Рішення КСУ і нацбезпека: Коли у Зеленського назвуть імена підривників державності

Учорашнє засідання РНБОУ було схоже на збір пожежників, які приїхали гасити пожежу, коли вже майже все згоріло

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Рішення КСУ і нацбезпека: Коли у Зеленсь…

Про ганебне рішення Конституційного суду, яке перекреслило антикорупційну реформу, стало відомо у вівторок. У середу це рішення опублікували. Протягом середи і четверга всі робили гучні заяви – і західні партнери, і вітчизняні політики та експерти. І лише учора надвечір президент Зеленський зібрав закрите засідання Ради нацбезпеки, а прем’єр Денис Шмигаль - позачергове засідання уряду. На РНБОУ глава держави заявив: потрібно невідкладно зареєструвати у Раді документ, "де передбачається відновлення доброчесності конституційного судочинства в Україні". Зеленський наголосив: "Ми повинні не допустити ані того, що цю проблему почне вирішувати вулиця на свій розсуд, ані того, що це або якесь інше рішення Конституційного суду буде використане ворогами України для дискредитації нашої країни за кордоном". А секретар Радбезу Олексій Данілов помітив у рішення КСУ план підриву державності.

У свою чергу Денис Шмигаль пообіцяв, що від завтра сайт електронних декларацій знову запрацює, а НАЗК має забезпечити проведення спеціальних перевірок відповідно до вимог закону України "Про запобігання корупції". Нагадаємо, у Нацагентстві із запобігання корупції повідомили, що після рішення Конституційного суду призначення на посади переможців місцевих виборів буде заблоковане, адже всі вони мають пройти спецперевірку декларацій. А КСУ такі перевірки заборонив.

Рішення Кабміну щодо відновлення доступу до декларацій, звичайно, добре. Як піар-хід: мовляв, ми все робимо для викорінення корупції. Навіть згодні переступити через вердикт Конституційного суду (залишилося президенту з прем'єром особисто прийти пікетувати будівлю КСУ). Та чи захочуть переступати через думку суддів-конституційників усі інші суб’єкти, задіяні в процесі? Їх Кабмін зобов’язав забезпечити доступ Нацагентства до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, зокрема тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателями яких вони є.

Але за підсумками засідання РНБОУ виникли запитання не лише до дій Кабінету міністрів – як вони корелюються з рішенням КСУ – але й до інших учасників зібрання Радбезу. З огляду на заяви Зеленського, очевидно, що він боїться негативної реакції Заходу. На Заході свою критику на адресу української влади за відкочування від курсу реформ, започаткованих при попередниках, можуть підкріпити конкретними діями – від перегляду умов асоціації України з ЄС і скасування безвізу, до відмови МВФ співпрацювати з офіційним Києвом. Боїться він і вулиці, адже за його президентства ще не було багаточисельних акцій протесту. Якщо не брати до уваги кілька масових заходів під стінами ОП, які проводили націонал-патріотичні сили для нагадування Зеленському, що мир – не капітуляція. А рішення КСУ може здетонувати не лише людні акції під стінами Конституційного суду, але й поглибити розкол у фракції "слуг". Де вже давно зріє конфлікт між Зе-"ватою" і Зе-"соросятами". Останні, якщо владі не вдасться оперативно врегулювати ситуацію навколо скандального рішення КСУ, в очах західних партнерів (грантодавців) виглядатимуть десь як "регіонали" за часів Януковича, коли голосували за диктаторські закони.

Резюмуємо: те, що президент і його "слуги" ще мають страх перед вулицею або перед колективним Заходом, означає, що у них є шанс повернуться зі світу ілюзій, де війну можна припинити, просто переставши стріляти, а подолати корупцію – просто наказавши генпрокурору саджати, у світ реальної української політики. Де все куди складніше, аніж у серіалах студії "Квартал".

Приміром: пан Данілов помітив існування "цілісного плану, спрямованого на підрив української державності". Виникає питання: чим у нас займаються СБУ, розвідка, контррозвідка? Можна скільки завгодно розповідати, які у нас погані судді КСУ, але вони - лише елемент імовірного плану, про який каже Данілов. Таких елементів багато. Зараз задіяли Конституційний суд, раніше – Окружний адмінсуд. Ми вже не кажемо про "слуг" у парламенті, від деяких з них для Зеленського і країни більше шкоди, аніж від будь-якого ворога.

Залишається сподіватися, що у парламенті вистачить голосів за обіцяний Зеленським законопроект, і на Банковій знайдуть хитрий спосіб перезавантажити КСУ. Але так, щоб ці ж судді потім через інші суди не повернулися на свої робочі місця. У нас уже були такі прецеденти в минулому. Так само залишається сподіватися, що спецслужби не тільки турків на "7 кілометрі" ганятимуть, а нарешті розкажуть суспільству, хто ж реалізує план з підриву державності, про який заявив секретар РНБОУ.

Читайте також - Чому Зеленський безсилий проти КСУ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme