Відведення сил у Золотому: Навіщо Білецький розхитує план Зеленського

Схоже, Україна близька до того, щоб отримати ще одну "гарячу точку", і мова зовсім не про Майдан Незалежності

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Відведення сил у Золотому: Навіщо Білець…
Скріншот з відео

1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що на черговому засіданні Тристоронньої контактної групи (ТКГ) по врегулюванню ситуації на Сході України було досягнуто домовленості про початок розведення військ у Петровському (Донецька область) та Золотому (Луганська область). Того ж дня спеціальний представник ОБСЄ в Тристоронньої контактній групі по Україні Мартін Сайдік повідомив, що розведення сил в Золотому і Петрівському почнеться 7 жовтня.

"Тристоронній контактній групі вдалося визначити конкретну дату – 7 жовтня – для відновлення розведення сил і засобів на ділянках Золоте і Петрівське", – сказав Сайдік журналістам у Мінську.

У свою чергу Зеленський зауважив, що бере на себе відповідальність за захист громадян на цих територіях.

"Хочу заспокоїти місцеве населення: я особисто гарантую, що ви будете захищені, і відвід військових ніяк не вплине на вашу безпеку", – сказав президент, навівши за приклад ситуацію у Станиці Луганській, де однак, попри розведення сил ще 26 червня, бойовики досі продовжують здійснювати обстріли.

Читайте також: Міст у Станиці Луганській: Як бойовики "ЛНР" водять за носа українську владу.

Тим часом самі жителі Золотого відмовляються залишатися в містечку після того, як звідти підуть українські військові.

"Нам не потрібен мир такою ціною, ціною життів наших військових, ціною життів наших громадян, які не хочуть жити на території, яка буде залишена нашими військовими", "якщо почнеться відведення українських військових, то я сама ляжу під БТР", – такі та інші фрази можна чути на багаточисленних відеозаписах з Золотого останніх днів.

Ситуація у Золотому накаляється ще й тому, що у містечко починають з'їжджатись ветерани війни на Донбасі, які, з їхніх же слів, "готові зі зброєю в руках не допустити переходу цього населеного пункту під контроль російсько-терористичних сил".

Першим про це 6 жовтня в ефірі одного з національних телеканалів заявив колишній народний депутат (фракція "Народний Фронт"), а до цього – учасник АТО у складі добровольчого батальйону "Айдар" Ігор Лапін. За його словами, із цим закликом його уповноважили виступити побратими.

"Я прошу всіх зрозуміти, що потрібно зробити повну мобілізацію. Я прошу всіх звернути увагу, що в разі залишення цих позицій Збройними силами України і в разі криків про допомогу тих людей, які з Україною в серці залишаться на тих територіях в Станиці Луганській, в Золотому, в Петровському, а також у разі того, коли сліпе ОБСЄ знову не буде бачити там росіян і сепаратистів на наших позиціях, в окопах, виритих солдатами руками, – в цьому випадку ми залишаємо за собою право виконати вимоги Конституції України і зайти на ці позиції. Ми залишаємо за собою право рятувати наших громадян, які будуть неодмінно розстріляні. Бо ми знаємо. Коли ми виходили з Лутугіно, тих, хто нам допомагав, "сепари" розстріляли. І це всі знають", – зазначив Ларін.

Того ж дня з подібними меседжами під час прямого включення із Золотого на віче "Зупинимо капітуляцію!" на Майдані Незалежності у Києві виступив колишній народний депутат, а до цього – учасник АТО у складі добровольчого батальйону "Азов" Андрій Білецький, який зараз очолює політичну партію "Національний корпус".

З його слів, представники "Національного корпусу" 6 жовтня 2019 року прибули до Золотого і готові зі зброєю в руках не допустити переходу цього населеного пункту під контроль російсько-терористичних сил. Він уточнив, що йдеться про учасників бойових дій, які родом з Луганської області.

"Ці люди зорганізувалися, ці люди приїхали сюди – на свою рідну землю, в українське селище Золоте, для того щоб залишитися, навіть якщо влада кине їх на призволяще, навіть якщо будуть виведені війська. Для того щоб тут не з'явилося жодного сепаратиста. Якщо свій прямий обов'язок захищати кожного українця і кожен сантиметр української землі не виконує президент, не виконує влада, то виконаємо ще раз ми, ветерани-добровольці. Це наш останній блокпост, і ми даємо слово, що ми його ніколи не покинемо", – пообіцяв Білецький.

Цікаво, що люди, яких Білецький привіз у Золоте, називають себе батальйоном "Азов", однак жодних офіційних шевронів не носять. Це вносить певну плутанину, адже у складі Національної гвардії України є полк спецпризначення "Азов", а Нацгвардія за умовами розведення сил і відведення ЗСУ має брати під контроль Золоте та Петрівське і разом з поліцією і забезпечувати там правопорядок. Разом з тим сам Білецький в Нацгвардії вже давно не служить і до полку "Азов" не має жодного офіційного відношення. Це важливо пам'ятати, про всяк випадок.

Читайте також: Загострення на фронті: Чому терористи намагаються відбити Золоте (КАРТА).

Враховуючи все вищезазначене, президент Зеленський опиняється у дуже непростій ситуації, в яку, за великим рахунком, він сам себе загнав, спочатку провальним відведенням сил у Станиці Луганській (яке сам Зеленський, чомусь, називає вдалим), а потім і підписанням "формули Штайнмайєра". І все це задля зустрічі у форматі "нормандської четвірки", до якої входять: Україна, Німеччина, Франція і Росія.

З чого Зеленський вирішив, що ця зустріч, якщо вона відбудеться і заради якої він готовий демонстративно йти на поступки національними інтересами, буде вдалою для України – це окреме питання. Адже Німеччина є стратегічним партнером Росії у проекті "Північний потік-2", а Франція за президенства Макрона взагалі відкрито підтримує Росію, вбачаючи у ній геополітичну противагу Китаю. Тому зустріч у "нормандському форматі" можливо й призведе до тимчасового врегулювання ситуації на Донбасі, але чи виграє від цього Україна?

Можливо для пасивної більшості, яка "втомилася від війни" і байдуже – якою ціною буде досягнуто мир, однак активна меншість не підтримує такі дії влади (станом на сьогодні це вже очевидно) і це може перетворитися на супротив, цілком можливо, навіть на збройний. Адже з історії відомо, що революції завжди робить активна меншість. А враховуючи те, що у нашому випадку ця активна меншість – переважно ветерани АТО/ООС, тобто люди з реальним бойовим досвідом, то дії президента Зеленського виглядають схожими на гру з вогнем.

А тим часом 7 жовтня, тобто, сьогодні, очікується приїзд президента у Золоте, де вже зібрались ветерани колишніх добробатів, не виключено, що зі зброєю. Принаймні "азовці" Білецького заступали на нічне патрулювання з автоматами. І це при наявності влади таке гуляйполе є можливим, що досить дивно. І як би Зеленський не намагався переконати всіх, що відведення ЗСУ з Золотого (і Петрівського) – це перемога, виглядає це швидше зрадою. Принаймні, в очах місцевих жителів і ветеранів АТО/ООС.

Однак, чи стане президенту мудрості не накаляти й без того гарячу ситуацію в країні, наразі спрогнозувати важко. Адже з Банкової лунають меседжі, що кількатисячне народне віче "Зупинимо капітуляцію", яке буквально вчора відбулось у Києві, було проплаченою масовкою. Поки що таку думку озвучив голова ОП Андрій Богдан. Якщо виявиться, що й президент Зеленський думає так само, то це свідчитиме про те, що президент не тримає руку на пульсі подій у країні. А це, у свою чергу, вже може призвести до біди національного рівня. Адже ми добре пам'ятаємо, чим все закінчилось, коли аналогічної помилки припустився Янукович…

Як би там не було, президенту Зеленському доведеться визначатись: чи вартий міфічний хиткий мир в окремо взятих населених пунктах (проти якого виступають жителі цих населених пунктів) миру і спокою в усій Україні.

Читайте також: Розведення сил: Чому Зеленському гикнеться здача позицій у Золотому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme