12 спостерігачів: Як ОБСЄ допомогли Орбану з Ужгородом

ОБСЄ прийняла компромісне рішення щодо спостереження за правами угорців на Закарпатті

Журналіст відділу «Світ»
12 спостерігачів: Як ОБСЄ допомогли Орба…

Історія зі "спостережною місією ОБСЄ на Запкарпатті", про відкриття якої вчора відрапортував глава МЗС Угорщини Петер Сійярто, навдивовижу швидко встигла з сенсації перетворитися на пшик.

До відсутності інформації про нову спостережну місію на сайті ОБСЄ майже негайно додався коментар Закарпатської ОДА про те, що регіональна влада ні сном ні духом не чула про спостерігачів.

А за лічені години вже у місії ОБСЄ пояснили українським журналістам, про що насправді йдеться. Спостерігати за ситуацією на Закарпатті будуть представники прикарпатської місії, яка вже три роки як базується в Івано-Франківську. "У відповідь на нещодавні події в Ужгороді та на його околицях СММ ОБСЄ, згідно зі своїм мандатом, посилила моніторинг у цьому районі та відповідно оприлюднила результати роботи у своїх звітах", - зазначили в організації.

При тому "12 спостерігачів" спеціально для Закарпаття, про яких говорив Сійярто, магічним чином співпадають за кількістю зі складом прикарпатської місії.

У такий спосіб ситуація прояснилася. Керівництво ОБСЄ, схоже, прийняло "компромісне" рішення стосовно того, як частково задовольнити вимоги Будапешту, який впродовж останніх півроку відверто тиснув на організацію — але не порушити при тому статут, який, власне, передбачає одноголосну згоду всіх членів ОБСЄ на нову спостережну місію. Згоди на яку не дав би вже Київ. І не тільки Київ, якщо на те пішло.

Якою буде практична користь від дванадцяти спостерігачів, які періодично здійснюватимуть "набіги" через розбиті дороги на карпатських перевалах з Івано-Франківська до Ужгорода чи Берегово? Нульова, звичайно. Бо коли за паліями угорської культурної організації (а саме її підпал послужив єдиною вагомою причиною для початку моніторингу ОБСЄ) не встежили ні місцеві поліцейські, ні спецслужби, ні, врешті, самі угорці — то браві спостерігачі на білих джипах абсолютно точно не помітять нічого протизаконного. В будь-якому випадку, набагато краще спостереження за соціально-політичною ситуацією в регіоні Будапешт міг налагодити (і, звичайно, налагодив) саме за допомогою місцевих етнічних угорців, які далеко краще поінформовані про реальний стан справ в регіоні, ніж місія ОБСЄ з географічно недалекої, але насправді дуже відмінної від Закарпаття Івано-Франківщини.

Для чого ж тоді вся ця історія Будапешту? Відповідь очевидна. По-перше, за допомогою "моніторингової місії ОБСЄ" Орбану хочеться бодай частково легітимізувати свої заяви про порушення прав етнічних угорців, які дотепер бачать виключно в Будапешті. Бо одна річ, коли про порушення черговий раз повідомить Петер Сійярто, політична зацікавленість якого у виявленні реальних і уявних порушень є очевидною для всіх не тільки в Україні, але і у ЄС. І зовсім інакше виглядатиме ситуація, якщо це порушення зафіксують міжнародні спостерігачі. Сам факт введення яких (нехай навіть у режимі "на пів ставки") ніби свідчить на користь претензій Угорщини.

А іншою, навіть більш важливою ціллю історії з ОБСЄ стала спроба правлячої угорської партії "Фідес" востаннє перед виборами, які пройдуть 8 квітня, продемонструвати своєму електорату готовність боротись за права угорців по всьому світу. Бо вдома у Орбана складається достатньо неоднозначна внутрішньополітична ситуація. Вдало почавши кампанію, "Фідес" постраждала від своєрідного "електорального фальстарту". Максимум підтримки партії влади в Угорщині спостерігався у жовтні 2017 року — і складав колосальний 61 відсоток підтримки. Але далі "перегрітий" електорат почав розчаровуватися. Рейтинг стрімко рушив донизу - до 57% у грудні, 53% у січні та 48% у лютому. У такий спосіб до квітня "Фідес" може втратити здобуту іще в 2010 році можливість самостійно керувати країною. Ще одним неприємним дзвінком для угорської партії влади стала низка поразок на виборах до місцевих органів влади в угорських містечках, де мешкає начебто відданий партії електорат. Втомлені довготривалим правлінням популістів, ліві та праві опозиціонери почали об'єднуватись і виставляти єдиних кандидатів. Якщо ця практика розповсюдиться на 106 мажоритарних округів на наступних виборах (а більше половини депутатів обираються в Угорщині за мажоритаркою) — то на "Фідес" можуть чекати непрості часи. За таких умов про "порушені права закарпатських угорців" ми не раз іще почуємо впродовж найближчого місяця. Після чого, якщо повезе, настане багатолітнє затишшя.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme