Посадити, вигнати на Росію чи обміняти: Навіщо влада погрожує Медведчуку тюрмою

Голова СБУ Іван Баканов та очільниця ГПУ Ірина Венедіктова деталізували, у чому підозрюють кума Путіна і його соратника Тараса Козака. Підозри серйозні, проте чи вдасться довести ці справи до суду?

Політичний оглядач
Посадити, вигнати на Росію чи обміняти:…
Фото: УНІАН

Що інкримінують Медведчуку і Козаку

Газове родовище "Глибока" у Криму

За даними слідства, у 2015 році підозрювані передали російським окупантам матеріальну та документальну базу родовища "Глибока", розташованого у прикерченському шельфі Чорного моря у виключній морській економічній морській зоні України. Ресурси цього родовища складають понад 36 млрд грн.

Проєкт "Промінь" для вербовки агентури

За словами Івана Баканова, в рамках реалізації цього проєкту планувалося вербувати українських студентів і трудових мігрантів на Росії і через них впливати на українську внутрішню політику, поширювати пропаганду Кремля.

Здача ворогові інформації про секретний підрозділ ЗСУ

Як пояснив голова СБУ, цей епізод стався у серпні 2020 року. За його словами, Медведчук направив Козаку, який перебував на території Росії "і, скоріш за все, перебуває там досі", секретні дані про розташування прихованого підрозділу ЗСУ, його особовий склад та бойову підготовку. На думку слідства, ця інформація була призначена для Збройних сил Російської Федерації.

Тут відразу є питання: а хто передав ці данні Медведчуку?

За цими епізодами Козаку та Медведчуку повідомили про підозру у вчиненні держзради та замаху на розграбування національних ресурсів на тимчасово окупованій території АРК Крим. Тобто вчинення злочинів, які передбаченні статтями 111 та 348 ККУ. Впадає у вічі, що справи, про які розповіли Баканов і Венедіктова, не стосуються попередніх звинувачень на адресу Козака і Медведчука, які озвучувалися, коли проти них запроваджувалися санкції. Разом із тим учасники брифінгу заявили, що робота слідчих триває, тобто далі – буде.  

Один із підозрюваних, Тарас Козак, за інформацією спецслужби, перебуває на Росії, а Віктор Медведчук – в Україні. Це підтвердив і сам кум Путіна. Він звинуватив владу у політичній розправі, запевнив, що знаходиться на Батьківщині і не збирається ховатися від правосуддя.

Читайте також: Операція "Промінь": В чому ГПУ та СБУ підозрюють Медведчука і Козака

Чому влада саме зараз взялася за Медведчука

На стрімкий розвиток подій навколо Медведчука відреагували в президентському Офісі. У вже звичному стилі "при Порошенку такого не було". Як наголосив радник Андрія Єрмака Михайло Подоляк, політичний "дах" у різних владах протягом багатьох років допомагав кумові Путіна уникати уваги правоохоронців та прокуратури.

Доля правди у його словах є, однак не зайвим буде згадати, що ні при Порошенку, ні навіть при Януковичу Медведчук не був депутатом, а став ним у результаті дочасних виборів парламенту 2019 року, на яких ОПЗЖ отримала друге місце. Та й статки цього діяча добряче зросли саме за останні роки. Сюди варто додати й інші нюанси. Наприклад, розслідування "Схем" щодо родовища "Глибока" датується жовтнем 2018-го року, тобто, слідчі не розкопали цю історію, а просто додали до неї нових фактів. Так, попередники мало приділяли уваги оборудкам Медведчука, однак і нинішні взялися за нього не відразу.

Чому сталося це саме цього року? Версій може бути кілька. Перша – заради рейтингів. Завдяки "патріотичному розвороту", який власне і почався з блокування каналів Козака-Медведчука і санкцій проти цих політиків, дещо зріс рейтинг Зеленського і стабілізувався рейтинг "слуг". Зараз рейтинг влади може знову підрости.

Друга версія - збіглося в часі бажання і влади, й інших політичних гравців позбавитися путінського кума. Depo.ua раніше писав, що після того, як з "ватного" електорального поля витіснять Медведчука, єдиним впливовим гравцем там залишається група в ОПЗЖ, яку пов’язують з Сергієм Льовочкіним. Представники цієї групи хоч і критикують владу, проте можуть бути цілком гнучкими щодо окремих питань. І зараз буде дуже цікаво простежити їхню поведінку: кинуться захищати соратників, чи просто висловлюватимуть глибоке занепокоєння.

Третя версія – в процесі розслідування справ проти Медведчука постійно згадуватимуть Порошенка, незалежно від того, по ділу ці згадки, чи просто притягнуті за вуха. І в такий спосіб попереднику і наразі ключовому опоненту Зеленського завдаватимуть іміджевих ударів, які негативно позначатимуться на рейтингу.

Четверта версія, її підтримують переважно проросійські ЗМІ, атаками на Медведчука українська влада дратує Кремль, і це може бути навіть узгоджено зі Штатами. Інший варіант цієї ж версії – за океаном від Зеленського очікують жорсткої політики стосовно Коломойського та виконання низки вимог Заходу стосовно реформ, натомість у нас партнерам показують, що здатні притиснути іншу велику фігуру - кума Путіна.

П’ята версія – вона вигідна саме владі – що справи проти Медведчука лише початок, далі ОПЗЖ взагалі витіснять з політичної мапи. І не лише ОПЗЖ, а й інші партії "п’ятої колони".

Мають право на існування й інші версії. Однак в цій історії є важливий нюанс, який може зіпсувати її епілог. Якщо в СБУ існують неспростовні докази, тоді слід діяти максимально швидко, адже вони мають справу не лише з досвідченим юристом Медведчуком, але й з найкращими адвокатами, які його захищатимуть. Плюс – не варто забувати про публічних захисників, у тому числі і в Європі, а вони обов’язково підключаться. Згадайте, скількох західних політиків підтягували на захист нині вже заблокованих телеканалів. І як би не вийшло, що спільними зусиллями Медведчук отримає ореол "жертви режиму". 

Тому, перш за все, на Банковій мають бачити кінцеву мету дійства навколо Медведчука. Яка вона – посадити, вигнати на Росію, обміняти на когось чи на щось – не будемо гадати. Значно гірше, якщо це просто гра, правила якої писатимуться залежно від того, як воно все повернеться…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme