Чи виступатимуть українці пліч-о-пліч з росіянами і білорусами на Олімпіаді-2024: однозначної офіційної позиції немає

Гутцайт чи Шмигаль – хто сказав правду: заяви представників влади почасти протирічать одна одній.

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чи виступатимуть українці пліч-о-пліч з…
Колаж: фейсбук-сторінка Світового Конгресу Українців.

Україна готова брати участь в Олімпійських іграх 2024 року в Парижі, якщо там виступатимуть спортсмени з росії і білорусі під нейтральним прапором.

Таку сенсаційну заяву в інтерв’ю найбільшому інформаційному агентству Японії Кьодо (інтерв’ю відбулося 10 серпня) зробив міністр молоді і спорту України, очільник Національного олімпійського комітету нашої країни 51-річний Вадим Гутцайт, пише Depo.ua з посиланням на сайт інформаційного агентства.

"Україна готова взяти участь в Олімпійських іграх у Парижі наступного літа навіть за умови участі нейтральних спортсменів з Росії і Білорусі, заявив нещодавно в інтерв'ю Kyodo News голова Олімпійського комітету країни, що постраждала від війни, Вадим Гутцайт", - ідеться в повідомленні Кьодо.

"Нашим спортсменам потрібно бути на Олімпіаді, – цитує Гутцайта Кьодо. – Наш прапор буде на відкритті, на змаганнях, наші спортсмени представлятимуть нашу державу, щоб усі у світі бачили, що Україна є, була і буде".

Говорячи про "нейтральних" росіян і білорусів, міністр сказав: "Ми не звертаємо уваги на цих спортсменів, тому що для нас взагалі незрозуміло, хто ці спортсмени, тому що (вони) під нейтральним прапором".

При цьому Гутцайт уточнив: "Якщо Російська федерація і Білоруська федерація (так у тексті новини – Ред.) будуть виступати під своїм прапором – ми не будемо брати участь у цій Олімпіаді".

https://img.kyodonews.net/english/public/images/posts/be21de968dbeb369e410fbf3442a1d65/photo_l.jpg

Вадим Гутцайт, фото: Kyodo

Однак відразу після того, як цитовану вище заяву Гутцайта розтиражували українські ЗМІ, 14 серпня, на сайті Національного олімпійського комітету України з’явилося уточнення позиції міністра.

"Національний олімпійський комітет України продовжує консультації з суб’єктами олімпійського руху щодо питання участі збірної команди України в Олімпійських іграх за умови допуску до них представників з країн-агресорок, – ідеться у заяві. – Ми працюємо над тим, щоб врахувати всі можливі аспекти цієї безпрецедентної ситуації. Остаточне рішення буде прийнято, коли всі відповідні фактори будуть розглянуті".

У НОК нагадали, що зараз українські спортсмени беруть участь у відбіркових змаганнях до Олімпійських ігор лише за умови участі спортсменів із країн-агресорок, допущених міжнародними федераціями як індивідуальні нейтральні атлети, дотримуючись суворих умов нейтралітету.

Тобто остаточне рішення все ж не ухвалене, а заяву пана Гутцайта японському агентству варто розглядати лише як його особисту думку?

Далі – ще більш цікаво: також учора, 14 серпня, ньюзмейкером у цій темі несподівано став особисто прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

У своєму Телеграм-каналі він написав лаконічний пост про те, що Україна готова бойкотувати паризьку Олімпіаду, якщо на неї допустять росіян і білорусів.

Чи поставила заява очільника уряду крапку у визначенні офіційної позиції України щодо участі/неучасті в Олімпіаді-2024 рука об руку з агресорами – поки незрозуміло.

Коротко нагадаємо історію питання, про яку не раз розповідав Depo.ua.

У лютому 2022 року, практично відразу після початку активної фази російської війни в Україні, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) запровадив санкції щодо росії і білорусі, які були підтверджені на Олімпійському саміті 9 грудня 2022 року. Комітет, зокрема, рекомендував не проводити в росії і білорусі міжнародні спортивні заходи, не демонструвати прапори, гімни чи іншу державну символіку цих країн на міжнародних спортивних заходах і не допускати до міжнародних змагань представників цих країн.

Та невдовзі міжнародна олімпійська бюрократія, керована німцем, колишнім фехтувальником Томасом Бахом, перейшла до помітного пом’якшення свого ставлення до агресорів. При цьому в МОК прикриваються риторикою на кшталт "спорт поза політикою", "не всі спортсмени підтримують війну", "у світі багато воєн, але представників інших держав-агресорок не виганяють зі спорту" тощо.

Президент МОК Томас Бах – обома руками за повернення агресорів у спорт. Фото AFP.

Уже в січні 2023 року у МОК заявили, що розглянуть можливість повернення російських і білоруських спортсменів на міжнародні змагання за деяких умов. Зокрема, ті мають виступати як нейтральні спортсмени, без демонстрації прапора і виконання гімну цих держав, а також вони не мають бути причетними до російської чи білоруської армії і силових структур.

У лютому президент МОК Томас Бах заявив, що відсторонення росіян і білорусів від міжнародних змагань є порушенням прав людини.

За кілька тижнів МОК ухвалив і оприлюднив офіційні рекомендації міжнародним спортивним федераціям керуватися згаданими принципами при вивченні можливості надання росіянам і білорусам права виступати на міжнародних змаганнях.

У липні 2023 року МОК запросив країни світу до участі в Олімпійських іграх-2024, але росія і білорусь виявилися поза цим списком.

Щоправда, зроблено це було з обмовкою: МОК може розглянути питання допуску росіян і білорусів під "нейтральним прапором" пізніше.

Читайте більше: Шукають лазівку: МОК запросив країни до участі в Олімпійських іграх-2024, але росія і білорусь поки поза грою

Між іншим, реакція західних політиків і громадських діячів на можливий допуск росіян на Олімпіаду – переважно негативна.

Мер міста-господаря майбутньої Олімпіади Парижа Анн Ідальго чітко висловилася про те, що російських спортсменів не можна приймати на Іграх-2024, доки триває війна проти України.

Заяву схожого змісту оприлюднили Парламентська асамблея Ради Європи, інші інституції, окремі політичні діячі і спортсмени.

Якою ж є реакція української сторони на показову зміну лінії поведінки МОК? В Україні спершу жорстко відреагували на рекомендації Комітету. Офіційні особи української влади заявляли, що наша країна може й відмовитися від участі в Олімпіаді 2024 року, якщо російським і білоруським спортсменам дозволять виступати там – навіть під нейтральним прапором.

30 березня Кабінет міністрів України ухвалив рішення про те, що українські спортсмени бойкотуватимуть турніри, де представлені росіяни й білоруси.

На виконання цього рішення у квітні в Мінмолодьспорту видали жорсткий наказ, згідно з яким, українським спортсменам і спортсменкам заборонили брати участь у будь-яких змаганнях, де є представники країн-агресорок.

Та як виконувати цей документ – достеменно не пояснили. І у липні позиція міністерства була пом’якшена. Згідно з наказом у нинішній редакції, українці не можуть брати участь лише у тих змаганнях, де виступають росіяни й білоруси під їхніми національними прапорами та/або які використовують національну символіку або публічними діями чи заявами висловлюють приналежність до росії чи білорусі.

Читайте більше: Українські спортсмени отримали змогу виступати на змаганнях, де будуть присутні представники держав-агресорок під "нейтральним прапором"

Згадана на початку заява Гутцайта японському агентству укладається у цю логіку.

Разом із тим, вчорашнє висловлювання прем’єра Шмигаля і роз’яснення на сайті НОК демонструють, що в питання участі українських спортсменок і спортсменів у Олімпійських іграх 2024 року досі немає остаточно визначеної офіційної позиції української сторони.

Можливо, спортивні та інші чиновники чекають осені, коли Міжнародний олімпійський комітет поставить крапку в ситуації з допуском на Ігри представників держав-агресорок, загорнутих у білі "нейтральні" полотнища.

Зазначимо, Ігри XXXIII Олімпіади відбудуться з 26 липня до 11 серпня 2024 року в Парижі, Франція.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme