Домогосподарство – значить підприємництво: Навіщо "слуги" хочуть запровадити сімейне декларування

Новий законопроект "слуг народу" про сімейне декларування може стати черговим кроком до витіснення з обігу такого явища як "фізична особа-підприємець". А заразом – і прорідження армії отримувачів субсидій, пільг та соціальних допомог

Економічний і політичний оглядач
Домогосподарство – значить підприємництв…
Фото: depositphotos.com

В українському парламенті одна за іншою народжуються законодавчі ініціативи, метою яких оголошується прозорість доходів громадян і запобігання ухиленню від сплати податків. Одна з таких, оголошена керівником фінансового комітету Ради Данилом Гетманцевим щодо ліквідації ФОПів-зарплатників вже викликала неоднозначну реакцію у підприємницьких та експертних колах. Тепер на сцену вийшла очільниця іншого комітету, соціального, Галина Третьякова з пропозицією вважати суб'єктами декларування не окремих осіб-підприємців, а загалом домогосподарства. Що в цьому раціонального, а що може призвести до чергового закручування гайок - розбирається Depo.ua.

Сімейний бізнес - без реєстрації

Данило Гетманцев є також одним зі співавторів нового законопроекту про сімейне декларування, який в інформаційній системі парламенту зареєстрований за №6539. І раніше він вже анонсував таке нововведення. За словами парламентаря, нова система декларування нестиме більше зисків, аніж незручностей, адже дозволить домогосподарствам вносити у декларацію, наприклад, пенсіонерів, які мають певні пільги. Автори документу стверджують, що більшість витрат домогосподарств фінансується із загального бюджету домогосподарства, у той час як доходи та майновий стан підлягають оподаткуванню окремо по кожному члену сім’ї. Через це відбувається невідповідність матеріального положення і податкового навантаження.

"Сімейне декларування – це тоді, коли я можу вносити до декларації пенсіонера, який проживає зі мною та має пільги. Але такий пенсіонер не має доходу, не платить податок, тому пільгою своєю не користується. Якщо ми ведемо спільне господарство – це не справедливо. Крім того, це спрямоване на збереження інституту традиційної сім'ї", – пояснив нардеп.

Але запропонована у проекті №6539 новація є дещо складнішою. Вводячи поняття "домогосподарство", законодавці відразу поділяють його на три категорії. Класичний приклад - це особа або сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках.

Поряд з цим фігурує й поняття "індивідуальне домогосподарство" – це одна особа, яка проживає в окремій житловій одиниці або займає в якості мешканця окрему кімнату (кімнати), але не об’єднаний з будь-ким, хто проживає в цій житловій одиниці з метою утворення спільного господарства.

І, нарешті, передбачаються "інституціональні домогосподарства" – ті, що складаються з мешканців спеціалізованих або медичних установ, закладів соціального обслуговування та соціального захисту, а також військових частинах.

При цьому одна людина не може бути членом двох і більше домогосподарств. Принаймні, протягом одного звітного фінансового року.

У 5 статті проекту Третьякової передбачається, що домогосподарство може здійснювати власну підприємницьку діяльність. Причому - без реєстрації ФОП або підприємства іншої форми. Перелік видів діяльності, якими може займатись домогосподарство, є обмеженим. До нього, в разі ухвалення закону, увійдуть такі:

  • перукарські та косметологічні послуги;
  • юридичні консультації;
  • послуги домашньої прислуги;
  • догляд за хворими або немічними особами;
  • надання індивідуальних уроків (репетитора);
  • індивідуальне виховання дітей (гувернер);
  • прибирання;
  • ремонт взуття, одягу, побутової техніки, годинників меблів та інших не надто складних речей широкого вжитку;
  • технічне обслуговування і ремонту музичних інструментів;
  • послуги з прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;
  • роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків і на ринках;
  • послуги таксі;
  • послуги з перевезення вантажу;
  • діяльність у сфері ресторанного господарства.

Також є обмовка, що у перелік можуть входити й інші види робіт, крім тих, що підлягають ліцензуванню та відносяться до незалежної професійної діяльності відповідно до закону. Не буде дозволено домогосподарствам надавати посередницькі послуги з купівлі-продажу та оренди нерухомості, виробляти та продавати ювелірні вироби, дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння.

При цьому головною умовою для занять сімейним бізнесом є подання річної податкової декларації домогосподарства. Плюс, не можна залучати до роботи членів інших господарств. А річний дохід не має перевищувати 8 млн грн.

Нюанси декларування

Представник домогосподарства муситиме подавати не тільки щорічну сімейну декларацію, а й предекларацію про доходи сім'ї та сплачені з них податки, а також вести бюджет (доходи та витрати) домогосподарства в порядку, який встановить Кабмін.

Доходами домогосподарства пропонується вважати сукупність надходжень доходів всіх членів домогосподарства впродовж звітного фінансового року зі всіх можливих джерел як у грошовій, так і негрошовій формах. Таким чином, доходи домогосподарств складаються з:

  • зарплати та інших прирівняних до неї виплат, отриманої найманими працівниками на підставі трудового договору (контракту) від роботодавців;
  • винагороди за видами підприємницької (економічної) діяльності;
  • грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, грошової компенсації, що виплачується військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення тощо;
  • прибутку від діяльності самозайнятої особи (ФОП та фізособа, яка здійснює незалежну професійну діяльність) за видами підприємницької діяльності, які не визначені статтею 5 цього Закону;
  • стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту;
  • пасивних доходів;
  • виграшів, призів, подарунків;
  • доходів від продажу власновирощеної сільськогосподарської продукції, побічних лісових користувань, за здану (продану) вторинну сировину, побутові відходи, брухт чорних та кольорових металів,
  • соціального трансферту;
  • страхових виплат, страхового відшкодування або викупної суми, отриманої за договорами страхування, у тому числі за договорами довгострокового страхування життя, страхування довічних пенсій;
  • виплат з недержавного пенсійного забезпечення

Запропоноване у законопроекті нововведення вже викликало серед експертів великі дискусії. Багато хто звернув увагу на те, що в документі не унормовується таке питання, як оподаткування домогосподарств. Адже якщо у випадку з самозайнятими особами, який ми аналізували раніше, авторами декларується, що ставка податку становитиме 5% від обігу і потрібно буде застосовувати РРО, то в проекті Третьякової про це згадується. Хоча важко повірити, що держава подарує українським сім'ям бодай найменшу можливість безподаткового існування.

Також неунормовано питання пенсій та соціального страхування членів домогосподарств, які займатимуться власним підприємництвом - чи будуть вони платити ЄСВ, чи їхня пенсія - їхня особиста проблема, яку вони нехай вирішуть через недержавні, наприклад, пенсійні фонди

Є питання і щодо стимулів до такої легалізації. Адже направду дуже мало мотивів самозайнятим українцям починати показувати свої доходи від тієї ж приватної перукарської діяльності або прибирання осель. Ну навіщо починати платити навіть 5%, якщо це практично нічого відчутного не дає. Можливо, це легалізація своїх доходів для здійснення якоїсь великої покупки аби пройти фінмоніторинг. Але для якої кількості українських сімей це питання є актуальним?

Субсидія - тільки через декларування

А от інший стимул, закладений в законопроекті, цілком може спонукати до декларування. Йдеться про запровадження такого об'єднуючого поняття, як "соціальний трансферт". До нього включаються практично всі соціальні гарантії та пільги (окрім пенсій та стипендій), соціальне страхування та соціальні послуги. І виходить так, що для того, аби отримати субсидію, декретні, лікарняний та багато іншого - доведеться подавати річну податкову декларацію. Причому в законопроекті прямо зазначено: неподання домогосподарством річної податкової декларації є підставою для позбавлення або припинення такого соціального трансферту.

Наслідки цього будуть більш ніж очевидними: ті, хто не захочуть подавати декларацію, будуть просто позбавлені доступу до соціального захисту. І по суті виглядає так, що новий закон спрямований на те, аби якомога більше скоротити кількість реципієнтів державної допомоги. І це цілком лягає в соціальну стратегію влади, яка вважає, що суттєва частина субсидіантів користується допомогою безпідставно.

Довідково:

За даними Держстату в Україні налічується 14,9 млн. домогосподарств. Для 8,4 млн (56,6%) з них основним джерелом доходу є оплата праці, для 126,6 тис. (0,9%) – дохід від підприємницької діяльності, для 1,1 млн (7,6%) — дохід від самостійної трудової діяльності, для 5,2 млн (34,9%) — трансферти, доходи від власності та інші доходи.

Читайте також: Моніторинг ваших покупок: Як влада вираховуватиме тих, хто не платить податки

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme