"Кольти" з Канади: Який замінник "Калашникова" отримає Україна

Все йде до того, що вже зовсім скоро Україна отримає досить велику партію летальної зброї канадського виробництва, фактично переозброївшись за стандартами НАТО

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Кольти" з Канади: Який замінник "Калашн…

16 лютого канадська компанія Colt Canada оголосила плани укласти з Україною угоду і озброїти українську армію штурмовими гвинтівками власного виробництва.

Відомо, що фірма Colt Canada є канадським філіалом відомої американської компанії Colt, а також значиться головним постачальником стрілецької зброї Збройним силам Канади.

За словами менеджера цієї компанії Алекса Пейна, у січні відбулася зустріч з українськими чиновниками, яка поклала початок довготривалому процесу співпраці. За попередніми підрахунками, Colt Canada розраховує поставити в Україну 100 тисяч одиниць зброї протягом наступних двох років.

Це стало можливим після того, як 13 грудня 2017-го року уряд Канади вніс зміни до державних правил щодо експорту зброї, дозволивши продавати Україні кулемети і іншу стрілецьку зброю.

Для України це рішення важливе, передусім, з двох причин. По-перше, ми вимушено ведемо війну проти сильного і підступного ворога, тому будь-яка сучасна зброя (принаймні, сучасніша за ту, яка дісталась нам у спадок від СРСР) буде дуже доречною. Ну а по-друге, Україна прагне привести своє озброєння до стандартів НАТО, оскільки вона сподівається рано чи пізно вступити до Альянсу.

Однак, це рішення не означає, що Україна обов'язково буде переозброєна канадською зброєю. Це рішення означає, що Україна отримала набагато ширший вибір на суворо регламентованому та лімітованому світовому ринку зброї. Адже, щоб там не говорив Путін, а просто так у "Воєнторзі" у великих масштабах зброю не купиш – все контролюється, перевіряється і, якщо треба, блокується чи регулюється шляхом різного роду санкцій та ультиматумів.

Власне, про це й заявив менеджер фірми Colt Canada Алекс Пейн, у коментарі канадському виданню Postmedia.

"Це декларація того, що в України тепер є можливість купувати зброю в Colt Canada. Це рівноправна можливість, але я думаю, що це тільки початок процесу, який може тривати до двох років. Адже Україна має визначитись: який саме тип зброї їй потрібен і звідки його краще отримати за найвигіднішу ціну", – заявив Пейн.

При цьому, він чітко дав зрозуміти, що Colt Canada зацікавлена у співпраці з Україною і сподівається виграти цю конкуренту боротьбу.

"У нас чудовий продукт, і ми маємо чудову репутацію. Отже, у нас якнайкращі шанси продавати зброю Україні", – пояснив Пейн.

Яку ж саме зброю може поставити Colt Canada в рамках цієї угоди? Наразі офіційної інформації на цю тему немає, однак, якщо проаналізувати модельну лінійку даної компанії, то найбільш ходовою станом на сьогодні моделлю є канадська штурмова гвинтівка Colt Canada C7A1 калібру 5,56-мм, до якої використовуються пластикові магазини від М16 на 30 патронів.

По суті, це і є модифікована версія американської М16. Причому, канадські зразки вважаються більш пристосованими до експлуатації в несприятливих кліматичних умовах. Дана штурмова гвинтівка виробляється за американською ліцензією і перебуває на озброєнні армій Канади, Великої Британії, Данії та Нідерландів.

Разом з тим, злі язики з числа "п'ятої колони" вже встигли висловити свою "експертну думку", згідно якої Colt Canada поставить в Україну зняті з озброєння канадської армії три десятиліття тому, і не утилізовані самозарядні гвинтівки С1 (ранній ліцензійний аналог М16). Мовляв, на складах підприємства Colt Canada і в північноамериканських арсеналах накопичено неабиякий запас цієї застарілої зброї і боєприпасів до неї.

Однак, друга версія видається малореальною. Адже, якби у канадців справді були такі плани, то не було б сенсу розтягувати цей процес на два роки, чи не так?

Як би там не було, а 100 тисяч одиниць стрілецької зброї нового формату – це досить багато. А отже, для її обслуговування потрібно буде багато патронів НАТОвського зразка, яких в Україні немає взагалі. Тому буде цілком логічно, якщо в комплексі буде реалізовуватись проект патронного заводу в Україні, розмови про який точаться вже кілька років.

Власне, про це наприкінці вересня 2017-го року міністр оборони України Степан Полторак говорив з міністром оборони Канади Харджитом Саджаном – що Канада може бути залучена до будівництва українського заводу боєприпасів.

При цьому варто відзначити, що Канада досить комплексно підходить до питання переозброєння української армії. Станом на сьогодні в Україні в рамках тренувальної місії UNIFIER перебуває 250 канадських військових інструкторів. Серед іншого, вони готують українських снайперів.

До речі, купівля – не єдиний спосіб для України отримати канадську зброю. Волею випадку Україна опинилася в перших рядах претендентів на безкоштовну поставку партії зброї з Канади, яка призначалася для курдських повстанців, але досі зберігається на складах поблизу Монреаля.

Відомо, що дана партія загальною вартістю 10 млн дол. включає в себе обладнані глушниками снайперські гвинтівки калібру 50 (мається на увазі 50 BMG, що відповідає 12,7-мм), 60-мм міномети, протитанкові системи Карла Густава, гранатомети, пістолети, карабіни, тепловізори, відеокамери а також медичні приналежності.

Мова йде про партію канадської зброї яка ще в лютому 2016-го року буда сформована для передачі курдам в рамках сприяння їх боротьби проти ІДІЛ, однак після зіткнень курдів з армією Іраку ця поставка була заморожена і, за інформацією National Post, зараз канадський уряд розглядає для неї нових адресатів. Посилаючись на представника канадських збройних сил, видання зазначає, що наразі невідомо – куди вона направиться.

Та враховуючи, що у світі зараз два великих військових конфлікти: в Україні і в Сирії, а другий варіант уже відпав, можна сміливо припустити, що врешті-решт дана партія опиниться в розпорядженні Збройних сил України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme