Загострення на Донбасі: Що відбувається у Старомар'ївці і чого чекати далі (КАРТА)

Українські війська нібито деокупували село Старомар'ївка, розташоване у "сірій зоні" поблизу Гранітного. І хоч офіційного підтвердження ще немає, у Москві та ОРДЛО вже паніка з цього приводу, а в Україні - радість. Адже по-перше, новин про те, що наші зайняли якійсь новий населений пункт давно не було, а по-друге - це може означати більш спокійне життя для приблизно трьох тисяч наших громадян 
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Загострення на Донбасі: Що відбувається…
Фото: Штаб ООС

Вчора з'явилася інформація, що Збройні сили України повернули під контроль Києва село Старомар'ївка, розташоване у "сірій зоні" поблизу Гранітного. Спочатку цю інформацію поширювали сепаратистські ЗМІ, а згодом підхопили деякі українські, посилаючись на "джерела в Міністерстві оборони".

Щоправда, прес-центр штабу Операції Об'єднаних сил після нетривалої паузи цю інформацію спростував.

"Сьогодні у соціальних мережах поширилася інформація про нібито захоплення українськими військовослужбовцями міжпозиційного простору на тимчасово окупованих територіях Донецької області, що неподалік населеного пункту Гранітне. Командування Об'єднаних сил заявляє, що ця інформація є неправдивою", –  йдеться в офіційному повідомленні.

Станом на сьогодні це останній офіційний коментар на цю тему. Depo.ua розбирався у ситуації.

Передісторія

Як відомо, після "Мінська-2" українські війська і терористичні проросійські загони побудували лінію оборони з максимальним використанням рельєфу місцевості. На півдні Донецької області, від Павлополя до Гранітного, лінія пройшла по річці Кальміус. А от починаючи від Гранітного і далі на північ лінія фронту відхиляється на захід від річки, що робить підконтрольні терористам села Новоласпа і Біла Кам'янка уразливими з боку Збройних сил України.

На південь від Гранітного розташувалось село Старомар'ївка, яке формально перебуває у так званій "сірій зоні", а фактично контролюється бойовиками бандформування "ДНР". Відстань від нього до Гранітного, яке перебуває під контролем Києва, усього кілька кілометрів. Це дозволяло російським бойовикам майже безперешкодно обстрілювати Гранітне, розташовуючи свої вогневі точки поміж житловими будинками, що суттєво ускладнювало подальше подавлення цих точок українськими військовими.

Старомар"ївка на карті

Ситуація напередодні

Останньою краплею став затяжний обстріл житлових будинків Гранітного (3 615 жителів згідно останнього перепису) в ніч з 25 на 26 жовтня з артилерії калібру 120-мм. А зранку 26 жовтня окупаційні ЗМІ вже писали, що вночі українські військові зайшли в Старомар'ївку і вивісили там синьо-жовтий прапор. При цьому російські і "ДНР"івські пропагандисти кажуть, що ЗСУ захопили Старомар'ївку, "взявши у заручники 180 жителів "ДНР", 37 з яких є громадянами Росії" (власне, чи не для цього російські паспорти там і видавались?). У свою чергу, штаб ООС наразі цю інформацію спростовує.

Паралельно із подіями навколо Старомар'ївки, взяття якої штаб ООС не підтверджує, сталося ще дещо яскраве - по арті противника в тому ж районі відпрацював успішно Bayraktar TB2 - таким чином відбулося перше хрещення купленого в туреччині ударного безпілотника. І от цей факт Генштаб ЗСУ підтвердив, і навіть показали відео цього процесу.

"З метою змушення ворога до припинення вогню, за наказом Головнокомандувача Збройних сил України було застосовано "Байрактар". Безпілотний літальний апарат не пересікав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ. Після цього обстріли українських позицій припинилися", – повідомили у Генштабі.

Логіка подальшого розвитку подій

З тактичної точки зору Об'єднаним силам було вигідно взяти Старомар'ївку під контроль. Тому не виключено навіть, що так вони і зробили, але офіційного визнання цього не буде (принаймні, не одразу) – нічого не поробиш, гібридна війна диктує свої правила. Тепер наша черга говорити, що нас там немає і спостерігати за істеричною реакцією російських пропагандистів.

До речі, подібна історія мала місце й раніше, і також у цьому районі. 10 серпня 2015 року внаслідок блискучої спецоперації 72-ї ОМБр, 41-го ОМПБ і ДУК ПС нашим військам вдалося відбити у рашистів домінуючу висоту 209.6 поруч зі згаданими вище Новоласпою і Білою Кам'янкою (на північ від Гранітного). Власне, тоді українці повністю вибили терористів з обох сіл, але геополітична ситуація не дозволяла залишити їх під своїм контролем – довелося залишити зайняті села, обмежившись лише висотою і опорними пунктами в полі. Але у підсумку це дозволило покращити наше стратегічне становище. Не виключено, що і цього разу все завершиться чимось подібним.

Власне, ось так виглядала лінія розмежування на цій ділянці фронту до ймовірної деокупації Старомар'ївки:

Старомар"ївка до деокупації

І ось так вона виглядає, якщо українські війська справді взяли її під контроль. Як бачимо, в такому випадку Об'єднаним силам вдалося б не лише вирівняти лінію фронту, а й значно відсунути її від Гранітного, зменшивши тим самим ймовірність обстрілів трьох з половиною тисяч мирних жителів.

Старомар"ївка після деокупації

Ну а поки ситуація з деокупацією Старомар'ївки до кінця незрозуміла, жителі ОРДЛО у соцмережах цілу ніч лякали одне одного повідомленнями про те, що українська армія нібито почала звільнення Тельманового, Горлівки і навіть Донецька. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme