Жити на кораблі: Чому офіцери ВМС погрожують Порошенку піти до Росії

35 офіцерів ВМС України, які в 2014-му виходили з Криму, надіслали президенту України звернення, в якому просять вирішити проблеми з житлом. Щоб їм не довелося повертатися в Крим і отримувати російський паспорт

Жити на кораблі: Чому офіцери ВМС погрож…

Звернення моряків опублікувало одеське видання "Думська". Підписи під ним ставили здебільшого старші офіцери.

"Виконуючи директиву міністра оборони, ми залишили в Криму своє майно і службове житло і разом з сім'ями терміново покинули територію АР Крим для подальшого проходження служби, - йдеться в листі. - Квартири наших військових фактично захоплені окупантами, а всі обіцянки керівництва країни щодо вирішення цієї проблеми так і залишилися обіцянками, за чотири роки не внесено жодних змін в нормативно-правові акти".

Також у зверненні йдеться про цинічне ставлення керівництва до військових, і своєрідне прохання ультиматум: "Сподіваємося, що керівництво держави не буде підштовхувати військовослужбовців ВМС після звільнення в запас разом з сім'ями повертатися в окупований Крим і приймати російське громадянство для вирішення квартирного питання, що наражає на небезпеку як життя військових, так і життя наших сімей".

Що не так з житлом

Проблема забезпечення житлом військових для України не нова. Її взагалі можна назвати постійною. У проміжку між 2006 та 2015 роками квартирна черга з родин військових скоротилася з 45,5 до 41,8 тис. З 2013 по 2017 рік Міністерство оборони видало 3868 квартир військовослужбовцям ЗСУ. При цьому, військових, які стоять в черзі більше 20 років - близько 7 тис.

Ще наприкінці 2015 року президент України Петро Порошенко заявив, що проведе реформування системи забезпечення житлом військовослужбовців.

"Моряки мають бути забезпечені житлом, особливо ті, хто зберіг вірність присязі й вийшов із Криму", – заявив Порошенко в День військово-морських сил в Одесі в липні 2016 року, відзначивши, що 600 моряків узагалі живуть на кораблях. Президент вручив 16 морякам ключі від квартир. Щоправда, це була крапля в морі.

За даними головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, в 2014-му році в Криму знаходилося 20 315 українських військових. На материк повернулося трошки більше 6 тис. після початку окупації. За іншими цифрами, наприкінці березня-квітня 2014-го півострів покинули 3,5 тис. українців з ВМС.

При цьому, за останні три роки військові ЗСУ отримали 2,563 квартири. А чисельність армії на лютий 2018-го сягнула 255 тис. осіб. Лише за останні два роки контракти підписали 130 тис. бійців. У ВМС станом на 2016-й рік було 11 тис. особового складу.

Проект з реформування системи забезпечення житлом військовослужбовців, який реалізує Офіс реформ Міноборони, стартував у липні 2016 року. Він був заморожений, та концепція готова.

В Міноборони опрацьовують законопроект, згідно з яким з 1 січня 2020-го військовослужбовців на час проходження служби забезпечуватимуть штатно-посадовим службовим житлом, розміщеним на території чи поблизу військових частин. Його закріплять за відповідними посадами, і воно не підлягатиме передачі в комунальну чи приватну власність. Такий принципі діє, наприклад, у Великій Британії, де військовий-контрактник під час служби отримує житло, яке після звільнення з армії він звільняє для іншого військового. У той же час, під час служби йому виплачують фінансові надбавки, які він потім витрачає на купівлю квартири чи будинку. В Україні ж хочуть зробити так, щоб після 20 років вислуги держава сплачувала одноразову грошову допомогу військовослужбовцю на придбання житла.

Поки що Міноборони компенсує винайм житла особам офіцерського складу, а після ухвалення Закону №5027 ще й рядовому та сержантсько-старшинському.

Наприклад, в Києві військовому, у якого склад сім'ї - одна-дві особи, отримає 2500 грн компенсації. Такий самий військовий з обласного центру - вже 1900 грн, а в інших населених пунктах - 1300 грн. Якщо ж у військового є діти, тобто родина з трьох чи чотирьох чоловік, в столиці він матиме від держави компенсацію в розмірі 5300 грн, в умовній Одесі чи іншому обласному центрі - 4000, а в інших населених пунктах - 2650 грн.

Враховуючи, що "однушку" в столиці важко знайти за 6-8 тис. грн, в обласних центрах винаймати такі квартири можна десь по 3 тис., а десь по 6 - в тій же Одесі, то компенсація може допомогти, але зовсім трошки. Для прикладу, зарплата стрільця в армії - 8 500 грн, командира роти - 11 тис., командира бригади - 16 тис. До цього ще можна додати доплати за службу в АТО, на 2-3 лініях - 4500 грн, а на першій - 11 тис.

Повертаючись до кримчан ВМСУ, які писали Порошенку, то в 2014-му вони кинули там службові квартири. І попри те, що Україна дозволила їм приватизувати житло в Криму, окупаційна влада Росії не визнавала жодних документів, вважаючи квартири своїми.

Тому єдиною надією цих людей була держава, яка оцінить їх патріотизм і надасть гідні умови на материку.

В 2018-му планується, що нові оселі матимуть ще 1,3 тис. військових на всю державу. Окрім цього, в 2018-му Міноборони хоче втілити в життя проект з будівництва гуртожитків по всій державі. Всього - 184 одиниці (понад 23 тис. ліжко-місць). На це було виділено близько 2,6 млрд гривень. В Миколаївській, Одеській, Запорізькій та Донецькій областях, де базуються ВМС, заплановано 46 таких гуртожитків. Вони, до речі, сімейного типу.

Буквально одразу після листа офіцерів ВМС до Порошенка віце-адмірал Ігор Воронченко поділився позитивними новинами. Мовляв, в Одесі завершується процес будівництва 80-ти квартирного будинку для ВМСУ та гуртожитку для контрактників. Для офіцерів в Одеській області вже споруджено будинок на 120 осіб, наразі "будується другий, а потім і третій".

Чи праві офіцери ВМС

Нині на квартирній черзі стоять більш ніж тисяча офіцерів і понад дві тисячі контрактників ВМС. Після виходу з Криму вони самостійно облаштовували військові частини, наприклад, в селищі Жовтневе під Одесою, а в Миколаєві Сакська авіабригада ВМС тоді опинилася фактично без інфраструктури. Разом з волонетрами вони відбудували два військових містечка. Про квартирне питання вони говорити не люблять. Як розповів Depo.ua один з військовослужбовців ВМС Ігор, люди часто змушені жити на кораблях, бо житлового фонду майже нема, з казармами проблеми.

"В Одесі для того, щоб винаймати житло з родиною, потрібно майже всю зарплату віддати", - зазначав він і додавав, що сім'ї розпадаються через таку ситуацію. А нестача особового складу дуже велика і наближається до 50%. І це призводить до того, що в тих, хто лишається служити, стає вдвічі більше роботи.

Втім, ультиматуми в стилі "повернемося в Крим і візьмемо російський паспорт" виглядають трошки дивно. Як мінімум, вони суперечать самому поняттю військової честі. Виходить, що для бійців квартири важливіші за громадянство і країну. Звичайно, одним патріотизмом ситий не будеш. Можливо, такий ультиматум є відчаєм людей, які поступово втрачають надію. Але також варто зрозуміти, що реформа житла не втілюється швидко. На це потрібні роки. І, якщо вірити заявам, то до 2019-го року певну напругу в житловому питанні вдасться зняти завдяки тому самому проекту гуртожитків, які будуватимуться в 21 області, окрім Херсонської, Черкаської та Луганської, де є певні земельні проблеми.

Хоча і на державу можна нарікати. Бо для кримських військових можна було б зробити кредити під низький відсоток, або ж виділяти їм житло першочергово. Тоді б значне невдоволення вдалося б зняти. У випадку з моряками це потрібно, оскільки створення "москітного флоту", до 2020 року передбачає, що країна має отримати щонайменше 30 нових кораблів. І комусь на них треба служити.

Головне сьогодні, таки вбити радянську систему роздачі квартир з мертвими чергами, яка породила корупційну складову всередині армії. Коли пріоритет у чергах часто надавали наближеним до генералів чи окремих державних діячів, а дехто міг більше 20 років стояти в очікуванні житла. Варто нарешті зрозуміти, що держава не повинна дарувати квартири. Вона має будувати службове житло і мотивувати військових доплатами, за які вони після вислуги років зможуть придбати помешкання там, де захочуть і зможуть. Щоправда, такий підхід може поламати життя багатьом схемщикам і любителям піару. Бо зараз квартира військового, як і премія, з якої складається більша частина зарплати, просування по службі, залежить від волі старших офіцерів. А це вже чудовий інструмент для маніпулювання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme