Не "Пшонка у спідниці": Чому у Зеленського можуть втратити довіру до Венедіктової

Влада у своєму бажанні посадити Петра Порошенка зайшла у глухий кут. Не допомогла і заміна "свого" генпрокурора Рябошапки на "свою" Венедіктову

Політичний оглядач
Не "Пшонка у спідниці": Чому у Зеленсько…

Очільниця Генеральної прокуратури Ірина Венедіктова днями повідомила про закриття трьох справ, в яких фігурував п’ятий президент Петро Порошенко: призначення прем'єр-міністра за відсутності коаліції, втручання в діяльність Окружного адміністративного суду Києва, призначення членів Вищої ради правосуддя. Ці справи були внесені до ЄРДР за заявами Андрія Портнова. Складу злочину у них не виявили. Проте лишилося ще 24, серед них і ціла низка відверто абсурдних, як, приміром, про "розпалювання релігійної ворожнечі" шляхом отримання Томосу ПЦУ.

Читайте також - Помста за "Армію. Мову. Віру": Як "справою про Томос" проти Порошенка підклали міну під Зеленського

За даними джерел Depo.ua, днями на Банковій відбулася нарада, на якій обговорювалося питання, що робити зі справами проти Порошенка, адже поки що влада щоразу стріляє собі в ногу, оскільки політичну мотивованість у цих розслідуваннях не бачить лише сліпий. Простіше кажучи, там починають розуміти, що саджати попередника нема за що, але ж Зеленський пообіцяв стати "вироком" попереднику. І тут ще, як на зло, місцеві вибори і виборцеві потрібно дати видовища. 

Візьмемо для прикладу справу про призначення Сергія Семочка заступником голови Служби зовнішньої розвідки, по якій Генпрокуратура спочатку хотіла арешту для Порошенка. У ДБР вважають, що п'ятий президент у липні 2018 року нібито схилив до незаконного рішення тодішнього голову СЗР Єгора Божка, видав указ про призначення Семочка, а Божок видав наказ, за яким рішення президента оголосили особовому складу служби. При цьому самому Божку, який на сьогодні є заступником міністра закордонних справ, вже кілька разів змінювали підозру. У квітні провадження проти нього почали нібито після звернення до ДБР тодішнього голови СЗР Валерія Євдокимова. Йшлося про допуск Семочка до держтаємниці та нарахування йому приблизно 1,5 млн грн заробітної плати. Але Печерський районний суд Києва відхилив клопотання слідчого про обрання для Божка запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту й усунення його з нинішньої посади. Зараз йому інкримінують незаконне взяття на роботу Семочка, а його "подільником" проходить Порошенко.

Божок 19 червня попросив главу МЗС Дмитра Кулебу відсторонити його від посади у зв’язку з підозрою у кримінальному правопорушенні. "Порядні прокурори підсвітили: Генпрокурор Венедиктова заявляє, що мій "дипломатичний статус заважає їй по мені працювати, а також вирішити в суді потрібні постанови в справі проти Порошенка". Щоб вивести рідний МЗС з-під генпрокурорської "уваги" попросив про відсторонення сам", - прокоментував він своє рішення.

Суд у справі про призначення Семочка, нагадаємо, перенесли на 1 липня. Генпрокуратура вже не хоче арештовувати Порошенка, а просить обрати йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з'являтися на засідання, а також повідомляти про своє місцеперебування. На думку експертів, якщо суддя Вовк, котрий веде цю справу у суді, відмовить прокурорам, тим самим він дасть можливість владі зберегти обличчя і не занурюватися далі в цю абсурдну історію.

Утім, не будемо гадати, яким буде рішення непотоплюваного судді Вовка, адже є й інші справи, в яких фігурує Порошенко, і якщо Ірині Венедіктовій дали завдання його посадити, то будуть подальші спроби це зробити. При цьому маємо сумніви, що пані Ірина прагне отримати лаври Генпрокурора часів Януковича Віктора Пшонки, який після Майдану накивав п’ятами в Росію, тому аж надто напружуватися у виконанні забаганок зверху вона не стане. Більш того, помітно, що вона почала демонструвати лояльність до позиції американського посольства. Прикладом чого може слугувати історія зі спробою звільнити очільника САП Назара Холодницького, термін повноважень якого закінчується 30 листопада, тому нагальної потреби позбавляти його посади саме зараз нема. Якщо не враховувати інтерес західних опікунів НАБУ. Ті вустами активістів-антикорупціонерів на кшталт Віталія Шабуніна раніше вимагали звільнення Холодницького. Але нещодавно Шабунін написав зворушливий пост на захист керівника САП, чим всіх здивував.

Утім, можна припустити, що цей допис міг бути і своєрідним натяком Венедіктовій, що західні друзі НАБУ і Ситника поки не надто їй довіряють. Бо демонструвати відсутність конфліктів із цим антикорупційним органом на словах – одне, але потрібні дії. Наприклад, довести готовість замінити Холодницького фігурою, яка є на одній хвилі з Ситником і його опікунами. Приміром, його першим заступником Максимом Грищуком або кимось іншим, ще менш лояльним до нинішньої влади, аніж Холодницький.  

І, схоже, у Зеленського починають розуміти, що цілком розраховувати на Венедіктову вже не можуть. Але й звільнити не можуть, бо це буде повторення історії з Русланом Рябошапкою, - таким чином влада визнає, що і ця Генпрокурор не хоче виконувати політично мотивовані задачі з посадкою Порошенка і не тільки. Тож залишається два варіанти: або спостерігати, як Генпрокуратура та її очільниця грають у власну гру, або якось вплинути на Венедіктову, чимось її "підчепити". Проте другий варіант обов’язково виллється у гучний скандал, яких у нас вже було багато, у випадках коли президенти намагалися прибрати Генеральних прокурорів, котрі виходили з-під контролю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme