводі.

Також серед проблем з українськими 152-мм боєприпасами на підприємстві "Артем" називають досі невирішене питання з виробництвом гільзи до снаряду, а також спецхімії – метальних порохів та бризантної вибухової речовини.

Зате вдалося вирішити проблему комплектуючих деталей для детонаторів. Наприкінці 2019 року "Шосткинський казенний завод "Імпульс" відкрив новий виробничий комплекс з сотнею комп'ютеризованих високотехнологічних верстатів та обладнання для виробництва комплектуючих деталей для детонаторів. Завдяки цьому Україна отримала повний цикл виробництва засобів ініціювання артилерійських снарядів та ракетного озброєння.

Перехід на стандарт НАТО

Читайте також: Поворотний момент: Що дасть Україні власне виробництво боєприпасів НАТО

Боєприпаси калібру 152-мм потрібні "на вчора", адже, якщо почнеться серйозне загострення на фронті, українська армія ризикує залишитись без підтримки артилерії. Разом з тим, Україні треба думати і про "завтра", яке нерозривно пов'язане з потенційним вступом до НАТО.

І якщо українська армія досі використовує ствольну артилерію калібру 152 міліметри, то стандартом НАТО є калібр 155 міліметрів. І щоб перейти на цей стандарт, Збройні сили України треба одночасно перекомплектувати артилерійськими установками нового калібру і забезпечити їх відповідними набоями.

І так сталося, що саме відсутність снарядів наразі гальмує цей процес. Адже сучасна вітчизняна САУ "Богдана", розроблена під НАТОвський калібр, вже перебуває на фінішній стадії випробувань, а стріляти їй немає чим.

Наразі відомо, що ДАХК "Артем" виготовляють установчу партію, яка у червні цього року має розпочати випробування.

Нові боєприпаси на випробуваннях

Залишається сподіватись, що всі роботи будуть завершені вчасно і випробування пройдуть успішно. Адже без власного виробництва боєприпасів відповідного калібру, Україні в НАТО робити буде нічого.

Читайте також: Від зброї до браку контролю: Чотири причини, чому Україну поки не беруть в НАТО

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme