У України немає стільки можливостей, щоб перебити "ефект Шредера", - експерт

Україна не зможе забезпечити для Німеччини, щоб та відмовилася від "Північного потоку", таку ж зацікавленість, яку може забезпечити російський "Газпром"

Про це в ході відеоконференції "ДС" заявив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар, передає Depo.ua.

За його словами, у російського монополіста більше можливостей, включаючи те, що експерт називає "формою елегантної корупції" - коли складно сказати, що це хабар. "Це не банальний підкуп чиновника або політика. Ми називаємо це "ефектом Шредера" (екс-канцлер ФРН Герхард Шредер, нині голова ради директорів Nord Stream AG, - ред.)... Термін, до речі, придумали в Німеччині", - зазначив Гончар.

"Не даремно основні офіси компаній-девелоперів проектів "Газпрому" знаходяться в швейцарському кантоні Цуг, де колись був головний офіс RosUkrEnergo. І на мою думку, саме успішний для "Газпрому" досвід RosUkrEnergo послужив підставою для того, щоб і надалі розвивати цю схему за багатьма іншими напрямами. І в значній мірі з тим, що пов'язано з торгівлею газом, а також з реалізацією цих проектів", - підкреслив він.

Як приклад Гончар навів "Північні потоки", при оцінці яких виникає питання з точки зору системи координат німецького прагматизму, чому німці погодилися на те, що податки від "Північного потоку" будуть сплачуватися не в Німеччині, а в Швейцарії.

"До речі, єдиний, хто підняв це питання в одному з попередніх урядів Меркель, - колишній міністр економіки і технологій Міхаель Глос. Ще щодо першого "Північного потоку". Він висловив сумнів у правильності такої схеми: газ проходить через Німеччину, але підприємство знаходиться в Швейцарії і платить податки там", - нагадав експерт.

І відразу ж пояснив чому: "Використовується специфіка швейцарського законодавства. Швейцарія офіційно не є офшором, але ця країна не входить в ЄС і там специфічне банківське і господарське право, яке гарантує максимальну ступінь захисту для різного роду операцій, в тому числі для не завжди чистих".

Тому, за словами Гончара, як би Україна не намагалася діяти подібними методами, нічого не вийде.

"Разом з тим, той же "ефект Шредера" показує одну річ. Вже покійний міністр оборони Німеччини Гідо Вестервелле якось вказав на те, що крім того, що не варто канцлеру Німеччини йти на службу в російську компанію, він висловив сумнів у тому , що все тут чисто і натякнув, що тут пахне корупцією", - резюмував експерт.

Нагадаємо, Михайло Гончар заявив, що Росія може використати "Північний потік-2" для шпигунської діяльності, а також пояснив, за чим саме вона буде шпигувати.

Експерт зазначив, що "Північний потік-2" не економічний, а військово-політичний проект.

Також Гончар запевнив, що, якщо Росія зважиться на військову ескалацію, то ніякий транзит газу її не зупинить, та назвав "Газпром" військово-політичною матрьошкою.

Крім того, експерт констатував той факт, що у України і країн-членів Євросоюзу збереглася архаїчна система взаємовідносин в газовій сфері, та заявив, що Єврокомісія має активніше тиснути на "Газпром".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme