Подорожчання світла, газу, опалення і гарячої води: Якими будуть платіжки в 2021 році

Початок 2021 року пройде під знаком небаченого досі зростання цін на світло, газ, тепло та гарячу воду

Економічний і політичний оглядач
Подорожчання світла, газу, опалення і га…
Фото: tehnopolis.com.ua

Підвищення тарифів на світло та газ, яке влада відтягувала через вибори, нарешті має обвалитись на голови споживачів. Тож вже січневі платіжки будуть надміру "святковими", констатує Depo.ua. Настав час розібратись у цифрах зростання.

Газ підростає на третину

З блакитним паливом все досить просто - вже є анонсовані постачальниками нові ціни на січень і кожен споживач може приблизно уявити, які цифри будуть у нових платіжках. 

Різні постачальники анонсують дещо різне зростання ціни на газ. Так, головний гравець, НАК "Нафтогаз України", повідомив, що ціна з 1 січня 2021 року зросте на 89 копійок до 7,22 грн за кубічний метр. Зростання складає близько 14%. Деякі постачальники, як, наприклад, компанія "Енера", виявилися вдвічі сміливішими і поставили цінник на 1,6 грн більше, від грудневого. Тепер їхній газ коштуватиме майже 9 гривень за кубометр. Проте є в цій сфері і рекорди - подекуди енергетичні компанії оголосили про тариф на рівні 10-11 гривень.

Слід враховувати, що це - лише ціна чистого продукту. А є ще й витрати на доставку газу споживачам. І вони також зростають, що відбивається на кінцевій ціні. Як оголосили у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 січня в Україні подорожчає послуга розподілу (доставки) газу.

І тут апетити газовиків є суттєво більшими. Йдеться про 19 газорозподільчих компаній. І для 17 з них тариф на доставку коригується у бік зростання. Причому подекуди таке зростання є досить суттєвим. Так, для клієнтів ПрАТ "Тернопільгаз" сума витрат на доставку зросте більш ніж вдвічі - на 110% і складе 2,60 грн за доставку одного куба газу.

При цьому найбільший цінник виставляє АТ "Лубнигаз" - аж 2,94 грн за кубометр (тут зростання склало 101%). Найдешевшою ж доставка газу буде для користувачів мереж ПрАТ "Кременчукгаз" – всього 0,47 коп за кубометр.

Незабаром, обіцяють в НКРЕКП, затвердять нові тарифи для всіх інших облгазів, які не потрапили у список перших 19-ти. Тому з січня споживачам слід готуватись до того, що за кожен спалений куб газу потрібно буде платити десь на третину більше, ніж зараз - приблизно по 11-12 гривень за куб.

Експерти говорять, що найбільше це здорожчання вдарить по власникам приватних будинків, що опалюють домівки газом. І варто готуватись до подальшого щомісячного підвищення ціни, про яке вже попередили експерти та енергетики.

Опалення і гаряча вода

Відчують "покращення" і мешканці багатоповерхівок - як тих, що мають свої внутрішні котельні на газу, так і старого житлового фонду, який живиться теплом від генеруючих компаній. Мешканці тих будинків, що мають внутрішні котельні, відчують принади здорожчання газу так само, як і мешканці приватної забудови. А от для жителів звичайних багатоповерхівок є окремі новини.

Наприкінці минулого тижня Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах електроенергетики і компослуг (НКРЕКУ) переглянула у бік збільшення тарифи на виробництво теплової енергії для населення, бюджетних і релігійних організацій та інших споживачів на 2021 рік для 23 ТЕЦ і когенераційних установок.

Рекордне зростання відчують споживачі, чиї оселі опалює ТОВ "Євро-реконструкція" (майже на 50%). І майже не помітять змін клієнти Дніпровської ТЕЦ, яка відпускатиме калорії тепер лише на 5,5%. Середні ж коефіцієнти зростання ціни коливаються у межах чверті-третини нинішньої ціни. Таким чином більшість виробленого тепла на генераторах перевищить вартість у 1000 грн за гігакалорію. Найдорожче платитимуть власники осель, прив'язаних до Сєвєродонецької ТЕЦ - 1471,54 грн/Гкал.

Але ці цифри є досить умовними, адже в структурі кінцевого тарифу для споживача, окрім, власне, тарифу на його виробництво, є також транспортування тепла та його розподіл. І той факт, що ці складові поки що залишаються стабільними дещо згладить загальний рост. Але не суттєво. І готуватись споживачам слід до подорожчання тепла і гарячої води також в середньому на третину.

Очікувано дорога електрика

Спокій у царині електрозабезпечення населення є досить удаваним, адже криза, що охопила електроенергетичну галузь, диктує необхідність кратного зростання ціни на світло. І популістичні спроби відтягнути момент істини лише більше стискають пружину майбутнього вибуху.

Тому вчорашня новина про подвійне зростання ціни на електрику з 1 січня хоч і стала громом серед ясного неба для населення, була насправді давно очікуваною і навіть бажаною для багатьох учасників ринку. 

Як відомо, ще з березня 2017 року в Україні діє двоставковий тариф на електроенергію для населення: до 100 кВт-год на місяць - 0,9 грн/кВт-год, понад - 1,68 грн/кВт-год. Таким чином середньозважена ціна на електроенергію для населення виходила втричі дешевшою, аніж для промисловвих виробників. І навіть була нижче, аніж навіть вартість її доставки від виробника до кінцевого споживача.

Можливість отримувати перші 100 кіловаттгодин по 90 копійок була створена шляхом примусу для державних виробників електрики (НАЕК "Енергоатом", ПрАТ "Укргідроенерго", НЕК "Укренерго") продавати для цих цілей кіловати за ціною всього 1 копійка. Решту тарифу складала доставка, хоча й вона не покривається за рахунок цих коштів повністю, твердять експерти.

Нарешті в уряді ухвалили вольове рішення скасувати цю пільгу, яка завдавала виробнику енергії суттєвих збитків. Тож вже з першого дня нового року ми почнемо платити майже вдвічі більшу непільгову ціну у 1,68 грн/кВт-год.

В уряді запевняють, що скасування пільг і збереження тарифу 1,68 - благо, якому ще треба радіти. Адже й цей тариф не є ринковим, а передбачає пільгову складову, яку Кабмін зберігає до 31 березня. Якщо б він цього не зробив і ціна стала б повністю ринковою, тариф злетів би як мінімум у 2,5 рази - до близько 3.30 грн/кВт-год, пророкують урядовці.

Вони також ставлять собі в заслугу те, що збережено і залишено без змін коефіцієнти дво- та тризонного обліку електричної енергії. Тому у разі встановлення, до прикладу, двозонного обліку електричної енергії, її ціна у нічний час буде на 50% меншою.

Але, нагадаємо, все це діятиме лише наступні три місяці - до завершення опалювального періоду. Після якого, як свідчать джерела в енергетичних колах, користувачів таки притиснуть ринковими цінами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme