Вітренко розповів, якою може бути ціна на газ

Т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував повернутися до врегулювання цін на газ для населення з 1 лютого і поки що терміном на один рік

Вітренко розповів, якою може бути ціна н…
Фото: Facebook / Юрій Вітренко

Про це він написав у своєму Facebook, передає Depo.ua.

Зазначається, що станом на зараз пропозиція Міністерства енергетики перебуває на стадії обговорення, оскільки можуть виникнути різні "підводні камені", зокрема юридичні обмеження.

Згідно з проектом постанови, який потрапив у розпорядження "Українських Новин", планується, щоб газ населенню продавала не НАК "Нафтогаз України",  а безпосередньо державні видобувні компанії — "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз".

Водночас за "Нафтогазом", де нещодавно працював Вітренко і звідки з конфліктом пішов, залишиться функція "постачальника останньої надії", який буде забезпечувати газом тільки тих споживачів, які опинилися без свого постачальника.  

Тепер ціну на газ пропонується обмежити рівнем, який буде визначений за формулою "хаб мінус".

В її основу Вітренко пропонує закласти середньорифметичну фактичну ціну (End of Day) газу на німецькому хабі NCG за листопад 2020 р. При цьому до ціни ресурсу буде додаватися націнка продавця до 2,5%.

Вітренко уточнив, що це буде 5,356 грн за куб. м. газу (вже з ПДВ, як випливає з контексту допису), що менше, ніж середньозважена вартість у січні на 44%.

Нагадаємо, що в поточному місяці розцінки на блакитне паливо для населення коливаються від 6,99 грн за 1 куб. м до 10,8 грн (з ПДВ). При цьому постачальники, за очікуваннями т.в.о. міністра енергетики, зможуть конкурувати, пропонуючи меншу надбавку до ціни в 5,356 грн за куб. м.

Якщо ж ціни впадуть нижче вказаного рівня, ціна буде фіксованою на рік, і "Укргазвидобуванню", на думку голови Міненерго, це навіть на руку: "Для видобувної компанії навіть краще мати фіксовану ціну на рік, ніж кожен місяць переживати, що потрібно переглядати плани буріння через зміну ринкової кон'юнктури".

Таким чином, при різкому здешевленні газу населення може навіть програти в разі фіксованої ціни, правда, це не дуже ймовірно.

А з 1 лютого в разі затвердження запропонованої формули ціна питання буде сильно варіюватися для різних категорій споживачів. Для тих, хто користується газовими котлами для опалення — рахунок йде на сотні гривень економії. А ось звичайні користувачі газових плит і централізованого опалення майже не помітять різниці.

Адже в плані Вітренка (який переказують ЗМІ) говориться лише про встановлення цінової стелі в тарифі на газ для населення, а не для виробників тепла, що подається в батареї.

Нагадаємо, що  не так давно давно – під час роботи в "Нафтогазі" – Вітренко відстоював впровадження ринкових механізмів на ринку газу.

Влітку 2017 р. у своєму пості на Facebook він відзначав, що державне регулювання цін на газ є фактором, яке закриває конкуренцію в поставках газу населенню.

Ще трохи раніше, в травні того ж року, Вітренко заявляв, що якщо "Нафтогазу" дати можливість продавати газ безпосередньо населенню, то ціни на нього знизяться.

"Сьогодні "Нафтогаз" має право самостійно, без посередників, продавати ресурс населенню. Але ринкова ціна чомусь перестала влаштовувати Вітренка. Причина проста – тепер він в уряді і повинен відстоювати не про-ринкову, а про-владну точку зору. А влада намагається будь-якими способами не допустити народного обурення в зв'язку з підвищенням цін на енергоносії", – написали у "Діловій столиці".

Нагадаємо, раніше ЗМІ анонсували онлайн-зустріч "слуг" зі Шмигалем й Вітренком – назвали дату й час.

Водночас нардеп Олександр Качура повідомив, що через підвищення тарифів готує позов до суду, заяву правоохоронцям і постанову в Раду.

Крім того, очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що нардепи готують план антикризових заходів для вирішення проблем, які можуть виникнути в Україні через підвищення тарифів.

Згодом т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко представив президенту Володимиру Зеленському попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача.

Довідка: У багатьох містах і регіонах України люди ще від початку 2021 року виходять на мітинги й акції протесту через підвищення комунальних тарифів, зокрема на газ та електроенергію. Активісти масово перекривають траси й звертаються до президента й урядовців.

Так, лише 11 січня проти підвищення тарифів ЖКГ мітингували в Одесі, на Закарпатті та на Харківщині.

Крім того, 15 січня планується провести всеукраїнську акцію протесту проти підвищення тарифів на газ, його транспортування та електроенергію.

Читайте також: Як обрати постачальника газу 2021: Що потрібно знати і як діяти українцям

Демонтаж Шмигаля чи Зеленського: З якою метою адепти міфу про "зовнішнє управління" качають тарифний майдан

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme