День, який кримські татари ніколи не забудуть

У результаті операції, проведеної НКВС, було виселено 183 155 кримських татар.
Depo.Життя
18 травня 2016 09:00
ФОТО: depo.ua
День, який кримські татари ніколи не забудуть
День, який кримські татари ніколи не забудуть

Сьогодні в Україні відзначають трагічну дату. 18 травня 1944 року НКВС почав операцію із примусового виселення кримськотатарського населення із Кримської АРСР. Офіційною причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

Депортація кримських татар - фото 1

Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення було задіяно війська НКВС кількістю понад 32 тисячі осіб. Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

У телеграмі НКВС на ім'я Сталіна йшлося про те, що було виселено 183 155 осіб. За офіційними даними, в дорозі загинула 191 людина. Останній поїзд було розвантажено 8 червня 1944 року. Більшу частину було виселено до Узбекистану (151 136 осіб) та прилеглі райони Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР (8 597 осіб), на Урал і в Костромську область.

Депортація кримських татар - фото 2

Депортація кримських татар - фото 3

Значна частина кримських татар загинули у перші роки заслання. За оцінками різних радянських офіційних органів не витримали розлуки з домом від 15-25% від депортованих татар, за оцінками активістів кримськотатарського руху, які збирали відомості про загиблих в 1960-і роки цифра загиблих набагато більша - до 46%.

Після смерті Сталіна значній частині репресованих радянським режимом людей дозволили повернутися додому, однак кримських татар це не стосувалося. Їх було позбавлено права повернутися в Крим формально до 1974 року, фактично ж — до кінця "Перебудови" 1989 року.

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримців і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар - фото 4

Депортація кримських татар - фото 5

Депортація кримських татар - фото 6

Депортація кримських татар - фото 7

Депортація кримських татар - фото 8

15 травня 2016 року кримсько-татарська співачка Джамала перемогла на конкурсі "Євробачення" у Стокгольмі із піснею "1944", присвяченою саме подіям депортації кримців, від якої постраждали її близькі родичі.

День, який кримські татари ніколи не забудуть - фото 9

Вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу

12:31 Моряки ВМВ України: Ми завжди відчували дружнє плече кримськотатарського народу

У військових частинах та на кораблях Військово-морського флоту Збройних сил України пройшли жалобні заходи в зв'язку з 72-ми роковинами депортації кримських татар

11:09 Уряд вшанував жертв геноциду кримськотатарського народу хвилиною мовчання

Кабінет міністрів України під час засідання вшанував пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу хвилиною мовчання

10:34 Нардепи закликають весь світ сьогодні "сумувати разом" із кримськими татарами

Міжфракційне депутатське об’єднання "Крим" у Верховній Раді України у день пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу звертається до усіх громадян України та міжнародного співтовариства із закликом – сумуймо разом!

10:19 МЗС Туреччини: Окупація Криму Росією відкрила рани депортації кримських татар

Кримські татари через понад 70 років після депортації знову зіткнулися з політикою тиску і залякування після анексії Росією Криму

10:15 "Сьогодні ми всі – кримські татари": Парубій вшанував пам’ять жертв геноциду

Сьогодні Україна відзначає річницю депортації кримських татар сталінським режимом у 1944 році. Пам’ятні заходи відбуваються під гаслом "18 травня – ми всі кримські татари"

9:59 Джемілєв: Сподіваюсь, колись роковини депортації замінить День визволення Криму

Біля будівлі федерального парламенту Канади відбулася церемонія вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

9:36 Турчинов: Росії не зламати дух кримськотатарського народу

Через 72 роки з дня депортації кримських татар із Криму сталінським режимом історія повторюється

9:17 В окупованому Сімферополі знову познущалися з меморіальної дошки Сталіну (ФОТО)

У Сімферополі в ніч з 17 на 18 травня невідомі залили синьою фарбою меморіальну дошку Йосипу Сталіну, яка розміщується на стіні будівлі офісу Кримського відділення КПРФ

7:11 Річниця депортації: Окупанти в Криму вимагають обов'язкової присутності дітей в школах

У Криму від шкіл вимагають особливої уваги до відвідуваності 18 травня, в День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя