Відродження руїн: Навіщо ЗСУ військова частина в Берегові

Плани щодо відродження військової частини в українському Берегові вже викликали протест голови МЗС Угорщини Петера Сійярто

Відродження руїн: Навіщо ЗСУ військова ч…

І без того складні стосунки України з Угорщиною отримують черговий виток напруги. Паралельно з конфліктами навколо освітнього закону, які вилилися у блокування угорцями комісії Україна-НАТО, влада сусідньої європейської країни продовжує гратися у показовий захист нацменшин.

Голова МЗС Угорщини Петер Сійярто виступив із черговими заявами в наш бік. По-перше, освітній закон в Україні необхідно відкласти до 2023-го року. Мовляв, Угорщина знову буде підтримувати Україну, якщо впровадження закону відкладуть, внесуть у нього зміни, які не порушуватимуть прав меншин. А як ні - всі міжнародні, євроатлантичні сподівання нашої держави угорці блокуватимуть.

По-друге, Сійярто розкритикував українські плани щодо відродження в місті Берегові військової частини.

"Це означає, що вони вважають угорську національну спільноту загрозою Києву, що є обурливим, і саме тому Угорщина категорично відкидає це", - сказав Сійярто.

Здавалося б, яке діло пану Сійярто до планів нашого військового командування. Його б і не було, якби не суто популістичний момент. Берегівський район традиційно має найбільший відсоток населення на Закарпатті, яке розмовляє угорською (80,2%). Угорці в цьому районі становлять близько 67% населення - для прикладу в ужгородському районі - 35%, а в мукачівському - 12%.

В Угорщині вже 8-го квітня пройдуть вибори і правляча партія "Фідес" всіляко намагається продемонструвати, що захищати права угорців готова в будь-яких питаннях. Їм це дуже потрібно, оскільки вдома вони почали втрачати підтримку, зазнавши низку поразок на виборах до місцевих органів влади в угорських містечках, а також втративши із жовтня 2017-го 13% прихильності громадян (було 61%, а на лютий 2018-го стало 48%). Саме тому і була розіграна авантюра зі спостерігачами ОБСЄ на Закарпатті, а також лунали постійні звинувачення України щодо ущемлення прав нацменшин з вуст як вже згаданого Петера Сійярто, так і прем'єра Віктора Орбана.

Що за військова частина

У 1945 році підрозділи 128-а гірсько-піхотної бригади (тоді ще дивізії) після звільнення від фашистів Криму, Закарпаття та Чехословаччини були розташовані в Мукачеві, Ужгороді, Берегові, Сваляві та Перечині. В Берегові до 2003-го року був розквартирований 315-й гвардійський механізований Червонопрапорний ордена Богдана Хмельницького полк, який входив до складу 128-ї бригади. У 2003-му він був розформований, а майно військової частини стало комунальною власністю. З тих пір колишня частина розвалювалася. В Інтернеті є чимало відео та фото, в якому стані вона зараз перебуває.

Відомо, що одна із казарм була перебудована в багатоквартирний будинок. Кілька споруд займає підприємство ТОВ "Водоканал Карпатвіз", а решта стоять порожняком.

Військове командування планує відродити частину і розмістити там окремий батальйон 128-ї бригади, що базується в Мукачево.

9-го лютого на сесію Берегівської міскради завітали військові. З доповіддю про необхідність розміщення одного з підрозділів бригади в місті виступив генерал-майор Олег Мікац, командир бригади Сергій Собко та полковник Олександр Ковальчук. Вони розповідали про те, що військова частина не завдасть містянам жодних клопотів, а навпаки лише принесе вигоду, наприклад, бізнесу. Оскільки військові є споживачами товарів. Більше того, Міноборони виступить інвестором місцевої громади шляхом сплати земельного податку, а люди матимуть додаткову можливість знайти роботу, підписуючи контракт. Для маленького містечка, де більша частина населення пов'язана роботою із Угорщиною, це досить важливо. Бо є варіантом не їздити за кордон.

Наразі в інформаційному полі питання підвисло, але місцеві ЗМІ пишуть, що однозначної підтримки прагнень військових серед місцевих депутатів немає. Можна припустити, що найбільша в міськраді фракція Демократична партія угорців виступатиме проти.

Також існує велика ймовірність, що за роки перебування містечка у комунальній власності, його частина могла потрапити у приватні руки. Наприклад, як пишуть місцеві ЗМІ, напівзруйнований Будинок культури військових може бути в приватній власності.

Навіщо потрібна ця військова частина

По-перше, цілком можливо, що військові таким чином прагнуть повернути бодай частину того військового майна, яке колись було їхнім. По-друге, це може бути політичним моментом. Присутність додаткових військ в такому важливому для угорських популістів місті за 5 км від українсько-угорського кордону виглядає в якості додаткового аргументу української влади. Спроба показати силу угорцям.

В плані міжнародних відносин користі з такого рішення не буде, швидше навпаки. А враховуючи, що військового сценарію окупації міста угорською армією за сучасного стану справ, поки угорці, як мінімум залежні від ЄС, не передбачається, та й у 128-ї бригади немає особливих проблем з розквартируванням, рішення викликає забагато питань. Бо жодного сенсу з військової точки зору в поверненні військової частини у Берегово немає.

Звісно, ЗСУ можна буде використати у Берегові, в теорії, для протидії провокаторам, як наприклад полякам, які намагалися підпалити будівлю Товариства угорської культури в Ужгороді. І саме рішення ввести армійців у місто виглядає спробою уникнути галасу про "карателів", який міг би здійнятися, якби це був батальйон Нацгвардії. Хоча, боротьба з провокаторами - це робота саме НГУ та СБУ, а не ЗСУ. А без цих функцій присутність у Береговому батальйону взагалі незрозуміла.

Окрім цього, розвалене військове містечко - це мільярдні інвестиції з бюджету на відбудову інфраструктури. Ці гроші можна витратити на житловий фонд.

Військова присутність на Закарпатті

Збройні сили України на Закарпатті представлені переважно 128-ю окремою гірсько-піхотною Закарпатською бригадою Сухопутних військ, яка під час війни на Донбасі відзначилась героїчними боями за Станицю Луганську, Металіст та Дебальцеве. Частини 128-ї бригади розкидані по області:

- військова частина А1556 м. Мукачеве (управління окремої механізованої бригади);

- військова частина А2483 м. Мукачеве (окремий механізований батальйон);

- військова частина А1673 м. Мукачеве (окремий механізований батальйон);

- військова частина А3184 м. Мукачеве (окремий зенітно-артилерійський батальйон);

- військова частина А1771 м. Мукачеве (окремий батальйон тилового забезпечення);

- військова частина А2093 м. Мукачеве (окремий ремонтно-відновлювальний батальйон);

- військова частина А1778 м. Ужгород (окремий гірсько-піхотний батальйон);

- військова частина А0822 м. Ужгород (окремий танковий батальйон);

- військова частина А0332 м. Виноградів (окрема бригадна артилерійська група);

- військова частина А1927 м. Виноградів (окремий інженерно-саперний батальйон "Тиса").

Також на Закарпатті розміщені військові частини, які не входять до складу 128-ї ОМБр:

- військова частина А1567 м. Виноградів (окремий центр радіоелектронної розвідки);

- військова частина А1047 м. Мукачеве (гарнізонний шпиталь);

- військова частина А3737 м. Мукачеве (окремий радіотехнічний батальйон);

- військова частина А1081 м. Мукачеве (окрема радіолокаційна рота);

- військова частина А1662 с. Геча, Берегівського району (окрема радіолокаційна рота);

- військова частина А3942 с. Баркасове, Мукачівського району (окрема база зберігання паливо-мастильних матеріалів);

- ужгородський зональний відділ військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Тобто, у військовому плані і без частини у Берегові ЗСУ здатні відбити умовний напад сусідньої армії на Закарпатті.

Що буде далі

Якщо говорити про вирішення питання на місцевому рівні, то влада Берегова може відтермінувати рішення про передачу військового містечка командуванню Захід. В серпні минулого року радою було прийняте рішення "Про затвердження містобудівної документації "Реконструкція території колишньої військової частини з розміщенням житлової та громадської забудови в місті Берегово, Закарпатської області". Це означає, що на військове містечко в міста є свої плани, які більш вигідні за відродження частини і її податкову привабливість.

Більше того, збурити громадськість проти військових саме в Берегові видається простішим за все. Містяни вже обурювалися тим, що націоналісти в минулому році зірвали з міскради угорський прапор, а також факельною ходою, яку влаштували на честь загиблих берегівчан. Угорська громада також підігріває людей мовним питанням і освітнім законом. Буде не складно вкласти в голови місцевих меседж про те, що військових стягують в місто, щоб придушити нацменшину.

Українська влада має оцінити переваги та недоліки прагнення військових. Яку користь отримає держава від частини в містечку і чи перекриє ця користь негативний масштаб для країни в міжнародному плані. Бо скандал з Угорщиною гарантований.

Фото: Beregovo.today

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme