Війна і ми: Як допомогти дитині заспокоїтися під час воєнних дій

Сьогодні війна – наше спільне горе, наш біль, але і наша надія та віра у перемогу. І якщо дорослим простіше усвідомити те, що відбувається, то дітям у новій реальності адаптуватися важко

Журналіст стрічки новин
Війна і ми: Як допомогти дитині заспокої…

Depo.ua розпочинає цикл статтей, які допоможуть батькам заспокоїти дітей у стресовій ситуації, налаштувати їх на позитив навіть у скрутний час та зменшити тривогу.

Як діти різного віку реагують на стрес та сприймають кризову ситуацію

Кризові ситуації діти сприймають не так, як дорослі. Вони мають конкретні потреби залежно від віку та місця їхнього перебування. Діти набагато вразливіші до негативних наслідків через те, що вони маленькі та соціально й емоційно прихильні до батьків чи опікунів. Останнім же важливо розуміти психологію дітей в будь-якому віці під час стресу.

0-3 роки

Діти у цьому віці під час стресу можуть бути дратівливими, плакати, проявляти надокучливу або агресивну поведінку. Вони завжди бояться незрозумілих звуків, криків, різких рухів і потребують фізичної близькості батьків. Фахівці радять батькам під час воєнних дій забезпечити дітям у цьому віці власну присутність й тактильний контакт.

4-6 років

Безпорадність та безсилля такі діти під час стресу відчувають чи не найбільше. У своїх іграх вони можуть проектувати дійсність, або ж навпаки – заглиблюватися в себе й не бажати спілкуватися з однолітками та дорослими. Для них страшно розлучатися з батьками, тому дорослі мають якомога частіше бути поряд з дітьми, аби ті відчувати безпеку. 

7-10 років

Для цього дитячого віку характерні відчуття провини, неспроможності, злості, фантазії, в яких малюк бачить себе "рятувальником", "зацикленість" на подробицях події. Для дитини страшно втратити звичне, вона важко пристосовується до змін. У неї все більше виникає думок і питань про смерть, вона досить добре розуміє загрозу, може переживати страх і думає про майбутнє. Дорослі повинні обговорювати з дитиною дійсність, цікавитися її переживаннями й забезпечити їй максимальний комфорт.

психолог пояснює дитині, як себе поводити на війні

11-13 років

Наближення до підліткового віку – один з найбільш стресових періодів у житті дитини. Для її поведінки характерні дратівливість, страх, депресія. Діти можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Для них страшно втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам варто відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. 

14-18 років

У цьому віці діти проявляють найбільш небезпечну поведінку. Вони бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. Батьки повинні розуміти, що підліткам під час війни важливо не брати на себе роль дорослого. З ними потрібно ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження, дати можливість бути природним зі своїми переживаннями. 

Що робити дорослим, аби заспокоїти дитину під час війни

дитина плаче через стрес на війні

Психологи звертають увагу, що практично у всіх дітей, особливо молодших, під час війни спостерігається певний регрес у поведінці. Це проявляється у тому, що вони капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички. Фахівці наголошують, що під час того стресу, який ми усі переживаємо, це абсолютно нормально. 

Обов'язково поговоріть з дитиною, зберігайте спокій під час розмови

Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці у Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Під час спілкування з підлітком дуже важливо навчати його, як правильно фільтрувати інформацію, не вірити у фейки. Під впливом стресу підліткам зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається, та зрозуміти ситуацію, оскільки емоції відключили неокортекс (ту частину мозку, яка відповідає за логіку).

Показуйте, що є надійними

Катерина Гольцберг зазначає, що дорослі повинні демонструвати надійність. Дорослі мають запевнити дитину, що зроблять усе потрібне, аби вберегти її від небезпеки. Важливо й пропагувати надію на нашу армію, що наші бійці дадуть відсіч ворогу. Підкріпити свої слова можна обіймами, однак з підлітками потрібно бути обережними, адже вони можуть сприймати обійми як слабкість. 

Поясніть дитині правила цивільної оборони

У важкий час дітям важливо пояснити, що вони мають слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку. Потрібно домовитися та навчити дітей, де вони зможуть знайти батьків або інших родичів у разі небезпеки, де переховуватися, якщо не буде мобільного зв'язку.

Поясніть дитині, наскільки важливо бути зібраною та допомагати одне одному

Психологиня Світлана Ройз зазначає, що під час війни батьки мають пояснити дитині складність ситуації, а також наскільки важливо бути зібраними та допомагати одне одному. 

Виконуйте вправи при панічній атаці

Світлана Ройз також дала поради батькам, як діяти при панічній атаці у дітей:

  • покладіть руку на живіт, приблизно на три пальці нижче сонячного сплетіння та постукайте по цьому місцю;
  • потріть кінчик носу;
  • надавіть не сильно на очні яблука з двох боків;
  • якщо є, де лягти, ляжте на спину і зробіть рухи ногами, як на велосипеді;
  • сконцентруйтеся на диханні – одну руку складіть, як човник, і накрийте нею губи, іншу руку – покладіть на живіт. Видих – рука йде вниз до грудей, вдих – рука підіймається до рота;
  • змащуйте губи, полощіть рот водою;
  • витягуйте якомога далі язика, ніби намагаючись торкнутися грудної клітини;
  • подивіться вправо, не повертаючи голови, – якомога далі на 15-20 секунд, потім переведіть погляд прямо, потім подивіться вліво – якомога далі, потім знову прямо;
  • розітріть тіло;
  • розітріть точку між підмізинним (четвертим) пальцем та мізинцем – там розташована точка паніки;
  • покладіть руки на ребра, відчуйте, як вони при диханні розширюються, підіймаються;
  • розітріть руки, прикладіть до нирок.

Як заспокоїти дітей під час сирен

дитина плаче під час сирени

Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось зайняти. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти Путіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому дитині потрібно дати виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme