Операція "Промінь": В чому ГПУ та СБУ підозрюють Медведчука і Козака

Очільники СБУ і ГПУ Іван Баканов та Ірина Венедіктова на брифінгу розповіли, в чому саме підозрюються народні депутати від ОПЗЖ Віктор Медведчук і Тарас Козак

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Операція "Промінь": В чому ГПУ та СБУ пі…

Depo.ua переповідає деталі

Як зазначили глави відомств, розслідування проводиться по двом кримінальним справам, які мають окремі епізоди.

Родовище "Глибока": Передача окупантам в Криму важливих економічних даних

"Сьогодні Тарасу Козаку та Віктору Медведчуку повідомили про підозру у вчиненні держзради та замаху на розграбування національних ресурсів на тимчасово окупованій території АРК Крим. Тобто вчинення злочинів, які передбаченні статтями 111 та 348 ККУ", – сказала Венедіктова.

Вона додала, що підозру оголошено за трьома епізодами.

"Почнемо з розграбування національних ресурсів. У 2014 році РФ здійснила акт агресії щодо України та незаконно анексувала півострів Крим. Внаслідок цього Україна втратила не лише територію, а й запаси природних ресурсів, які, в тому числі містяться у виключній морській економічній морській зоні України. За висновками фахівців, на незаконно захопленій території містяться запаси ресурсів на суму майже 2 трильйони гривень. Це величезні збитки, що прямо відображаються на економічній незалежності нашої держави, а також, на безпеці", – зазначила Венедіктова.

За її словами, одним з таких родовищ є родовище "Глибока", розташоване у прикерченському шельфі Чорного моря у виключній морській економічній морській зоні України. Ресурси цього родовища складають понад 36 млрд грн. "На цій ділянці проводилися розвідувальні роботи з 2002 року, на що Україна витратила значні ресурси. У 2015 році наші підозрювані фактично передали окупанту всю матеріальну та документальну базу цього родовища", – пояснила Венедіктова.

За даними слідства, ТОВ "Нові проекти", на яке мають вплив підозрювані, до 2020 року було зареєстроване на території України. У 2012 році підприємству був наданий спеціальний дозвіл на користування надрами родовища "Глибока". А в 2015 році ТОВ "Нові проекти України" перетворилося на ООО "Новые проекты Российской Федерации". 

медведчук

"У 2014 році, коли Росія анексувала Крим, Медведчук, маючи стійкі зв'язки з вищим керівництвом РФ, розпочав, на думку слідства, підривну діяльність проти України, в тому числі - і в економічній сфері. Чудово розуміючи, що він, фактично, має ексклюзивні дані та документи щодо родовища корисних копалин, на здобуття яких окупанту знадобилися би роки, приблизно з березня 2015 року розпочався незаконний процес передачі цих даних окупантам", – розповіла Венедіктова. 

Генпрокурорка додала, що до процесу було залучено Дмитра Козака, який, за даними слідства, є підпорядкованою особою Медведчука та, на той час - заступником голови уряду РФ.

На брифінгу також продемонстрували аудіозапис розмови, за даними слідства - Козака та Медведчука. Венедіктова зазначила, що аудіозаписи були санкціоновані, голоси підтверджені експертизою, а Баканов додав, що проводилася також лінгвістична експертиза, що довела - написи на документах робив саме Віктор Медведчук.

Нижче наводимо ключові моменти їхньої розмови, яка, на думку слідства, дає зробити висновки про "схематоз", здійснений по відношенню до ТОВ "Нові проекти України"

медведчук козакмедведчук козакмедведчук козакмедведчук козакмедведчук козакмедведчук козакмедведчук козакмедведчук козак

Таким чином, на думку слідства, дуже важливі економічні дані України, завдяки підозрюваним. опинилися у окупанта

 

Проект "Промінь". 

Іван Баканов оголосив про ще один епізод, який стосується безпеки держави в інформаційній сфері і захисту України в гібридній війні. Цей проект відомий під назвою "Промінь".

"На перший погляд, це всього лиш організація, яка планує опікуватися українцями, які їдуть на роботу чи навчання на Росію, налагоджувати співпрацю та обмін між нашими двома країнами. Але насправді це створення мережі впливу Росії в Україні через трудових мігрантів. Зокрема, планувалося вербувати українців на Росії і через них впливати на українську внутрішню політику, поширювати пропаганду Кремля", – заявив голова СБУ. На думку слідства, це є антиукраїнською діяльністю.

Також Баканов запевнив, що рукописні правки на тексті проекту "Промінь" (оприлюдненого під час брифінгу – ред.) виконані рукою Віктора Медведчука.

Завдання шкоди обороноздатності України

Як пояснив Баканов, цей епізод стався у серпні 2020 року. За його словами, Медведчук направив Козаку, який перебував на території Росії "і, скоріш за все, перебуває там досі", секретні дані про розташування прихованого підрозділу ЗСУ, його особовий склад та бойову підготовку. На думку слідства, ця інформація була призначена для Збройних сил РФ. "Що це, як не шкода обороноздатності України?" - підхреслив Баканов.

Де зараз перебувають Медведчук і Козак

За словами Івана Баканова, Козак зараз перебуває на Росії, або тимчасово виїхав звідти на відпочинок, але в Україну повертатися не збирається. Щодо Медведчука, то його місце перебування на цей момент встановлюється, але відомо, що він прибув в Україну 8 травня і після цього не виїжджав за територію країни.

Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомляли, що Медведчук знаходиться на території власного будинку, куди правоохоронці прибули з обшуками, а його охорона не дозволяє сбушникам до нього наблизитися.

Чи вручили підозри Медведчуку і Козаку

Особисто не вручили. У відповідності до процедури, підозру було скеровано за останнім відомим місцем проживання в Україні, а також на місце роботи, тобто у Верховну раду.

Також Баканов і Венедіктова зазначили, що досудове розслідування не закінчено, окрім цього кримінального провадження ГПУ має процесуальне керівництво за іншими фактами, викритими журналістами, активістами і самими правоохоронцями. Про результати пообіцяли повідомити коли будуть результати і це не заподіє шкоди слідству.

Нагадаємо, дещо раніше ЗМІ повідомили про обшуки в будинку народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука в Києві. У Службі безпеки України (СБУ) підтвердили цю інформацію для низки видань. 

При цьому народний депутат від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко уточнив, нібито обшуки в київському будинку Медведчука ініціювали в межах розслідування справи про видобуток газу в тимчасово окупованому Росією Криму.

Згодом генеральний прокурор Ірина Венедіктова повідомила, що підписала підозру в держзраді двом народним депутатам – "М і К". Повні прізвища парламентарів повідомлено не було, однак виходячи із обставин справи, йдеться саме про підсанкційних нардепів від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука й Тараса Козака.

Венедіктова зауважила також, що, за результатами обшуків, місцезнаходження "нардепа М" не встановлено, а тому СБУ вживаються відповідні заходи до його встановлення та вручення йому клопотання про тримання під вартою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme