Не газом єдиним: Чому наступні протести можуть виникнути через ціни на електрику

На фоні урядової боротьби за зниження тарифу на газ для населення дещо непоміченою пройшла новина про подорожчання електричної енергії. Для значної кількості споживачів це буде ще один болісний удар по кишені: влада скасовує пільги для власників систем електроопалення, багатодітних родин та церков

Економічний і політичний оглядач
Не газом єдиним: Чому наступні протести…
Фото: depositphotos.com

Тарифні новації, під знаком яких почався 2021 рік, призвели до значного напруження у суспільстві. Скасування пільги на перші 100 кВт-год електрики та приведення ціни на газ до рівня ринкової спровокували обурення і масові тарифні протести.

Кому скасували пільги на оплату електрики

При цьому газове питання стало головним подразником. А от питання здорожчання електрики залишилося поза увагою. І це стало для влади сигналом, що на грудневому скасуванні пільгових 100 кВт-год можна і не зупинятися.

Тож вже у січні, під час святкових канікул, Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ухвалила знакову постанову, якою було скасовано низку попередніх документів - зокрема й тих, що надавали можливість користуватись електричною енергією за зниженими цінами.

Рішенням комісії було скасовано пільги для релігійних організацій, для населення, що проживає в 30-кілометровій зоні навколо АЕС, які мали знижку у 30%, та для для юросіб, які оперують житловими комплексами для тимчасово переміщених осіб. 

Позбулися можливості споживати електрику за фіксованим тарифом у 0,9 грн за кВт-год і багатодітні сім'ї та дитячі будинки.

Але більш за всіх відчують на собі наслідки цих змін власники систем опалення, яке працює на електриці. Адже їм скасовано пільговий тариф в розмірі 0,9 грн/кВт-год на перші 3000 кВт-год на місяць. Це стало досить підступним кроком, адже в попередні періоди влада і енергетики всіляко заохочували споживачів переходити на електрокотли для опалення. І пільга на перші 3000 кВт-год була тим стимулом, завдяки якому домовласники вкладалися у перебудову своїх систем опалення, купівлю нових приладів і підключення додаткових електричних потужностей. Тепер же їхні інвестиції виявляються марними, оскільки вже в січні вони, замість зекономити, отримають вдвічі більшу платіжку від енергокомпанії, оскільки кожна кВт-година вартуватиме 1,68 гривень замість попередніх 90 копійок.

Аби якось мінімізувати негатив і обурення, що викличе подібне рішення влади, уряд в рамках "антитарифної" кампанії пообіцяв надати власникам електрокотлів субсидію у сумі 1000 гривень на місяць, за якою вони можуть звернутись у органи Міністерства соціальної політики. Проте поки що ані механізм надання цієї субсидії, ані джерела її фінансування невідомі. І можна досить впевнено передбачити, що далеко не всі власники електричних систем опалення зможуть скористатись цією допомогою.

Не варто також забувати, що ці заходи з пом'якшення тарифного стрибка застосовуються урядом лише на опалювальний період, що завершиться вже у квітні. І виплата цієї тисячі, як і обіцяний знижений на 30% тариф на газ, навряд чи буде проводитися і в наступний опалювальний період.

Більше того, ситуація на енергетичному ринку складається таким чином, що незабаром неодмінно відбудеться збільшення тарифу на електроенергію, який нині складає 1,68 грн за одну кВт-год. В уряді хваляться тим, що цей тариф також має пільгову складову і не є ринковим. І насолоджуватись цим "благом" залишилося також недовго - до 31 березня. Після чого з великою ймовірністю ціну буде підвищено до, як стверджують обізнані учасники ринку, 3-3,3 грн за кВт-годину.

Нагадаємо, в кінці грудня уряд здійнив перший суттєвий крок у сфері тарифікації і скасував пільгу у споживанні перших 100 кВт-год домогосподарствами. Тому з 1 січня більшість споживачів почали користуватись електрикою по тарифу 1,68 грн за кВт-год. 

Як відомо, ще з березня 2017 року в Україні діє двоставковий тариф на електроенергію для населення: до 100 кВт-год на місяць - 0,9 грн/кВт-год, понад - 1,68 грн/кВт-год. Таким чином середньозважена ціна на електроенергію для населення виходила втричі дешевшою, аніж для промисловвих виробників. І навіть була нижче, аніж навіть вартість її доставки від виробника до кінцевого споживача.

Фото: depositphotos.com

Читайте також: Тарифний піар. Чи зупинить протести в регіонах карантинне послаблення ціни на газ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme