Розчарування Заходу: Чому Кулебі довелося виправдовувати Зеленського

Після масштабного польоту фантазії Володимира Зеленського, озвученого перед чисельною американською аудиторією, вчора міністру закордонних справ Кулебі довелося делікатно пояснювати вашингтонським колегам, що "президент не те мав на увазі"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Розчарування Заходу: Чому Кулебі довелос…
Фото: УНІАН

Вчорашня розмова міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби із новопризначеним держсекретарем США Ентоні Блінкеном формально вийшла недовгою. А інформація про неї з боку американського відомства взагалі вміщається в двох абзацах.

Цю розмову цілком можна було б розглядати як жест політичної ввічливості між двома посадовцями, один з яких тиждень на посаді, і прагне поспілкуватися з іноземними колегами, щоб підтвердити тяглість зовнішньополітичної лінії США.

Втім, той факт, що Кулеба вже вітав Блінкена, а також ціла низка супутніх обставин змушують припустити, що вчорашня розмова не була порожньою формальністю. А незначний розмір прес-релізу є результатом небажання сторін виносити всі подробиці назовні.

Адже розмова Кулеби з Блінкеном трапилася буквально за добу після того, як пішла в ефір програма Axios, з журналістами якої президент Зеленський поговорив про своє бачення українсько-американських стосунків. Про декотрі подробиці тієї химерної розмови Depo.ua вже писав.  Ключовими тезами українського президента були заяви про необхідність участі США в "нормандському форматі", про потребу прийняти Україну до НАТО іще в період президентства Байдена, і так далі.

А другий "абсолютно випадковий" збіг полягає в тому, що буквально за годину після розмови з Блінкеном в ефір — щоправда, вже на українську "Свободу слова" – вирушив і Кулеба.

Там він розповідав про неможливість участі США в нормандському форматі. Не через те що "в США не турбуються про Україну", а через необхідність отримати згоду на розширення кола учасників від всіх зацікавлених сторін. На що Росія, ясна річ, не погодиться.

Окрім того Кулеба нагадував всім глядачам програми, що США і без того "брали активну участь у підтримці України проти російської агресії, і в спробах врегулювати конфлікт і на Донбасі, і в питанні незаконної окупації Криму".

Простіше кажучи, міністру закордонних справ доводилося дуже дипломатично пояснювати — спочатку американському колезі, а потім українській публіці — що заяви Зеленського з вимогами істотно збільшити вплив США на українське геополітичне становище були частиною розмовного жанру, а не якимось там дипломатичними ультиматумами. І що сприймати їх надто серйозно не варто.

А інша тема, яка просочилась навіть в офіційний прес-реліз розмови між Блінкеном та Кулебою, полягала в тому, що американський дипломат нагадав про необхідність зберігати прогрес у боротьбі з корупцією та забезпеченні верховенства права й економічних реформ. Виключно для забезпечення світлого й квітучого майбутнього для всіх українців.

Знову таки, напевно через збіг про необхідність боротися з корупцією вчора заявив і інший дипломат, посол Франції в Україні Етьєн де Понсен, в інтерв'ю українським ЗМІ. Тільки, на відміну від Блінкена, він був іще менш дипломатичним — і говорив про глибоке розчарування станом боротьби з корупцією в Україні. Яке відчувають, за словами де Понсена, не тільки у Франції, але й в усіх країнах "великої сімки". Якось так сталося, що ці заяви звучать саме тоді, коли в Україні працює місія МВФ щодо першого перегляду програми Stand-by. А українські посадовці в ці ж дні висловлюють сподівання на отримання цьогоріч трьох траншів від МВФ на суму понад 2 мільярдів доларів.

Все це разом виглядає як достатньо прозорий натяк на консолідовану позицію Заходу: українській владі треба зосередитися не тільки на пошуках зовнішньої підтримки, але й на мобілізації внутрішніх резервів країни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme