Лукашенко і коронавірус: Що приклад Білорусі може свідчити про Україну

ВООЗ вкотре закликала Білорусь ввести обмежувальні заходи для запобігання поширенню коронавіруса. Втім, лідер країни Олександр Лукашенко на пропозиції організації вестися на поспішає і зберігає спокій. Принаймні, публічно

Лукашенко і коронавірус: Що приклад Біло…

Наразі у країні, в якій проживає 9,485 млн людей, майже рівна з Україною кількість випадків захворювання.  В Білорусі підтверджено коронавірус у 6264 людей, хвороба забрала 51 життя. За даними сайту Worldometer,  20 квітня у країні взагалі зафіксовано рекордні 1485 нових випадків. 

Понад місяць тому Олександр Лукашенко радив труїти вірус горілкою і ходити в суху сауну. Мовляв, китайці експерти сказали, що температури у 60 градусів вірус не витримує. 

"Люди на тракторі працюють, ніхто не говорить про віруси. Трактор вилікую всіх, поле всіх лікує", – акцентував лідер країни. 

На початку квітня – критикував карантинні заходи. "Замикати людей в тухлих квартирах – це не метод, при респіраторних захворюваннях потрібно, навпаки, виходити на вулицю, дихати свіжим повітрям і провітрювати приміщення", – зокрема, зазначав президент Білорусі і акцентував, що у боротьбі з коронавірусом перш за все допоможе імунітет. 

"Спортом займатися треба і на свіжому повітрі бути. Треба легеням допомогти. Ми, каже (російський експерт, – ред.) на дієті сиділи, а потрібна жирна їжа. І я теж обмежував себе. А вершкове масло треба зараз є: виявляється, жир допомагає лененям боротися з вірусами", – пояснював президент країни в інтерв'ю газеті "Звязда"

І хоча з того часу епідеміологічна ситуація в Білорусі загострилася, Лукашенко не здається. 

"Ви бачите, який тиск сьогодні на Білорусь і перш за все на президента. Вже тільки лінива, паршива собака не гавкає з-під паркану в мою сторону", – сказав він в ефірі телеканалу "Білорусь 1".  Схоже, піддаватися аргументам експертів лідер країни не хоче, як не дослухається до власних громадян, які зареєстрували вже кілька петицій із закликом ввести карантин. 

Втім, у Білорусі знову відкрилися школи після затягнутих через коронавірус канікул – за парти повернулися 30-40% учнів. В білоруському Міносвіти зазначають, що приділяють особливу увагу дотриманню у навчальних закладах соціальних норм. Діти знаходяться на дистанції один від одного, а у місцях спільного користування встановлені засоби дезінфекції. 

При цьому президент Білорусі на Великдень разом з сином навідався у храм. Обрав невелику церкву, але, як стверджують у його прес-службі, не через коронавірус, а за традицією. 

І наразі за країну доволі лячно, адже всі, зокрема, пам'ятають приклад Британії, в якій спершу вирішили ізолювати виключно людей з груп ризику, але з часом були змушені стрімко змінювати стратегію. Тепер у країні стверджують, що про послаблення обмежень почнуть думати як мінімум 7 травня.  

Тести витягують статистику?

Втім, у білоруській статистиці привертає особливу увагу рівень летальності, що становить 0,81%, тоді як, зокрема, у нас – близько 2,629%. Це при тому, що за словами головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка на початок квітня навіть в Україні показник летальності був вдвічі нижчий за світовий. 

Але якщо порівнювати показники Білорусі і України, на думку спадає кілька пояснень. По-перше, білоруську статистику можуть викривлювати і "маскувати" коронавірус під інші збудники пневмоній, записуючи у причини смерті пацієнта, наприклад, стафілокок. З огляду на небажання Білорусі йти на карантин і водночас намагання не надто вже псувати репутацію в очах світової спільноти версія могла б видатися логічною.  Втім, вона видається аж надто конспірологічною, тим паче, що таких закидів на адресу країни не лунає навіть від ВООЗ. 

По-друге, у Білорусі можуть використовувати неякісні тести, що видають псевдопозитивні результати. Недаремно сам Лукашенко нещодавно лаяв російські системи діагностики, які вказали на наявність збудника у 15 людей, а після того вже китайські тести підтвердили діагноз лише одній людині.  Але, власне, і це на рівні фантастики. 

Зрештою, по-третє, у країні і справді можуть бути більш продумані підходи до тестування і ширше охоплення населення діагностикою.  Власне, на цьому поясненні акцентує і сам Лукашенко. 

"Ми пішли своїм шляхом, це важкий шлях, дуже важкий шлях боротьби з вірусом взагалі. Ми контролюємо наскільки це можливо країну, особливо в'їзди. Контролюємо людей і якщо ми виявляємо хоча б одного (хворого, – ред ) ми відразу ізолюємо всіх хто був в контакті.  Ми очагово, точково працювали, ми не йшли фронтом, оточуючи ваші прекрасні селища, заганяючи вас в будинки. Я відразу відмовився від такого шляху, за що сьогодні і отримую", – наголошує голова Білорусі. 

Це дає привід припускати, що, зокрема, в Україні рівень захворюванності істотно занижений, а масовіше тестування допомогло б знизити показники летальності хвороби. 

"У нас рівень тестування абсолютно недостатній. Ми ж бачимо по сусідніх країнах, важливо виявляти хворих, дуже важливо, особливо безсимптомних форм. А ви їх можете виявити тільки в осередку біля хворої людини, яка потрапила в лікарню", – розповідала лікарка-інфекціоністка, членкиня оперативного штабу із запобігання поширенню коронавірусу Ольга Голубовська в ефірі телеканалу Zik .

Власне, за даними МОЗ Білорусі, станом на 16 квітня у країні проведено 81, 246 тис. тестів, тоді як в Україні цей показник був вдвічі меншим.  Тому якщо статистика і швидкість поширення інфекції у сусідній країні жахають, особливо з огляду на коронавірусне дисидентство її лідера, нашим даним просто не варто аж надто довіряти. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme