Війна і ми: Як заспокоїти і що сказати дитині, коли батько чи мати захищають Україну

Для дітей розлука з батьками у мирний час – це завжди стрес, а під час війни – подвійний біль. До того ж вони бачать тривогу дорослих, й через це ситуація напружується

Журналіст стрічки новин
Війна і ми: Як заспокоїти і що сказати д…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Depo.ua продовжує цикл статей про психологічну підтримку дорослих і дітей під час війни. Раніше ми розповідали, як заспокоїти дитину під час воєнних дій, пояснити їй, що відбувається. Тепер поговоримо, як правильно пояснити, що батько чи мати пішли на передову захищати Батьківщину.

Що варто знати батькам про емоції дитини

Дитина під час розлуки з батьками є дуже вразливою. Вони – її захист та опора, а коли їх поряд немає, дитина відчуває дискомфорт. Якщо хтось з дорослих відправляється на передову, дитині обов'язково потрібно про це повідомити. Приховувати, що мама чи тато тимчасово у від'їзді, не варто. Дитина розуміє тривогу дорослих, і випадково підслухана розмова може мати негативні наслідки для її психіки. 

хлопчик

За словами дитячого сімейного психолога Світлани Ройз, під час розмови з дітьми батькам потрібно бути готовими до будь-яких емоцій дитини: до істерик, крику, благань не йти. Дорослим, які тимчасово покидають родину, важливо відчувати силу свого наміру і силу своєї любові. Буде істотним, якщо батько чи мати самі проявлятимуть емоції, однак в жодному разі не потрібно заперечувати емоції дитини. Важливо не сердитися на малюка та не відсторонюватися від проявів його любові. 

Які слова підібрати, щоб заспокоїти дитину

Перебуваючи у стані стресу через тимчасову розлуку з коханим/коханою, дорослим важко контролювати свої емоції. Дитина це бачить, і від цього їй стає ще більш гірко. Батькам важливо підібрати правильні слова, щоб дитина заспокоїлася та зрозуміла усю ситуацію.

дитина плаче

Потрібно дати малюкові зрозуміти, що мама чи тато зараз не з ним через дуже важливу місію й, в першу чергу, задля його безпеки.

Ви можете сказати:

"Твій батько/твоя мати – герой/героїня. Завдяки йому/їй зараз так багато людей, дорослих та дітей можуть бути у безпеці. Для батька/матері – найважливіше, щоб ти міг/могла зростати щасливою. За тебе і за всіх дітей України вони зараз дають відсіч ворогам".

"Він/вона – герої, і ти – герой/героїня. Тобі так складно, але ти так тримаєшся. І я дуже вдячний/вдячна тобі за це".

батько й син

"Мені найбільше у світі хотілося б бути весь час поруч із тобою. І моя любов завжди у тобі, у кожній твоїй клітинці. Прислухайся до серця". 

Також дорослі можуть покласти руку на серце дитини та сказати: "Ти чуєш, воно каже: "Люблю, люблю, люблю. І моя любов завжди в тобі, де б я не був / була. Я зроблю все можливе, щоби бути з тобою, і щоби ми перемогли".

Що ще важливо зробити батькам

Світлана Ройз радить тому, хто йде захищати країну, міцно обійняти свою дитину. 

мати і донька

"Можливо, сфотографуйтеся з нею, щоб у дитини була можливість у будь-який момент спиратися на ваш образ. Якщо це можливо, дайте дитині свою річ. Будь-що: браслет, пояс, дармовис. Для неї – це ваша матеріальна частка", – зазначає психолог.

Ройз також каже, що необхідно пообіцяти дитині за можливості виходити на зв'язок. І найважливіше – це не йти, не попрощавшись.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme