Слово року 2019: Як Грета Тунберг перемогла "бодіпозитив"

У рік глобальних протестів щодо кліматичної кризи, демонстрацій за збереження  видів і закликів до прогулів школи задля боротьби із політичною бездіяльністю від Грети Тунберг, словом 2019 року у Словнику Коллінза став "кліматичний страйк" 

Слово року 2019: Як Грета Тунберг перемо…

 

Щороку лексикографи словника стежать за масивом із 9,5 мільярда слів і складають список з 10 нових і помітних термінів, один із яких обирають "словом року". Визначенням кліматичного страйку є "форма протесту, при якій люди відсутні на навчанні або роботі заради того, аби приєднатися до демонстрацій, що вимагають дій по боротьбі зі змінами клімату".

Фото: словник Коллінза.

Перше використання виразу було зареєстровано в 2015 році, коли під час конференції ООН зі зміни клімату в Парижі пройшла масова демонстрація. Однак ця фраза з'явилася тільки в кінці 2018 року, коли рішення молодої шведської активістки Грети  Тунберг пропускати школу по п'ятницях, щоб протестувати перед національним парламентом, розлетілося по шпальтах світових ЗМІ. Детальніше про те, хто така Грета ви можете прочитати тут.

У вересні ж 2019 року близько 6 мільйонів людей приєдналися до всесвітнього кліматичного страйку, відомого як "Глобальний тиждень майбутнього".

Хелен Ньюстед, консультант Collins з мовного контенту, сказала The Guardian: "Кліматичні страйки часто можуть розділяти думки, але вони були неминучі, і навіть витіснили колишнє слово року - Brexit - з вершини програми новин, хоча б на короткий час."

Вибір показує тенденцію до нових термінів, пов'язаних з навколишнім середовищем. Так, у 2018 року перемогу отримало "одноразове використання" - ним характеризували пластикові вироби , призначені  для використання лише один раз.

Цьогоріч "кліматичний страйк" був не єдиним претендентом, пов’язаним із кліматом. Також були "rewilding", що означає "практика повернення ділянок землі в природній, дикий стан", і "hopepunk", іменник, який використовується для опису "літературного і художнього руху, який святкує переслідування позитивних цілей перед обличчям лих".

Фото: словник Коллінза.

(На постері показано ряд претендентів на "слово року" 2019)

У "короткому списку" були і не політично мотивовані слова та словосполучення. Зокрема, там згадувалися скорочена форма від "бодіпозитив" - bopo, "інфлюенсер",  "перемотка" та "перемога".

Фото: словник Коллінза.

Слова, обрані за останні шість років, стають все більш політичними. Якщо раніше "словом року" ставали "geek" (комп’ютерник), "photobomb" (фотобомба) та "binge-watching" (спостереження за випивкою), то більш пізні вибори включають "Brexit" та "підроблені новини". В цьому році Коллінз запустив "Brexicon": визначення слів, що відносяться до процесу Brexit, включаючи "Brexiteer", "cakeism", "flextension" і "prorogue".

Фото: словник Коллінза.

Читайте також: Мігранти і дефіцит бананів: Що чекає на українців в недалекому майбутньому

"У словника немає ніякої думки про Brexit, за винятком того, що він досить щедро обдаровує англійську мову, а також надихає на використання багатьох застарілих лайок", – каже Ньюстед.

"Здається, вік, коли у нас було більше безтурботних слів року ... політично заряджена атмосфера останніх років явно рухає нашу мову, виводить нові слова на передній план і надає нові значення і нюанси старим", - додала вона.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"