Сигнал Путіну: Що робитиме флагманський корабель ВМС США у Чорному морі

Один бойовий корабель країн НАТО вже знаходиться в Чорному морі, інший перебуває на підході – таким чином США дають зрозуміти Росії, що не варто втрачати землю під ногами 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Сигнал Путіну: Що робитиме флагманський…
Флагманський корабель ВМС США Mount Whitney / Фото: ЕРА

30 жовтня для участі у спільних навчаннях з партнерами по НАТО до акваторії Чорного моря увійшов американський есмінець USS Porter з керованою ракетною зброєю на борту. Днем пізніше стало відомо, що в акваторію Чорного моря відправився флагманський командний корабель США Mount Whitney, який теж візьме участь у навчаннях.

У Пентагоні не приховують, що американські військові кораблі діятимуть "разом союзниками по НАТО та партнерами з метою гарантування безпеки та стабільності у регіоні", а також засвідчать відданість НАТО "збереженню свободи судноплавства у міжнародних водах для всіх країн".

Читайте також: Корабель та есмінець ВМС США прямують до Чорного моря для забезпечення стабільності в регіоні (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Що цікаво, USS Porter – це сучасний ракетний есмінець з ракетами класу "Томагавк" на борту, здатними нести ядерний боєзаряд. Але й без нього це смертоносна зброя з боєголовками по півтори тонни, здатна знищити будь-яку ціль у радіусі понад 1650 км.

Флагманський же корабель Mount Whitney призначений для управління та координації дій ВМС і має у своєму розпорядженні численні прилади для ведення радіоелектронної розвідки, спостереження за повітряною, надводною, підводною обстановкою на користь бойових кораблів.

Корабель може передавати та приймати великі обсяги даних у будь-яку точку Землі через захищені канали зв'язку. Все це дозволяє американському командуванню отримувати найактуальнішу розвідувальну та оперативну розвідувальну інформацію.

Тобто, по суті, США заводить у Чорне море повноцінний плавучий військовий штаб і бойовий корабель з крилатими ракетами. Все це відбувається на фоні не то чуток, не то інсайдерської інформації від розвідки, що Росія знову стягує свої війська до українського кордону і готується до ескалації конфлікту, а то й до відкритого збройного вторгнення в Україну.

І хоч Міноборони України поспішило запевнити, що загрози вторгнення Росії немає, у Пентагоні притримуються іншої думки і, у свою чергу, заявили про моніторинг ситуації на україно-російському кордоні "у зв'язку з незвичайною активністю Російської Федерації".

Що цікаво, у Кремлі також прокоментували ситуацію. Щоправда, з акцентом не на свої війська на кордоні, а на присутність американців у Чорному морі.

"Ось і зараз, ви знаєте, корабель США зайшов до Чорного моря. Можемо подивитися на нього в бінокль або в приціл відповідних систем оборони", – заявив Путін 1 листопада на нараді з оборонної тематики в Сочі.

Таку реакцію Путіна можна трактувати як впевненість у собі, можна як самовпевненість, а можна і як роздратованість на межі істерики. Адже за останні роки американці своїми кораблями вже не раз псували йому всі плани. У Кремлі прекрасно розуміють, що офіційно задекларовані навчання у Чорному морі є лише ширмою, а насправді таким чином Вашингтон демонструє рішучу підтримку Києву.

Не варто забувати, як 7 березня 2014 року в Чорне море зайшов американський авіаносець "Джордж Буш", після чого Росія випустила з Криму заблоковані нею там вірні українській присязі кораблі з екіпажами.

Є й зворотній приклад. За дивним збігом обставин, початок агресивної активності росіян в Азовському морі наприкінці 2018 року збігся у часі з виходом з Чорного моря ракетних есмінців ВМС США – "USS Carney DDG-64" і "USS Ross DDG 71" з уже згаданими "Томагавками" на борту. Тоді все це завершилось нападом російських кораблів на українські катери у Керченській протоці.

Читайте також: "Холодна війна": Як НАТО підтримує Україну в Чорному морі

Ну і звісно ж варто пригадати, як у серпні 2008 року, під час військової агресії Росії проти Грузії, у Чорне море в район порту Батумі прибули одразу 10 бойових кораблів НАТО, головну скрипку серед яких грали представники 6-го флоту ВМС США – есмінець "МакФол" і сторожовий корабель берегової охорони США "Даллес".

Звісно, до перестрілки з російськими судами справа тоді не дійшла (та й навряд чи колись дійде), однак стримуючу роль ця військова операція зіграла. Військові експерти навіть схильні вважати, що саме присутність американського флоту біля берегів Грузії зупинила Путіна від походу на Тбілісі з подальшою ескалацією конфлікту.

Отож, Сполучені Штати Америки й раніше демонстрували рішучість у морському протистоянні з Росією, тож зараз ми маємо всі шанси сподіватись на аналогічну поведінку. І справа навіть не в симпатіях до України. Тут все набагато серйозніше: Вашингтону самому не вигідна Росія, яка втративши страх і відчуття реальності, почне змінювати політичну карту світу. Тому для США краще запобігти цьому, аніж потім намагатись все виправити.

І поки правило "у будь-якій тривожній ситуації відправляйте кораблі у Чорне море" буде працювати – США будуть використовувати цей важіль стримування свого геополітичного противника №1.

Крім того, буквально у жовтні цього року міністри оборони країн НАТО узгодили у Брюсселі новий генеральний план захисту від будь-якого потенційного нападу з боку Росії на кількох фронтах. У документі наголошується, що основною метою Альянсу залишається стримування Москви, тому окрім американських у Чорному морі можна очікувати й кораблі інших країн-членів НАТО. Зокрема, Великої Британії, яка має зуб на Росію через інцидент під час військових навчань біля узбережжя Криму влітку цього року.

Читайте також: "Sea Breeze-2021": Що відбувається у Чорному морі під час навчань

Щоправда, діяти союзникам Києва доведеться в умовах певних міжнародних обмежень. Зокрема, Конвенція Монтре від 1936 року встановлює кількість, тоннаж і час перебування військових кораблів країн нечорноморського басейну – не більше 21 доби поспіль. Саме тому 6-й флот ВМС США, який дислокується у Середземному морі, не має постійної присутності у Чорному морі.

Однак, досвід попередніх років свідчить, що американці навчились обходити ці обмеження, застосовуючи ротаційний принцип: одні кораблі увійшли, інші вийшли. Тим більше, що здійснити такий перехід – питання лічених днів.

"Ми регулярно працюємо в Чорному морі відповідно до міжнародного права і Конвенції Монтре і продовжимо це робити", – заявив у 2019 році представник 6-го флоту ВМС США Кайл Рейнс у відповідь на "стурбованість" Росії присутністю американських військових кораблів біля своїх берегів.

Власне, протягом останніх десятиліть Сполучені Штати Америки не раз виступали в ролі реального світового жандарма там, де міжнародні інституції лише висловлювали глибоку стурбованість. Все вказує на те, що щось схоже відбувається і зараз.

Читайте також: Сигнал Путіну: Чи допоможе "Дональд Кук" Україні прорвати Керченську протоку

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme