Техас проти Вашингтона: Навіщо Трампу громадянська війна в США

Позитивне рішення щодо пакету допомоги Україні, який став жертвою розбірок республіканців та демократів, на жаль, віддаляється на невизначений час. Замість знайти консенсус, головні політичні гравці у Штатах підвищують градус взаємного шантажу

Політичний оглядач
Техас проти Вашингтона: Навіщо Трампу гр…
Техас бореться з мігрантами за допомогою колючого дроту. У Вашингтоні - проти

Відгородитися від Мексики дротом. Як бунт у Техасі став топ-темою світових ЗМІ

Протистояння між Остіном (столицею штату Техас) та Вашингтоном (столицею США) розпочалося не вчора, але останніми днями напруження набуло небачених раніше для держави масштабів. Губернатор Техасу, республіканець Грег Еббот наказав національним гвардійцям штату встановити колючий дріт на кордоні з Мексикою вздовж річки Ріо-Гранде. З Вашингтону попросили прибрати перешкоду та допустити федеральних агентів на місце. Еббот дав відкоша. У відповідь Білий дім звернувся до Верховного суду США і той 22 січня став на бік американської адміністрації. За Конституцією питання імміграції належать до повноважень федерального уряду, тому вердикт не викликав у суддів особливих дебатів. Проте Еббот відмовився виконувати постанову Верховного суду, а техаські гвардійці не лише й далі не допускають федеральних прикордонників до межі з Мексикою у районі, навколо якого розгорівся конфлікт, а й беруть під контроль інші ділянки американсько-мексиканського кордону у своєму штаті.

Бунтівливий губернатор називає наплив мігрантів "вторгненням" та звинувачує Джо Байдена у порушені ним президентських повноважень оберігати кордони Америки. На бік Еббота стали ще 25 губенаторів-республіканців та їхній найрейтинговіший кандидат у президенти Дональд Трамп. Він закликав штати надіслати своїх гвардійців на поміч Техасу. Американські оглядачі звернули увагу, що друзі Еббота апелюють до двох статей Конституції, які, на їхню думку, не хоче виконувати адміністрація Байдена. Є стаття І, розділ 10, пункт 3, де з-проміж іншого зазначено, що жоден штат не має права без згоди Конгресу "вступати у війну, крім тих випадків, коли на нього вчинено напад, або випадків такої очевидної загрози, що не терпить зволікання". Тобто, вважають республіканці, штат Техас був атакований аж так, що його губернатор не міг зволікати.

І є стаття IV, розділ 4: "Сполучені Штати гарантують кожному штатові цього Союзу республіканську форму правління і мають обороняти кожен штат від нападу, а на прохання законодавчих чи виконавчих органів (коли законодавчі органи не можна скликати) також і від внутрішніх заворушень". Цю статтю республіканці також тлумачать по-своєму. Вони закидають Байдену, що той подав до суду на штат Техас за посилення зусиль з подолання міграційної кризи, але промовчали, що непослух Еббота провокує внутрішні заворушення.

На завершення ще одна родзинка із заяви губернаторів – для розуміння їхніх настроїв. Вони наголошують, що техаський однопартієць "посилив зусилля, щоб захистити американських громадян від історичного рівня нелегальних іммігрантів, смертельних наркотиків, таких як фентаніл, і терористів, які в'їжджають до нашої країни". Виходить, всі нелегали, які потрапляють до США, терористи і наркодилери. Це ніщо інше, як прояв ксенофобії та расової, точніше, етнічної сегрегації, – явищ, які в Штатах намагалися подолати десятиліттями. І ось вам – ренесанс підзабутих темних часів.

Найбільші за чисельністю групи нелегалів складають мексиканці та венесуельці, трохи менше з інших країн Латинської Америки. На теренах США діють розгалужені банди мексиканських і колумбійських наркокартелів, сальвадорська "Мара Сальватруча" та інші етнічні злочинні угрупування, вони криміналізують середовище вихідців зі своїх держав, нав’язують їм свої "послуги" (себто займаються рекетом). Проте не всі, хто шукає притулку у найзаможнішій країні світу, виплодки пекла. Depo.ua розповідав, які претензії республіканці мають до існуючої системи пропуску мігрантів, та чому хочуть зробити її жорсткішою. Тоді ми зауважували: в разі згоди влади на зміни й українські мігранти в Штатах не відрізнятимуться від, приміром, венесуельських.

Станом на зараз техасці продовжують розгортати свої охоронні структури на кордоні з Мексикою та відгороджуватися від сусідів колючим дротом, а республіканці пускають гнівні стріли у бік Білого дому. Мовляв, якщо тиснутиме на Еббота, ризикує спровокувати громадянську війну. Демократи ж закликають Байдена дати жорстку відповідь Техасу та його прихильникам, поки ті не спричинили політичного цунамі. Президент США з радикальними кроками не поспішає, сподіваючись схилити опонентів проголосувати за пакет допомоги Україні, Ізраїлю та ще низці країн у поєднанні з виконанням частини вимог республіканців. У Білому домі кажуть: щоб боротися з нелегалами, потрібно, аби республіканці розблокували ухвалення цього пакету, бо в ньому закладені й кошти на посилення кордону. Опоненти ж парирують: спочатку поступки щодо їхніх вимог, а далі буде видно. Тобто сторони підняли ставки дуже високо і чекають, хто першим позадкує.

Навіщо Трампу протистояння Техасу з Вашингтоном

Головним отримувачем вигоди з нинішнього конфлікту є Дональд Трамп. По-перше, тема боротьби з нелегальними імміграцією – одна з ключових у його передвиборчому портфелі. З нею він обирався на перший термін, на їй хоче в’їхати у Білий дім вдруге. По-друге, демарш губернатора Техасу Трампу на руку, він напоумив Еббота, чи той сам вирішив погратися в сепаратизм, невідомо, але головне, що як би Байден не спробував вирішити конфлікт, залишаться незадоволені. І Трамп може сказати "Білий дім тисне на штати, порушуючи їхні права", або ж навпаки – "Білий дім нездатний зупинити розкол". А він, звіжно ж, зможе навести порядок і з усіма домовитися. Може, навіть за 24 години. Прихильники аплодуватимуть але в стратегічній перспективі подібні речі неприпустимі, оскільки показують, що США – слабкі з точки зору організації державного управління.

По-третє, вже ні в кого не виникає сумнівів, що республіканці блокують ухвалення пакету з допомогою Україні через Трампа. Буквально днями американські ЗМІ повідомили про рішення Сенату стосовно розширення повноважень країни з метою контролю над нелегальним потоком мігрантів на кордоні з Мексикою. Учасники переговорів у Сенаті домовилися надати державі значні повноваження для обмеження нелегальних перетинів мігрантів на південному кордоні. Угоду мали оприлюднити цього тижня. Але саме під час переговорів вибухнув конфлікт із Техасом, який збурив США та світ. У разі ухвалення домовленостей у Сенаті Трамп виявиться у незручному становищі, адже у нього фактично відберуть частину передвиборчих обіцянок. То ж можна прогнозувати, що республіканці в Конгресі впиратимуться з голосуванням за потрібний нам законопроект до останнього. Або, що дуже вірогідно, не ухвалять його взагалі.  

Чи загрожує громадянська війна Сполученим Штатам? З одного боку, в американців жива історична пам’ять про війну між Півднем і Північчю. Про неї їм багато розповідають у школі, у вузах. З часом історики розставили акценти, хто в тій війні був хорошим хлопцем, а хто поганим. Ці акценти подобаються не всім, проте існує суспільний консенсус, завдяки йому важко уявити появу нових конфедератів та якогось генерала на кшталт Роберта Едварда Лі. Чи, як у випадку з Техасом, там проголосять відновлення незалежної республіки. А така існувала протягом 9 років, доки у 1845 році не влилася до США 28-м штатом. Здається, аж на такий прояв сепаратизму губернатор Еббот не піде. Одна справа – крутити дулі федеральній владі, відмовившись демонтувати колючий дріт на незначній ділянці кордону, зовсім інша – йти всупереч всій Америці.

До речі, кремлівська пропаганда приділяє зараз Техасу неймовірну увагу. По темі цілеспрямовано працюють "міжнародники", які прогнозують повстання інших штатів та проголошення Техасом незалежності. Після чого він стане 12 економікою світу. З ними сперечаються інші "американісти", які замість Білого дому вирішують, як той покарає бунтівників. Наприклад, розпорядиться знизити видобуток газу, на чому штат заробляє великі гроші. Одним словом, паралельна реальність. Але по тому, як російські гібриди роздмухують тему бунту в Техасі, видно наративи, які вкидатимуть в американське суспільство, щойно Трамп і Байден зійдуться в двобої.     

Отже, громадянська війна чи великий конфлікт в США не проглядаються, але розгойдати навіть таку потужну державу виявляється справою не надто складною. Поки не критичними сварками для Америки, а далі – як складеться. Приміром, у лютому Верховний суд збереться на розгляд відсторонення Трампа від праймеріз у штаті Колорадо. Вердикту Феміди очікує багато інших штатів, де також не проти підтримати ініціативу колорадців. Хто зараз зможе спрогнозувати, чи не закличе Трамп своїх прибічників натиснути на Білий дім масовим маршем на Вашингтон? Або чи не почнуть штати, де при владі губернатори-республіканці, нагнітати стосунки з федеральною столицею, тлумачачи Конституцію так, як їм зручно?

У квітні широкій глядацькій аудиторії мають представити нову режисерську роботу британського майстра апокаліптичних кіноекшенів Алекса Гарленда "Повстання штатів". У різних перекладах цей фільм ще має назву "Падіння імперії" та "Громадянська війна". За сюжетом, у недалекому майбутньому Сполучені Штати охоплює громадянська війна, яка стала наслідком приходу до влади диктатора. Національна гвардія Каліфорнії і Техасу йде штурмом на Вашингтон, країна охоплена безвладдям, хаосом і страхом. Але з огляду на нинішні події в США, авторам кінострічки терміново доведеться переписувати сценарій та перезнімати окремі епізоди. Аби їхнє недешеве за бюджетом пророче дітище не втратило актуальності ще до виходу на широкі екрани.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme