Журналістів з США просять не нагнітати: Чому Київ не злякали російські війська біля українського кордону

США нагнітають істерію щодо російських військ поблизу українського кордону, а Україна запевняє, що ситуація під контролем. Таку реакцію нашої держави ми зустрічаємо чи не вперше - раніше українська сторона вдячно відкликалася на будь-яку заяву з США і Заходу про загрозу Україні з боку Росії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Журналістів з США просять не нагнітати:…
Фото: Tagesschau

Що сталося

Почалося все з того, що 31 жовтня американське видання Washington Post, посилаючись на "особисті джерела, наближені до впливових чиновників США та Європи", написало, що Росія почала активно стягувати військову техніку та живу силу на кордон з Україною. Джерела видання стверджують, нібито бачать незвичайні переміщення техніки та військових на західному фланзі Росії, плюс Росія перекидає танки та ракети в південні і західні регіони країни, що межують із державним кордоном України.

Наступного дня американське видання Politico оприлюднило супутникові фотографії, які підтверджують те, що Росія зосередила війська та військову техніку на кордоні з Україною. На оприлюдненому фото видно скупчення бронетанкових частин, танків та самохідної артилерії, разом з військовими. В Politico стверджують, що російські військові "почали рух у кінці вересня з інших районів Росії, де зазвичай базуються".

Російські військові на українському кордоні

Як хто відреагував

Підігріла цю інформацію заява з Білого дому. Радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що Сполучені Штати пильнують за ситуацією на кордоні України, після появи інформації про активацію стягнення російських військ.

"У минулі вихідні у нас була можливість провести консультації з ключовими союзниками і партнерами з питання України і забезпечення того, щоб ми захищали суверенітет і територіальну цілісність країни і підтримували її. Ми будемо продовжувати уважно стежити за ситуацією. І зараз мені більше нічого додати", – заявив Салліван 1 листопада.

Здавалося б – це те, що нам треба: у Вашингтоні оперативно зреагували на потенційну загрозу Україні і запопадливо висловили  підтримку. Однак, в самій Україні знайшлося інше бачення цієї ситуації.

Спочатку Міністерство оборони України спростувало дані про активацію росіян на кордоні.

"За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, станом на 1 листопада 2021 року додаткове перекидання російських підрозділів, озброєння та військової техніки до державного кордону з Україною не зафіксовано. Оприлюднені у ЗМІ та мережі Інтернет факти нарощування угруповань збройних сил Російської Федерації на українському напрямку є елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій, та по суті є плановими заходами у рамках переміщення військ після завершення навчань", – заявили в Міноборони.

У свою чергу у Кремлі назвали публікацію Politico про нарощування військ на кордоні з Україною "вкидом" з низкою неточностей.

"Якість цих публікацій навіть не варто коментувати і в цілому на них не варто звертати ніякої уваги, тому що там йдеться про кордон з Україною, показують кордон з Білоруссю і так далі. Сама ця якість найкращим чином свідчить про те, що не потрібно витрачати час на знайомство з такими вкиданнями", – заявив речник президента Росії Путіна Дмитро Пєсков.

Ще він додав, що пересування військової техніки або підрозділів по території Росії – це виключно російська справа.

Поспішив прокоментувати ситуацію і учасник української делегації в ТКГ Сергій Гармаш, заявивши, що російські війська поблизу українського кордону є свідченням того, що Кремль злякався "Байрактарів" і заяв американського міністра щодо перспектив членства України в НАТО, тому вирішив "пограти м'язами".

Розставив крапки над "і" секретар РНБО Олексій Данілов. 2 листопада він зробив заяву, у якій назвав інформацію про накопичення російських військ поблизу українського кордону фейком, але присутність самих військ при цьому не спростував. За словами Данілова, російські війська біля наших кордонів є, але вони там стоять вже давно і нічого нового останнім часом там не спостерігається.

"Йде свідома дезінформація всього суспільства. Скажімо так – те, що вони там пишуть, не відповідає дійсності. Ми спостерігаємо за всіма процесами, це дезінформація і нам незрозуміло, для чого вони це роблять. … Хай вони покажуть фотографії, які були там місяць тому, два тижні тому – ви побачите одні й ті ж самі фотографії", – прокоментував Данілов знімки американських ЗМІ.

Однак, вже 3 листопада в Міноборони України зробили заяву, що на початок листопада 2021 року біля кордону України та на тимчасово окупованих територіях Росія зосередила угруповання військ загальною чисельністю близько 90 тисяч осіб. Щоб продемонструвати обізнаність в темі, в Міноборони навіть назвали склад цього війська. За даними МО, український кордон підпирають війська 8-ї і 20-ї армій Південного та Західного військових округів, а також сили та засоби Чорноморського флоту РФ. Крім того, поблизу нашого кордону базуються окремі з'єднання та частини 4-ї і 6-ї армій Військово-повітряних сил та протиповітряної оборони Повітряно-космічних сил Збройних сил РФ. Ще два армійські корпуси російських окупаційних військ розгорнуті та діють на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

Також в Міноборони нагадали, що Російська Федерація періодично вдається до практики перекидання та накопичення військових підрозділів з метою підтримання напруги в регіоні та політичного тиску на сусідні держави.

Окремо генерал-лейтенант Збройних сил України Олександр Павлюк через прес-службу Українського центру безпеки та співпраці заявив, що українська армія готова протистояти Росії на Донбасі. Він запевнив, що ЗСУ чудово розуміють дії Росії та те, як вона веде війну.

"Ми готові до ескалації, готові до нового витка бойових дій. Крім стабілізаційної операції, в нас готова оборонна операція, по можливості проведемо і контрнаступальну операцію. Війська до цього готові", – наголосив Павлюк.

Як пояснити розбіжності

Отже, і українська, і американська, і навіть російська сторона сходяться у тому, що російські війська біля українського кордону є і в досить серйозній кількості (90 тисяч солдат – солідний військовий контингент). Однак, далі версії розходяться: американці стверджують, що Росія стягнула ці війська нещодавно, офіційний Київ наполягає на тому, що вони там стоять вже давно, а Кремль у своєму репертуарі продовжує гнути лінію "ми тут живемо, взагалі-то".

І якщо позиції Москви і Вашингтона вже звичні і навіть традиційні, то позиція Києва здивувала. Адже раніше ми першими били на сполох, що "ворог біля воріт" і обурювались, коли цього не помічали наші західні союзники. Зараз же складається враження, що Росія нагнітає ситуацію, а Україна щодуху вдає, що на це не ведеться.

Така самовпевненість є чимось новим для нас – від початку війни чи не вперше обрано таку лінію поведінки. Можливо, причиною тому є певне зниження ризиків російської агресії саме зараз, коли проходить, і буде проходити ще як мінімум до весни сертифікацію "Північний потік - 2". А можливо - установки з Банкової не допустити нагнітання панічних настроїв - причин і без російського війська тепер - хоч греблю гати. Тому українська армія заявляє і своїм співгромадянам, і світу, мовляв, ну є там російська армія. Вона там і була. Хай собі стоять. А якщо сунуться до нас, ми їм покажемо, як показали під Гранітним".

Читайте також: Сигнал Путіну: Що робитиме флагманський корабель ВМС США у Чорному морі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme