Чорна мітка з Уганди: Що за небезпека нависла над Цукербергом

Парламент Уганди ухвалив закон, який обкладає податком користувачів Facebook, Twitter, Viber та Whatsapp

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Чорна мітка з Уганди: Що за небезпека на…

Ввести податок президент країни Йовері Мусевені запропонував ще у квітні.

Міністер фінансів Уганди Матія Касайя пояснював: мовляв, зазіхати на особисті свободи громадян ніхто не збирається.

"Ми шукаємо гроші, аби утримувати службу безпеки країни і вдосконалювати електромережу, аби люди могли насолоджуватися соціальними мережами частіше", - заявив урядовець в інтерв'ю Reuters.

А от сам Мусевені більш щиро зізнався у своїх прагненнях. У листі до казначейства лідер зазначив, що соцмережами ширяться фейки, які обходяться країні у прірву часу та фінансів.

Отже, за планами керівництва країни, вже з 1 червня користувачі соцмереж (а Інтернетом у країні користується 41% або ж 17 млн громадян) сплачуватимуть у бюджет 200 угандійських шилінгів на день, що дорівнює приблизно $0,05.

Втім, як влада збирається контролювати своїх громадян у цьому аспекті, і чи реально це взагалі, під величезним питанням. Можливо, це лише етап боротьби за свідомість законослухняних громадян, які порушувати правову норму не ризикнуть, а гроші на податок пожаліють.

На соцмережі керівництво країни звертає увагу не вперше. Зокрема, під час президентських виборів 2016-го доступ до них перекрили взагалі.

Правозахисники ж б'ють на сполох. Адже популістичне "боротьба з фейками" - універсальне виправдання для чиновників антидемократичних режимів. І, враховуючи те, що Мусевені на посаді президента з 1986 року, такі кроки зовсім не дивують.

ДЕМОКРАТІЯ НА ПЕРЕОБЛІКУ

Між тим, виклик соцмережам кинули і у Папуа-Нова Гвінея. Уряд країни оголосив, що збирається на місяць заблокувати Facebook, пише ViceNews.

За словами міністра комунікації країни Сема Базіла, такий крок дозволить виявити користувачів, які ховаються під фейковими акаунтами, постять порнографічні зображення або неправдиву інформацію.

"Люди зі справжніми акаунтами зможуть відмовідально користуватися своїми сторінками", - прокоментував він Papua New Guinea Today.

Також міністр анонсував створення власної соцмережі.

"Ми можемо зібрати наших програмістів і створити місцевий ресурс, який принесе нашим громадянам більше користі", - зазначив чиновник.

Влада країни настільки серйозно взялася за питання при тому, що Інтернетом у Папуа-Новій Гвінеї користується лише 11,4% громадян.

ЗБРОЯ ЗЛОВМИСНИКІВ

Наступають на Facebook і з іншого табору. Зокрема, активісти М'янми, Сирії, Індії, Шрі Ланки та Філіппін об'єдналися у коаліцію, яка звинуватила компанію Цукерберга у сприянні шкідливим діям проти користувачів.

"У кожній з наших країн Facebook став зброєю зловмисників. І в кожному випадку компанії не вдалося цьому протистояти", - йдеться у зверненні коаліції.

Індійці вважають, що соцмережа допомагає їхньому прем'єру Нарендрі Моді консолідувати владу. У В'єтнамі Facebook контролюється силами підконтрольного державі 10-тисячного кібер-бійська Force 47. Активісти Шрі Ланки та М'янми звинувачують Цукерберга у поширенні інформації, яка нарощує ненависть до мусульман.

Так, минулої осені сторінками громадян М'янми розлетівся пост: "Сьогодні Маунгдау оголосили зоною, вільною від бенгальців". Фраза прославляла військову кампанію проти мусульманського населення, яку в ООН охарактеризували як "класичний приклад етнічної чистки". Поки у Цукерберга позіхали, пост поширили 13,5 тис. разів.

Керівництво Facebook визнало проблему, але кроків, які б допомогли уникнути хейтерських кампаній у майбутньому, не зробило.

"СПРАВЕДЛИВИЙ ПРИВІД" БЛОКУВАТИ

Позиції Facebook та соцмереж загалом хитаються на лише у країнах третього світу. Не секрет, що скандал з витоком даних 50 млн користувачів під час передвиборчої кампанії Дональда Трампа серйозно підкосив авторитет цифрового гіганта. Наразі Цукерберг намагається залатати дірку у репутації, тренуючи красномовство у "турне вибачень".

Між тим хештег #deletefacebook (видали Facebook - ред.) популярності не втрачає.

Цукерберг підраховує збитки, а в різних країнах державні борці зі свободою починають користуватися наявним картбланшем. Адже наразі і Йовері Мусевені, і прем'єр Папуа-Нової Гвінеї Пітер О'Нілл можуть легко виправдати будь-які утиски. А наступ на свободу самовираження в соцмережах зараз дуже легко перетворити на "протистояння маніпуляціям" і "заходи безпеки".

Якщо ж озвучити подібні прагнення вустами куплених активістів - мовляв, людей треба захистити, в тому числі, від політичної пропаганди та поширення диктатури, влада, вірогідно, зможе схилити на свій бік більшу частину громадянського суспільства.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme