СІЗО, обшуки та Івано-Франківська ОДА: Як склалася доля тих, хто нападав на президентів України

Одразу двоє "нападників" на українських президентів сьгодні є героями новинних стрічок. В Марусі Звіробій за кпини на адресу Зеленського проходять обшуки і не виключено, що вона піде під суд за загрозу вбивством президенту України, а Дмитро Романюк, який в 2004 році кинув яйцем в Януковича, обійняв посаду заступника голови Івано-Франківської ОДА

СІЗО, обшуки та Івано-Франківська ОДА: Я…

Але є ще Юрій Хорт, який розірвав портрет Порошенка, і невідомий хуліган, який зняв ролік про те, як Зеленського збиває вантажівки, і це ще не повний перелік. Depo.ua розповідає, як склалися долі тих, хто нападав на президентів України.

Віктор Ющенко: отруєння, яке досі не розкрито і навіть не доведено

Усім відомо, що жоден із замахів на українського президента, чи на кандидати на посаду українського президента не закінчився смертю останнього. Але в 2004 році Віктор Ющенко мав усі шанси стати першим. На початку вересня, в розпал президентської кампанії, в якій, за даними соцопитувань, лідирував Ющенко, його отруїли.

За офіційною версією, Ющенка було отруєно 5 вересня у процесі президентської кампанії у вересні 2004 року під час спеціальної наради на дачі тодішнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка, на якій були присутні голова СБУ Ігор Смешко та народний депутат Давид Жванія. Зустріч відбувалася на Осокорках, подавали вечерю. Перед цим відбулася ще одна вечеря – на дачі співвласника "Фокстроту" Шульги.

Наступного дня Ющенко почав скаржитися на нудоту і сильні болі в голові і шлунку, а в ніч з 9 на 10 вересня його доставили в австрійську клініку "Рудольфіннергаус", де йому встановлено діагноз "гострий панкреатит" з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами. 11 вересня керівник клініки "Рудольфінергаус" Міхаель Цімпфер повідомив, що Ющенко був отруєний діоксинами.

Тоді тривали суперечки, чи є це отруєння замахом на вбивство, прихильники президента і він сам наполягали, що так і є, а опоненти стверджували, що це харчове отруєння, або реакція на введення стовбурових клітин чи ботоксу. Мовляв, Ющенко перед дебатами хотів "омолодитися".

Справа отруєння Ющенка так  нерозкритою.

20 вересня 2004 у Верховній Раді створено слідчу комісію із з'ясування обставин отруєння кандидата в Президенти Віктора Ющенка. Головою комісії став регіонал Володимир Сівкович. 21 вересня Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за статтею 112 Кримінального кодексу (замах на життя державного або громадського діяча). Потім кримінальна справа була передана для розслідування в СБУ, після чого знов була повернута в Генпрокуратуру.

25 жовтня прокуратура обнародувала висновки комісії українських експертів, які констатували, що погіршення стану здоров'я Ющенка було обумовлене "активізацією латентної вірусної герпетичної інфекції", і кримінальна справа була припинена. 11 грудня 2004 ГПУ скасувала свою постанову про закриття справи у зв'язку з отруєнням Віктора Ющенка.

В травні 2005 року Генпрокурор Святослав Піскун заявив, що відпрацьовується нова версія — про причетність до нього банди Марьянчука. В січні 2006 міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив, що залишилося тільки довести, хто виконав цей злочин. У вересні 2006 Генпрокурор Олександр Медведько заявив, що вже достатньо інформації, щоб "прийти з наручниками і забрати людей, частина яких відсутня в Україні… Установлені останні факти відносно того, хто ставив на стіл, і яку страву. Де могла виникнути загроза передачі отрути в їжу."

Є різні версії того, хто міг стояти за отруєнням, буцімто Ющенка отруїли його ж прибічники, щоб створити мученика і виграти вибори, або що все організував олігарх Борис Березовський, або команда Медведчука чи Януковича, що замах координував російський політтехнолог Гліб Павловський, що за ним стоїть кримінальний лідер Макс Курочкін або співвласник "Фокстроту" Шульга, в якого Ющенко також вечеряв із прибічниками в той день. Але все це тільки версії і офіційних підтверджень ним нема.

Шульга раптово помер при арешті — в райвідділі міліції в Києві в 2007 році.

В 218 році прокурор Генеральної прокуратури Олексій Донський у коментарі ресурсу INSIDER, заявив, що Президент Янукович усіма силами перешкоджав проведенню розслідування у справі Ющенка, а тоді слідчі вже мали докази, що політика умисно отруїли діоксином

"Тоді ми беззаперечно довели, що Ющенка умисно отруїли діоксином. Ми маємо докази на підтвердження того, хто та для чого це робив. Щоправда, докази здебільшого є не прямими, і я не маю праву зараз оцінювати, чи достатньо їх для повідомлення особам про підозру", – зауважив прокурор. За його словами, після приходу до влади Януковича усю слідчу групу, яка займалася справою щодо отруєння третього українського президента, було допитано, а відповідно до КПК – це перешкода для подальшої участі в розслідуванні, відтак їх було виведено з процесу

Влітку цього року головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що прокурор, який розслідував отруєння третього президента України Віктора Ющенка, не виявив підтверджень злочину.

За час розслідування отруєння Ющенка генеральні прокурори в Україні змінилися більше десяти разів, влада в державі – чотири рази. В той же час, лунають закиди на адресу Ющенка, що досі не представлено докази отруєння діоксинами, зокрема – висновки лікарів і що він відмовився повторно здати аналізи.

Наразі справа про отруєння Ющенка так і залишається однією з найбільших таємниць новітньої української історії. Невідомі ані замовники, ані виконавці цього замаху.

Віктор Янукович і "яєчний замах"

Того ж 2004 року було вчинено "замах" і на другого лідера президентських перегонів Віктора Януковича. 24 вересня під час візиту до Івано-Франківська, точніше – до Прикарпатського університету ім. Стефаника, 17-річний студент Дмитро Романюк жбурнув в кандидата в президенти курячим яйцем.

Це виявилося трохи згодом, а спочатку Янукович, щойно ступивши з автобусу на франківську землю, почав падати. Майже непритомного Віктора Федоровича відвезли в лікарню, його соратники спробували врятувати ситуацію і переконати всіх, що у нього поцілили ще й іншими, більш важкими предметами, але ситуацію було зафільмовано на відео. Інцидент суттєво погіршив імідж кандидата в президенти. Згодом сам Романюк розповідав, буцімто Янукович впав від раптового зіткнення з курячим яйцем, адже справді чекав на замах.

"Коли закривали мою справу, то в неофіційній розмові один міліціонер, не буду його називати, мені розповів, як це насправді було. За його словами на Януковича, щоб підняти йому рейтинг, готували бутафорний замах. На той час вже був отруєний Ющенко, отже треба було і Януковичу стати трохи жертвою. Кого? Придумали - західних екстремістів. Вибір впав на Івано-Франківськ. Я так розумію в Януковича мусили вистрілити, з чогось не дуже серйозного. Завчасно були підготовлені відповідні новини. Вони зразу і пішли в ефір: про вистріл, про шарики-підшипники, про те, що стрілок затриманий. Очевидно я зі своїм яйцем випередив найманого стрілка. А Янукович подумав, що це вже замах і впав. І вже не було куди стріляти. Було лише яйце. Але соратники Януковича коментували, так як їх завчасно навчили: що був вистріл з пневматичної зброї, куля була така швидка, що камера її не зафіксувала тощо", розповів він в інтерв’ю Тетяні Чорновол в 2009 році.

Після цього інциденту батько "хулігана", декан економічного факультету Прикарпатського нацуніверситету Михайло Романюк, боявся, що сина виженуть з вишу або взагалі посадять, а його самого - звільнять. Проти Романюка було порушено кримінальну справу за замах на життя державного діяча, йому загрожувало до 4 років тюрми.  Втім, буквально за кілька тижнів, Янукович великодушно попросив справу проти студента закрити, коли стало відомо, що вибори 2004 року він програє.

"Якби ситуація склалася по-інакшому, довелося би відсидіти", - впевнений Дмитро.

Дмитро Романюк успішно закінчив виш, в 2008 році Романюк у Київ і працював помічником голови комітету у Верховній Раді, а паралельно був спеціалістом в прес-службі президента. У 2009 році повернувся до Івано-Франківська і до 2012 року працював у приватній компанії.

В 2014 Романюк пробував зайти в політику і був кандидатом в народні депутати по виборчому округу №83, але перед виборами зняв свою кандидатуру.

З 2015 по 2016 працював директором департаменту міжнародного співробітництва‚ євроінтеграції та розвитку туристичної інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Далі - рік на посаді начальника управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій обласної державної адміністрації. Два роки був радником з питань інвестицій юридичної компанії у м. Києві, протягом року Романюк обіймав посаду голови  Наглядової ради ТзОВ "Компанія з управління активами "ЕМ ДЖІ АЙ" , м. Київ.

І от в цю суботу колективу Івано-Франківської ОДА представили Дмитра Романюка як новопризначеного заступника голови ОДА.

Порошенко, портрет і Хорт

В грудні 2014 року приміщення Вінницької ОДА перед початком сесії штурмували кілька сотень протестувальників, які були проти відставки діючого голови облради Сергія Світка – його якраз планували розглядати на сесію. Під час заворушень колишній голова вінницького осередку Соціал-Національної асамблеї Юрій Павленко з прізвиськом "Хорт" порвав портрет президента України Петра Порошенка, ще й потоптався по ньому.

Павленка затримали і утримували в СІЗО. Спочатку йому інкримінували участь у масових заворушеннях, однак у підсумку Вінницький міський суд 1 квітня 2016 визнав його винним у "хуліганстві із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень" та засудив до 4,5 років позбавлення волі.

Втім, прокуратура Вінницької області заперечила зв'язок затримання Павленка з наругою над портретом президента.

"Правоохоронними органами жодним чином не розглядається питання про пошкодження підозрюваним портрета президента України. Даний інцидент взагалі не є предметом розслідування з боку правоохоронних органів", – повідомляли в прокуратурі.

Сам "Хорт" теж зазначав, що його судили не за розірваний портрет Порошенка.

"Я вважаю, що це — політична боротьба і вона триватиме, поки при владі буде Петро Порошенко. Розумію, що тепер я буду в них на гачку. Мене, звісно, судили не за порваний портрет. Мене тримали під вартою, щоб не ніс загрози. Тримали для того, щоб зламати, щоб я відмовився від своїх переконань. Але скільки житиму, до того часу відстоюватиму свою думку", - заявив він в одному з інтерв’ю.

В грудні  2016 Апеляційний суд звільнив з-під варти Юрія Павленка прямо у залі суду. Справу відправили на повторний розгляд.

А на початку 219 "Хорт" знову прославився нападом на портрет – він порізав ножом кілька портретів на виставку Олександра Грехова "Квантовий стрибок Шевченка. Метро", який відбувався у київському метро. На постерах Тараса Григоровича було зображено в іпостасях героїв попкультури: Робот Бендер, Гаррі Поттер, Девід Бові, Спайдермен, Елвіс, Фріда Кало, майстер Йода та інші. Під кожним з постерів надруковано коротеньке пояснення, що поєднує цього персонажа і Тараса Григоровича. "Хорт" порізав більшість постерів ножем, тому що вони "ображали його національне почуття".

Зеленський, якому погрожують на відео

Президент Зеленський поки що – чемпіон за кількістю офіційно оприлюднених погроз. Напередодні другого туру виборів на Telegram-каналі "Європейське майбутнє України", пов'язаному з Порошенком з’явилося відео, змонтоване на основі останнього ролику Зеленського про об’єднання країни, на якому його збиває вантажівка. Ролик був змонтований з ролика самого Зеленського, тільки в кінці диво-автори вліпили "альтернативну кінцівку" відео.

В Порошенка відхрестилися від будь-якої причетності до цього відео, а Нацполіція за кілька днів встановила автора.

У "Слузі народу" пообіцяли інформувати громадскість про розвиток подій, але поки новин про це нема і особу автора не розкривають.

Всі вище зазначені епізоди стосувалися кандидатів в президенти. Останній стосується вже чинного президента Володимира Зеленського. Після емоційної перепалки президента із ветеранами в Золотому-4, що сталася наприкінці жовтня, доброволиця Маруся Звіробій і нардепка від "Європейської солідарності" Софія Федина, яких обурило те, якими словами президент спілкувався з військовими записали до нього відеозвернення. 

Звіробій:

"Вони тебе підірвуть, я тобі обєщаю. Тебе хто-нібудь підірве там. Ти там почастіше їздь, я хочу, щоб ти там частіше їздив, а пацики просто морально не були до тебе готові, вони до тебе навіть на ви зверталися. Але ти, с*ка, правильно розставив акценти. Ти показав, як до тебе треба звертатися. Тебе треба мочить (нецензурне слово) в сортірах. Це Путін про тебе, от таких як ти треба мочить". 

"Нормальні цивілізовані люди зіштовхнулися з гопніком, який на кожному кроці називає себе президентом цієї країни, вважає, що він безсмертний (...) Вова, по-перше, ти не маєш права тикать (...) Я закликаю на ви до цієї гниди промосковської взагалі не звертатися". 

"Різниця між тобою і Порошенком знаєш в чому? Порошенко, хто його не любив, бажали, щоб його в тюрму посадили. А тобі бажають, щоб ти здох. Ти робиш таку шкоду, що всі бажають, щоб ти здох, і просто обговорюють, яким чином. Чи тебе повісить краще, чи тебе застрелить краще, чи граната зірветься десь". 

Федина:

"Товарищ президент, таке враження, думає, що він безсмертний (...) А там ненароком може зірватися граната, а знаєш, там обстріли бувають абсолютно випадковими. Але чесно кажучи, було б найкрасивіше, щоб це все сталося під час московських обстрілів, коли хтось у голубій або білій сорочечці припреться на передову". 

(А це повна версія відео)

У Зеленського та серед його прихильників цей виступ було сприйнято як погрозу вбивством. Віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук заявив, що депутати збираються звертатися через відео у поліцію. Заступник голови фракції Олександр Корнієнко теж повідомив про подібний намір.

"Пані Софія Федина висловила свою думку щодо того, що може трапитись із президентом, якщо він так буде поводитись. Ми вважаємо, що неприпустима така діяльність з боку депутата. Є інституції, а є люди, є заповіді Божі… Не можна бажати людині прилюдно таких речей (...) Висловлюємо своє обурення… Наша фракція буде звертатись до правоохоронних органів із проханням розібратись… визначити, чи є тут правоохоронні перспективи", – пояснив він свою позицію.

Спікер Дмитро Разумков назвав відео "ганьбою".

"Я думаю, що такий вислів щодо будь-якої людини ... неприпустимий. Особливо мені незрозуміло і неприпустимо, якщо це звучить з вуст народного депутата України ... Це не наближає нас до єднання в суспільстві і повернення наших територій", – прокоментував голова парламенту і зазначив, що нардепи зверталися з пропозицією розглянути питання на засідання регламентного комітету.

Нардеп від "Слуги народу" Олександр Дубінський заявив, що направляє генпрокурору листа з вимогою відкрити кримінальну справу проти Федини та Звіробій за статтями 109 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) і 129 (Погроза вбивством).

"Не знаю, чому в ОП, СБУ, Генпрокуратурі жують соплі. Бо якщо дві курки з'являються на екранах телевізора і починають розповідати про те, що президента підірвуть добровольці, на це потрібно реагувати. Кредит довіри і діалогу вже вичерпаний. Коли порохоботи – оці 25%, яких насправді 8% – відверто хамлять президенту, відкрито починають погрожувати його життю, на це потрібно реагувати", – сказав нардеп.

26 листопада ДБР скерувало до ГПУ повідомлення про підозру Звіробій та Федині, а 28 листопада до Звіробій нагрянули з обшуком правоохоронці. Обшуки, за словами адвоката Андрія Писаренка, у Марусі Звіробій (Олени Біленької) проходили у справі, яку розслідують за трьома статтями: ст. 109 ч. 3 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), ст. 112 (Посягання на життя державного чи громадського діяча) і ст. 346 (Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча). При цьому адвокат наголошує, що Звіробій не вручалася підозра.

2 грудня Звіробій прийшла на допит до Державного бюро розслідувань. 

Стосовно народної депутатки від "Європейської солідарності" Софії Федини, відомо, що Верховна Рада поки не отримувала подань від Генеральної прокуратури на притягнення її до кримінальної відповідальності.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"