Китай, Швеція чи Білорусь: Хто у світі краще протистоїть коронавірусу

Хоча більшість вражених коронавірусом країн не лише запровадили суворий карантин, але вже і почали його знімати, дискусія щодо ефективної стратегії боротьби Covid-19 у медичних та наукових колах триває досі

Китай, Швеція чи Білорусь: Хто у світі к…

Depo.ua згадує загальні світові підходи до протидії інфекції.

Китайський

Китай, де проживає найбільше людей у світі, і з якого, власне, взимку почалася пандемія, наразі опустився на десяту сходинку за кількістю зареєстрованих випадків коронавірусу. У першому ж епіцентрі хвороби Ухані одужав останній важкохворий пацієнт. Експерти вважають, що перемогти збудника країні вдалося завдяки суворим карантинним обмеженням, ефективній системі виявлення хворих, широкомасштабному тестуванню і створенню системи спеціалізованих клінік та центрів ізоляції.

Якщо на початку епідемії від початку хвороби до ізоляції пацієнта минало понад два тижні, згодом термін зменшили до двох днів. Завдяки інноваційним технологіям швидко визначали вогнища хвороби і вектори її поширення. За кожною людиною на самоізоляції стежили поліцейські.  Медичні центри будувалися за рекордно короткі терміни. Зокрема, госпіталь Лейшеншан увійде в історію медицини як сучасний шпиталь, зведений за 10 днів. 

У країні побудували 20 карантинних центрів, де розміщували пацієнтів з легким перебігом хвороби. Умови проживання в таких закладах були далекими від фешенебельних – у криті стадіони та виставкові центри рядами ставили ліжка, між якими ходили медики. Але таким чином влада зупинила поширення вірусу, зокрема, всередині родин. 

Чимало китайських методів виявилися далекими від демократичних. Так, в одній з провінцій країни ввели смертну кару за свідоме поширення інфекції. Китайців заохочували повідомляти про можливі випадки зараження і порушення правил. В деяких регіонах за повідомлення людям про приїзд у місто чи селище співвітчизників з Уханя, сплачували $140 винагороди. Самих уханців зобов'язали щоденно передавати лікарям дані про температуру. Якщо люди про це забували, у них виникали проблеми з законом. 

Загальноєвропейський

Фактично у більшості європейських країн, включно з Україною, ввели пом'якшений варіант китайського карантину – з багатьма обмеженнями, але при цьому помірними штрафами і відносній повазі до особистих свобод. Зокрема, у серйозно враженій хворобою Італії громадський транспорт продовжував ходити навіть на піку захворювання, але користуватися ним могли лише ті, хто їхав на роботу або ж у невідкладних сімейних справах. Пасажир був зобов'язаний мати письмове пояснення причини поїздки. Якщо правоохоронці, наприклад, доводили, що громадянин збрехав, тому загрожував штраф у $206 або три місяці за гратами.  

Шведський

Швеція стала однією з європейських сенсацій.  Активність у країні хоч і обмежили, але несуттєво – принаймні, якщо порівнювати з іншими. Школярі молодшого віку продовжили відвідувати заняття, хоча уроки для старшокласників і лекції для студентів вирішили проводити дистанційно, пише CNN.  Відкритими залишилися салони краси і ресторани. Влада хоч і закликала населення поводитися обмережно, триматися на дистанції і проводити більше часу вдома, особливо у життя громадян не втручалася. 

За такий підхід країна поплатилася - рівень летальності у Швеції виявився вищим, ніж у багатьох інших країнах Європи. Шведський показник – 21 померлих на 100 тис. людей, тоді як у Данії він близько семи, а у Норвегії та Фінляндії – менше чотирьох.  При цьому далеко не всі шведські експерти згодні, що країна пожертвувала життями заради свободи і певної економічної стабільності. 

Професор відділу мікробіології, пухлин та клітинної біології Каролінського інституту Ян Альберт акцентує, що наразі жодній країні невідомо, яка саме стратегія є правильною. На його думку, більш суворий карантин "лише згладжує криву захворюванності, а випадки просто пересуваються у часі" і наразі незрозуміло, чи це кращий варіант. 

Зазначимо, що останніми днями у країні епідемія поволі вщухає. 

Фото: Worldometers

Піденнокорейський 

У Південній Кореї вирішили не оголошувати карантин, натомість дуже ретельно взялися за дезінфекцію та відстежування контактних осіб. Так, щойно медична система фіксувала новий випадок, поліція та детективи починали негайне розслідування, а потім ізолювали усіх потенційно заражених.  За дотриманням самоізоляції стежили за допомогою спеціального додатку – таких громадян перевіряли двічі на день. За відсутності додатку, їм просто дзвонили по телефону. Крім того, у країні створили зручні та оперативні станції тестування. Під'їхавши на авто, кореєць чи кореянка могли за десять хвилин здати біологічні зразки, а результат отримували вже згодом телефоном. 

У громадських місцях країна встановила різноманітні дезінфектори – зокрема, на вході у деякі виставкові центри були спеціальні кабіни, де відвідувачів обприскувало з голови до ніг. 

Фото: Wordometers

Білоруський

Попри численні застереження ВООЗ лідер Білорусі Олександр Лукашенко теж вирішив вести країну своїм шляхом.  У відповідь на заклики схаменутися заявляв про надважливу роль імунітету та протистояння пандемії завдяки сауні, хокею і трактору.  Загального меседжу лідер країни не змінив і коли кількість випадків суттєво збільшилася. 

"Ми завжди будемо жити з цими вірусами. Захворів – негайно до лікаря (...) Нас дехто підштовхує у спину: "Давай карантин, Лукашенко такий-сякий. Я кажу: "Та мене люди на віли піднімуть". Немає такої необхідності. Хоча ми не заперечуємо, що і в нас люди хворіють. Ми ж не закрили країну, не зупинили виробництво, у нас на Великдень і я, і люди ходили в церкву (...) Якщо б ми створили паніку, у нас би була біда", – зазначив Лукашенко в одному з нещодавніх звернень.

На фоні підвищення випадків хвороби у країні знову запрацювали школи – за парти повернулися 30-40% учнів. В білоруському Міносвіти зазначають, що приділяють особливу увагу дотриманню у навчальних закладах соціальних норм. Діти знаходяться на дистанції один від одного, а у місцях спільного користування встановлені засоби дезінфекції. 

Втім, у Білорусі акцентують, що активно протистоять епідемії – зокрема, виявляють хворих та ізолюють контактних осіб. Цікаво, що наразі рівень летальності від коронавірусу у країні складає близько 0,64%, і є рекордно низьким. 

Читайте також: Лукашенко і коронавірус: Що приклад Білорусі може свідчити про Україну

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme