Суто ритуальні дії: Чому Зеленський безсилий проти КСУ

На хвилі суспільного обурення через рішення КСУ, який визнав неконституційною статтю ККУ про недостовірність у декларуванні, президент Зеленський намагається показати, що він щось робить, аби зберегти антикорупційну реформу. Скликає термінове засідання РНБО і заявляє, що подасть до Верховної Ради законопроекти про запобігання кризам в антикорупційній сфері. Але насправді зараз він безсилий щось змінити

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Суто ритуальні дії: Чому Зеленський безс…
Фото: Офіс президента

На те є дві вагомі причини

Президент не може звільнити суддів

Згідно з законодавством, звільнити суддів Конституційного суду можна лише за вичерпним переліком причин. Їх викладено в ст. 21 Закону України про Конституційний суд України.  Так, підставами для звільнення судді КСУ є (якщо коротко):

1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я, що підтверджується медичним висновком;

2) порушення ним вимог щодо несумісності, визначених у частинах третій та четвертій статті 11 цього Закону;

3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду або виявило його невідповідність займаній посаді. Питання про звільнення судді з посади за такою підставою Суд розглядає на спеціальному пленарному засіданні за наявності висновку постійної комісії з питань регламенту та етики Суду;

4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

Рішення про звільнення з посади судді Конституційного Суду Суд ухвалює щонайменше двома третинами від його конституційного складу.

Суддя Конституційного Суду може подати заяву про відставку за наявності стажу на посаді судді Конституційного Суду щонайменше чотири роки, заяву про відставку за станом здоров’я безвідносно до стажу на посаді, а також заяву про звільнення з посади за власним бажанням безвідносно до мотивів.У разі подання суддею Конституційного Суду заяви про відставку або про звільнення за власним бажанням він продовжує здійснювати свої повноваження до ухвалення на спеціальному пленарному засіданні Суду відповідного рішення щодо його звільнення. Суд ухвалює рішення про звільнення судді Конституційного Суду з посади протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви.

Як бачимо, жодну із цих причин президент Зеленський зараз застосувати просто не може. Тож, збирай - не збирай термінове закрите засідання РНБО, це ніяк суттєво не впливає на такі рішення. Це зібрання його має чисто ритуальний характер і мету продемонструвати, що президент щось робить.

Президент не може змінити закон про КСУ

Теоретично, Зеленський міг би внести в Раду новий закон про КСУ, який змінював би правила звільнення суддів і таким чином позбутися тих, хто зараз ставить під удар антикорупційну реформу. Але для того, щоби внести зміни до закону про цей суд треба 300 голосів. Президент їх зараз просто не збере.

Що міг би зробити президент

Єдиним виходом може бути зібрання президентом позачергового скликання Ради і внесення як невідкладного закону про е-декларування. Але знову ж таки, для того щоб його проголосувати, треба зібрати 226 голосів. Стільки в монобільшості нема, навіть якщо допоможуть "ЄС" та "Голос".

Чи буде в листопаді "судовий майдан" через рішення КСУ

Майдану не буде. Е-декларування більшість пересічних українців взагалі не зачіпає, бо нікого з топ-корупціонерів за це не посадили. За великим рахунком, е-декларування нічого не змінило в житті країни за попередні роки, тому прості люди відстоювати його не виходитимуть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme