"Вам плювати на майбутнє": 16-річна Грета Тунберг стала "Людиною року"

Американський журнал TIME назвав 16-річну шведську еко-активістку Грету Тунберг "Людиною року"

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
"Вам плювати на майбутнє": 16-річна Грет…

"Та як ви посміли? Ви вкрали моє дитинство своїми порожніми словами!" – з такою емоційною промовою на саміті ООН виступила 16-річна шведська активістка Грета Тунберг. Вже протягом року вона є прикладом для молоді (і не лише) з усього світу - своїми акціями протесту та промовами дівчина змушує задумуватися над тим, куди рухається наша планета.

"Важко дати кількісну оцінку так званому ефекту Грети почасти тому, що він, в основному, проявляється в обіцянках і цілях. Обговорення кліматичних змін дуже довго залишалося в підвішеному стані, тому зобов'язання вже вважаються прогресом", - йдеться у матеріалі TIME.

Depo.ua нагадує, хто ця дівчина, за що вона бореться та чому саме Грета потрапила на обкладинку грудневого номеру TIME.

23 вересня, останній Саміт Організації Об'єднаних Націй щодо змін клімату. Юна дівчина з-за трибуни лається на світових лідерів та соромить їх за неспроможність вирішити проблему глобальних змін клімату.

"Люди страждають. Люди вмирають. Цілі екосистеми руйнуються. Ми знаходимося на початку масового вимирання, а все, про що ви можете говорити, це гроші і казки про вічне економічне зростання. Як ви смієте?".

До речі, Грета принципово не використовує для пересування літаки – вони, на її переконання, завдають надто великої шкоди екології. Тож до Нью-Йорку дівчина добиралася на парусній яхті з сонячними батареями. 

Зараз Грету називають найвпливовішим підлітком на планеті, а сама вона є чи не найвідомішою еко-активісткою сучасності.

З чого все почалося

Впереше ЗМІ заговорили про Тунберг рік тому – тоді вона вирішила прогуляти школу,  натомість влаштувавши акцію на захист навколишнього середовища перед шведським парламентом. Вона просто прийшла туди і сіла з плакатом перед входом до будівлі. Напис у її руках свідчив: "Я роблю це, тому що вам, дорослим, плювати на моє майбутнє".

Після активного висвітлення її протесту у медіа, до її акцій почали приєднуватися і інші молоді люди по всьому світу.

Вони йшли зі школи, влаштовували протести і вимагали дій від влади своїх країн. Після цієї хвилі Грету назвали  "голосом планети" і навіть номінували на Нобелівську премію миру.

Зараз же дівчина звертається до лідерів країн із тим, що майбутнє прийдешніх поколінь – все ще їхня відповідальність, а зміни приходять, подобається їм це, чи ні. 

"Ви досі недостатньо дорослі, щоб називати речі своїми іменами. Ви нас зраджуєте. Але молодь починає розуміти вашу зраду. Очі всіх наступних поколінь нині дивляться на вас. Якщо ви вирішите нас зрадити, я попереджаю: ми ніколи вам цього не пробачимо" 

"Все це неправильно. Я взагалі не маю бути на цій сцені! Я маю бути на заняттях в школі з іншої сторони океану. І що? Ви звертаєтеся до нас, молодих людей, по надію? Та як ви можете?" 

Екологічні реалії

Все, про що говорить Тунберг – не вигадана історія і не підлітковий максималізм, а реальність, підтверджена тисячами досліджень. Наразі екологи як ніколи стривожені тенденціями потепління, що перевершують моделі вчених. Наприклад, дослідження клімату в січні показало, що світові океани потеплішають значно швидше, ніж вважалося раніше. З 1970 року океан прогрівся на 40% сильніше, ніж демонстрували попередні оцінки.

ООН  на своєму веб-сайті зазначила, що глобальні викиди "досягають рекордних рівнів і не показують жодних ознак піку", і що останні чотири роки були найспекотнішими з зареєстрованих. І ці зміни, за словами ООН, починають мати "загрозливий для життя вплив". З повним звітом ви можете ознайомитися тут.

Особливості

Окрім вольової та активної позиції щодо змін клімату, у Грети є особливість - дівчинка народилася із синдромом Аспергера.

Сама дівчинка в інтерв’ю для The Atlantic назвала його своєю "суперсилою". На її думку, це дозволяє їй бути більш прямою та відвертою щодо змін клімату.

Про натиск уваги вона говорить наступне: "Коли довкола мене занадто багато людей, я просто вимикаю мозок, щоб не надто втомитися, бо не можу увібрати все. Важко бути центром уваги. Мені це не подобається. Але це є доброю справою. Я намагаюся сказати, що усю цю увагу можна використати як платформу для чогось хорошого".

На запитання журналіста, який саме показник змін клімату турбує дівчинку найбільше, вона насупилася і спочатку сказала, що не може виокремити якийсь один факт. Але потім додала, що турбується про швидкий підйом рівня моря. 

Початок перед початком. Родина

Сім'я Грети Тунберг включає її батьків, Малену Ернман і Сванте Тунберга, її сестру Беату Тунберг і дідуся Олофа Тунберга.  Ця родина має довгу традицію творчих професій. Її батько – сценарист, актор та режисер. Мати – оперна співачка, а сестра також бачить себе на сцені, орієнтуючись на матір. Навіть її дідусь Олоф є відомим шведським режисером і актором.

Олоф Тунберг

Батько та сестра Грети - Беата та Сванте Тунберги

 

 

Мати Грети - Малена Ернман

І хоча сім'я дівчинки пов’язана із театром, усі вони так само опікуються екологією, як і сама Грета. Сванте, Беата, Малена і Грета навіть спільно написали книгу під назвою "Наш будинок у вогні: сімейні сцени та планета під час кризи". Очікувана дата виходу книги – березень 2020 року.

Коли Греті було 11, вона перестала їсти і говорити, чим несамовито налякала батьків. Поруч з діагнозом високофункціонального аутизму (Аспергер),  її батьки поступово усвідомили ще одне джерело страждань дівчинки: її майбутнє в небезпеці на планеті, яка швидко нагрівається. Саме це перевернуло життя родини, яка вчилася по-новому взаємодіяти як зі своєю дитиною, так і зі світом. А у 15 років Грета вийшла на страйк...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme