Трамп "прикрив лавочку": Що втратить українська армія без військової допомоги США

Судячи з усього, Трамп вирішив заморозити фінансування військової допомоги Україні

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Трамп "прикрив лавочку": Що втратить укр…
Фото - ВВС Україна

29 серпня закордонні ЗМІ повідомили, що президент США Дональд Трамп попросив свою команду національної безпеки переглянути програму фінансування, відому як Ініціатива сприяння безпеці в Україні, щоб забезпечити використання цих грошей в інтересах Сполучених Штатів.

 

Мова йде про військову допомогу Україні в розмірі 250 млн доларів, яку у травні затвердив Підкомітет з питань оборони Комітету з асигнувань Палати представників Конгресу США в рамках проекту закону "Про асигнування на потреби Міністерства оборони на 2020 рік". Ці кошти пропонувалося виділити для безпекової допомоги Україні.

 

Із зазначеної суми 50 млн доларів мали спрямувати виключно для надання летальної зброї оборонного характеру. Решта коштів мали бути спрямовані на реалізацію таких програм як підготовка військовослужбовців, надання військової техніки та спорядження, логістичне забезпечення, розвідувальна підтримка збройних та безпекових сил нашої держави тощо.

 

Якщо ця інформація підтвердиться (а диму, як відомо, без вогню не буває), то для України це означатиме серйозну втрату на фоні посилення позицій Росії на міжнародній арені, адже 92% всієї військово-технічної допомоги, яку Україна отримала за останні чотири роки, надійшло саме зі Сполучених Штатів Америки.

 

Взагалі, співпраця України з США у військовій сфері має досить тривалу і пістряву історію. Лише у якості безоплатної допомоги Україна отримала від США продукцію на суму майже 400 млн доларів. Здебільшого це були станції артилерійської розвідки, радіоелектронної боротьби, безпілотні літальні апарати, засоби зв'язку, катери, антиснайперські комплекси тощо.

 

Що стосується летального озброєння, то не можна не згадати про легендарні протитанкові ракетні комплекси Javelin – у 2018 році Україна безоплатно отримала 35 таких пускових установок та 210 ракет до них.

 

Власне, на "Джавелінами" американо-українська співпраця у сфері летальних озброєнь наразі і обмежується, попри всі спроби України розширити її формат. Так, ще у 2017 році велась мова про продаж Україні по лінії Direct Commercial Sales (DCS) партії 12,7-мм снайперських гвинтівок Barrett M107A1 і боєприпасів та супутнього майна до них загальною вартістю 41,5 млн доларів. Однак, далі публікацій в американській пресі тоді справа не пішла.

 

Читайте також: Barrett M107A1: Що за гвинтівку США продаватимуть Україні.

 

Але у січні 2019 року вже згаданий директор Євразійського центру Атлантичної ради і екс-посол США в Україні Джон Гербст заявив, що Вашингтон може надати Києву протикорабельні комплекси з крилатими ракетами Harpoon.

 

Читайте також: "Гарпун" та NSM: Чим США можуть допомогти Україні в морській війні.

 

Також час від часу піднімається питання про потужні зенітні ракетні комплекси Patriot для протиповітряної оборони.

 

Зокрема, минулого літа посол України в США Валерій Чалий повідомляв, що Україна подала запит в офіційний Вашингтон стосовно придбання систем протиповітряної оборони. Чалий не приховував, що вони потрібні нашій державі для захисту морського і військово-повітряного простору.

 

Читайте також: Ефект Patriot: Чим допоможе американська система ППО Україні.

 

І ось, коли американська зброя була майже у наших руках, Трамп вирішив "прикрити лавочку". Можна довго розмірковувати над офіційними і реальними причинами такого кроку (вибори в США, тиск Росії на США, тиск США на Україну з метою уникнення продажу "Мотор-Січі" китайцям тощо), але безвідносно причин, для України такий крок буде досить серйозним ударом. На жаль, українська армія сьогодні є розмінною монетою у стосунках як США з Росією, так і США з Китаєм.

 

Читайте також: Гра за Путіна чи передвиборчий піар: Чому Трамп скасовує військову допомогу Україні.

 

Як би там не було, а сам факт того, що провідна держава світу і член НАТО почала згортати свою військову підтримку України не може не засмучувати. І мова навіть не про конкретні 250 мільйонів, а про іміджеві наслідки. Адже в наш час половина планети дивиться на США і вибудовує свою поведінку на міжнародній арені в залежності від того, що робить Білий Дім. А такий крок Трампа буде дуже нехорошим сигналом для світу.

 

Але заради справедливості варто нагадати, що отримання Україною американського летального озброєння стало можливим після того, як адміністрація президента Дональда Трампа скасувала заборону попередньої адміністрації Барака Обами щодо надання Україні допомоги в оборонній сфері. Як-то кажуть: Трамп дав – Трамп взяв.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme