Справа Медведчука: Не посадили, бо не захотіли, чи не посадили, бо не змогли

Печерський суд, де близько семи годин тривало засідання, на якому обирався запобіжний захід для підозрюваного у держраді Віктора Медведчука, вирішив відправити його замість СІЗО під домашній арешт. Здається, незадоволеними цим рішенням залишилися обидві сторони

Політичний оглядач
Справа Медведчука: Не посадили, бо не за…
Будинок в Києві, де зареєстрований Медведчук і в якому він скоріш за все відбуватиме домашній арешт, та електронний браслет, який йому, можливо, доведеться носити

Прокуратура вимагала для Медведчука взяття під варту із правом внесення застави в 300 мільйонів 930 грн. (майже 10 мільйонів євро). Сам підозрюваний відразу повідомив: заплатити таку суму не зможе, бо через санкції заблоковано всі його рахунки. Однак слідчий суддя В’ячеслав Підпалий своїм рішенням полегшив дилему Медведчука, де взяти гроші на заставу і присудив політикові цілодобовий домашній арешт. Умови запобіжного заходу той навряд чи порушуватиме, скоріше його захист оскаржить вчорашнє рішення суду і доб’ється його пом’якшення. Хоча воно і без того куди м’якше, аніж очікували і сторона обвинувачення, і значна частина суспільства.

Коротко нагадаємо, у чому підозрюють Медведчука. Поки йдеться про три епізоди - передача російським окупантам матеріальної та документальної бази родовища "Глибока" в Криму, причетність до реалізації проекту "Промінь", який начебто займався вербовкою агентури, та передача ворогові секретних даних про розташування прихованого підрозділу ЗСУ, його особовий склад та бойову підготовку. За цими епізодами Козаку та Медведчуку повідомили про підозру у вчиненні держзради та замаху на розграбування національних ресурсів на тимчасово окупованій території АРК Крим. Тобто вчинення злочинів, які передбаченні статтями 111 та 348 ККУ.  

Читайте також: Навіщо влада погрожує Медведчуку тюрмою

Учора в суді сторона обвинувачення не змогла переконати суддю Підпалого, що звинувачення проти Медведчука тягнуть на СІЗО із заставою. У той же час і сторона захисту не переконала суд у повній невинуватості їхнього клієнта, тому рішення, яке обрав слідчий суддя, було прогнозованим. Не сталося чогось катастрофічного: так, присуд м’який, але й до роботи сторони обвинувачення виникають питання. Прокуратура має вчитися на власних помилках, і швидко, бо її представникам доведеться ще неодноразово зустрічатися в судах і з Медведчуком, і з його адвокатами, і з депутатами ОПЗЖ в якості групи підтримки.  

Тепер виникає питання, що буде далі в справі Медведчука

Перше – буде багато піару. Причому з усіх боків. З боку провладних спікерів, очевидно, в усьому спробують звинуватити суддю. В його службовій біографії вже познаходили темні плями. Основна лінія, яку гнутимуть проти Підпалого, - представляє старі кадри, їх потрібно міняти. 

Від промедведчуківських спікерів і далі звучатимуть звинувачення на адресу влади у переслідуваннях опонентів. (До речі примітно, що за "опонента" вчора ніхто не вийшов. Не було під Печерським судом масштабного мітингу на підтримку цього опозиційного політика. Були спортивні молоді люди в темному одязі).

Третьою стороною піару виступатимуть усі ті, хто або не любить "зелену" владу, або скептично ставиться до її управлінських спроможностей. Ці розповідатимуть, що справи Медведчука влада зливає, що все це - шоу і цирк, аби відвести увагу суспільства від нагальніших проблем, що патріотів тримають в тюрмах місяцями, а підозрюваного у держзраді Медведчука відпустили додому. Бо влада його саджати в СІЗО і не хотіла. У кожної зі сторін будуть свої слухачі і глядачі, і поки тема гаряча, на ній хайпуватимуть всі. Але аргумент про старих суддів - суттєво програє. Тому владі слід запастися ще кількома, інакше є ризик потонути у морі піару критиків.

Друге – глобальної зради нема. Є провал, і цілком очікуваний з причин, про які вже сказано вище. На брифінгу, який проводили голова СБУ Іван Баканов та Генпрокурорка Ірина Венедіктова, заявлено, що озвучені епізоди - не єдині. А це означає, що існують ще "гачки", на які можуть "підвісити" Медведчука, Козака, і, вочевидь, у цих справах фігуруватимуть й інші особи. Хтось як свідок, комусь також оголосять підозру. Тобто, йдеться про досить типовий сценарій, коли спочатку зачіпають за одне, потім за інше і так доти, доки якась зі справ вистрелить. Тому вчорашнє засідання суду з обрання запобіжного заходу Медведчуку, найімовірніше, не останнє. Якщо, звісно, у Зеленського вистачить політичної волі, а в слідчих СБУ та представників прокуратури – хисту.

Третє: якщо у справі Медведчука влада припуститься ще кількох серйозних помилок, подібних до вчорашньої, і все затягнеться на місяці, вона почне програвати. І програвати сильно. Зараз ми бачимо наступне: по-перше, втікати з України Медведчук не буде (не виключено, цього комусь у владі хотілося), більше того, він ще й медійно активізується. По-друге, Кремль, вустами Дмитра Пескова, відмежувався від втручання у справу з Медведчуком, а, отже, прив’язка ескалації на Донбасі до спроб посадити кума Путіна ставатиме дедалі слабшим аргументом як для внутрішньої, так і для зовнішньої аудиторії. По-третє, західні партнери схвально відгукнулися про заходи української влади щодо громадян, які діяли в інтересах РФ, та коли Захід побачить, який в цих заходів результат крім галасу (ніякий?), реакція буде істотно іншою. Можуть запідозрити у подвійній грі, чи в тому, що їх просто водять за носа.

По-четверте, потрібно розуміти, що найуважніше за перипетіями навколо Медведчука спостерігають ляльководи наших політиків, і для них дуже важливо, здатна ця влада показати силу, "нагнути" де потрібно, чи просто грає в патріотів і борців із русскім міром заради рейтингу. І якщо вони не побачать проявів реальної сили, то навряд чи стануть взагалі зважати на погрози такої влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme