Розведення сил: Чому Зеленському гикнеться здача позицій у Золотому

Інтернетом ширяться чутки, що розведення сил на ліні розмежування набирає обертів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Розведення сил: Чому Зеленському  гикнет…

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію навколо війни на Донбасі.

Зустрічаючи в аеропорту "Бориспіль" звільнених українських бранців Кремля, президент Володимир Зеленський заявив, що цей обмін полоненими – лише перший етап у розблокуванні діалогу із Кремлем. За його словами, другим етапом має стати розведення сил по всій лінії фронту.

"Ми знаємо що далі робити. Далі ми будемо… продовжувати розведення військ двома етапами. Золоте, Петрівське – спочатку, а потім – розведення по всій території і вже припинення вогню повною мірою. І припинення війни", – пояснив голова української держави.

Це було 7 вересня, а вже 8 вересня з фронту почали надходити тривожні новини про те, що українські військові отримали наказ в односторонньому порядку відійти на 2 кілометри на ділянці фронту поблизу населених пунктів Золоте-4 і хутір Вільний, що на Луганщині. Зокрема, про це повідомив волонтер та ветеран АТО Тім Златкін.

Цю інформацію швидко поширили майже всі українські ЗМІ, тоді як від офіційних джерел досі ані підтвердження, ані спростування не надходило, хоча пройшло вже більше доби.

Втім, якщо Зеленський з Путіним й справді домовились про подальше розведення сил на лінії розмежування, то Золоте з Петрівським й справді мають бути першими на черзі, адже саме ці населені пункти, разом зі Станицею Луганською, ще 21 вересня 2016 року Тристороння контактна група погодила як такі, де у пілотному режимі мали бути сформовані зони безпеки, кожна шириною не менше 4 км.

Читайте також: "Зрада чи "Перемога": Про яке розведення сторін домовляються з Путіним (КАРТА).

Тоді ж повідомлялося, що якщо даний пілотний проект матиме успіх, то може бути прийняте рішення про розширення кількості таких "зон безпеки" до десяти, однак та спроба успіхом не увінчалась, оскільки Україна і Росія дещо по різному трактували зміст Мінських угод, і проект "заморозили" на невизначений час.

Зараз же прибічники Зеленського всі дії нового президента на Донбасі трактують таким чином, що він змушений розгрібати завали, залишені йому Порошенком і виконувати взяті на себе попередньою українською владою зобов'язання. Тому в нормативній частині процесу команда Зеленського буде посилатись на документи 2016 року, де визначені саме ці "зони безпеки".

Але давайте залишимо політику політикам, а самі спробуємо розібратись: що собою представляє потенційна "зона безпеки" поблизу населеного пункту Золоте на Луганщині, де ЗСУ вже почали відводити війська.

Золоте – це штучно створений населений пункт, у який свого часу об'єднали п'ять сусідніх сіл (Карбоніт, Батьківщина, Стахановець, Партизанське і Мар'ївка), давши їм відповідні підназви: Золоте-1, Золоте-2, Золоте-3, Золоте-4 і Золоте-5.

До війни Золоте було частиною Первомайська і мало з ним спільну міську раду, але в жовтні 2014-го року його було виключено зі складу Первомайської міськради і приєднано до Попаснянського району Луганської області. А в лютому 2015-го "Мінськом-2" Золоте було поділено на дві частини: українську і "ЛНРівську". З того часу село Золоте-5 (Мар'ївка) перебувало під контролем бойовиків, а Золоте-1,2,3 – під контролем ЗСУ.

Що стосується селища Золоте-4 (Партизанське), то воно до червня 2018 року знаходилось безпосередньо на лінії зіткнення, у так званій "сірій зоні", поки ротою глибинної розвідки одного з підрозділів зі складу резерву Об'єднаних сил була не проведена вдала операція зі звільнення і взяття його під український контроль.

Читайте також: Деокупація Золотого-4: В якому поселенні закріпилися ЗСУ (КАРТА).

Згодом, для припинення провокаційних обстрілів, збереження життя і здоров'я особового складу ОС і цивільного населення села Золоте-4, 19 вересня 2018-го року особовий склад роти глибинної розвідки зі складу резерву Об'єднаних сил зайняв нові позиції, взявши під свій контроль північно-західну околицю населеного пункту Золоте-5.

Зараз же, після відведення сил, судячи з усього, українські війська залишать не лише північно-західну околицю Золотого-5, але й все Золоте-4, тоді як бойовики "ЛНР" в даному випадку навпаки – увійдуть в Золоте-5 і частково просунуться у Золоте-4 – на відстань 4-х кілометрів від позицій відступивших глибоко в тил Збройних сил України. Погодьтесь, якось не дуже схоже на перемогу.

Читайте також: Загострення на фронті: Чому терористи намагаються відбити Золоте (КАРТА).

Що стосується хутора Вільний, то він попав "під роздачу" виключно в силу свого географічного положення, так як є, по суті, пригородом Золотого.

Цей хутір, а разом з ним і 40 га прилеглої території, українська армія звільнила від бойовиків у вересні 2019 року – тоді ж, коли зайшла у Золоте-5. Справа в тому, що саме з хутора Вільний бойовики найбільше полюбляли обстрілювати Золоте-4. Тепер же, судячи з усього, хутір знову доведеться віддати терористам "ЛНР".

Таким чином, якщо інформація про відведення сил у населеному пункті Золоте підтвердиться, то для України це означатиме втрату. По-перше, втрату територій. Ну а по-друге, втрату бойового духу української армії, якій наказали "добровільно" віддавати те, що вона кров'ю здобувала у важких боях. Ну а конкретно президент Зеленський ризикує втратити довіру армії – з усіма можливими наслідками і ризиками…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme