Гра за Путіна чи передвиборчий піар: Чому Трамп скасовує військову допомогу Україні

У рішення Трампа заморозити фінансування військової допомоги Україні є дві потужних причини. І кожна з них неприємна і небезпечна для України

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Гра за Путіна чи передвиборчий піар: Чом…

Інформація Politico про те, що президент США Дональд Трамп вирішив заощадити на благо США кошти, призначені для Ініціативи сприяння безпеці в Україні, для багатьох наших співвітчизників прозвучала як чергова зрада чи навіть вкид.

Суть чуток, які долинули до журналістів із адміністрації Трампа, полягала у тому, що чинний президент США попросив членів своєї команди, що відповідають за національну безпеку, у якийсь спосіб загальмувати військову допомогу Україні в розмірі $250 млн.

І тут можна припустити, що це рішення є бажанням певним чином вплинути на важливі для США рішення керівництва України.

Простір відкритий для фантазії. Це може бути і тиск з метою уникнення продажу "Мотор-Січі" Китаю, і бажання вплинути на кандидатуру майбутнього українського прем’єра, і намір отримати від Києва компромат на сина Байдена – і що завгодно іще.

Але всі ці припущення виглядають малоймовірними. Оскільки в даному випадку словосполучення "сповільнити надання допомоги" є повним синонімом слова "скасувати". Фінансовий рік у США закінчується 30 вересня, і всі кошти, які не будуть витрачені до цієї дати, автоматично повертаються до скарбниці США – в очікуванні на новий національний бюджетний документ. Кінець історії.

На тлі химерних спроб Трампа повернути Росію до клубу G7, відсутності поспіху у створенні військових баз у Польщі та багатьох інших свідомих чи несвідомих тілорухів адміністрації Трампа, які явно йдуть на користь Росії, все це може видатись черговою непрямою допомогою адміністрації чинного президента США російському колезі.

Приблизно так і сприймають ситуацію у США. "Трамп знову демонструє свою корисність для Росії" – заявив депутат Палати представників від Нью-Джерсі Том Маліновскі.

"У нас є серйозне занепокоєння щодо заморожування цих важливих коштів, і ми терміново запитуємо в адміністрації, чому вони затримують ці ресурси", – стриманіше відгукується речник конгресового Комітету з асигнувань Еван Голландер. Здивування стосовно рішення Трампа демонструють навіть його однопартійці, які, втім, поки уникають прямих звинувачень у надмірній любові Трампа до Росії.

Чому ж тоді Трамп зробив те, що зробив – наражаючись на відверту сварку із Конгресом і непрості розмови із власним зовнішньополітичним відомством, де також, мабуть, не в захопленні від того, що втрачають потужний важіль впливу на Україну?

Відповідь проста. Вибори наближаються. Вибори, на яких ті, хто голосував за Трампа, неминуче згадають про дві його обіцянки. А саме – зменшити градус конфлікту з Росією, і заощадити купу грошей, які йдуть на допомогу іноземним країнам.

Тиждень тому Трамп намагався зробити це оптом, збираючись заморозити виділення суми у більш ніж $ 4 млрд, призначеної на надання допомоги іншим країнам, в тому числі – й Україні. Тоді злагоджена протидія цій ініціативі з боку Конгресу США, глави Мінфіну Стівена Мнучіна і держсекретаря Майкла Помпео привела до скасування рішення Трампа.

Тепер же чинний президент США вирішив перейти до роздрібного вирішення питання. І так стали зорі над горизонтом, що першою під роздачу потрапила саме Україна.

Звичайно, рішення помістити кошти для Ініціативи сприяння безпеці в Україні "під моніторинг", що є фактичною тимчасовою забороною на їх використання, атакуватимуть як противники Трампа, так і ті члени його адміністрації, які розуміють всю безглуздість цього рішення. Цілком ймовірно, що в цій справі буде досягнуто успіху.

Але вся історія, звичайно, демонструє одну просту істину. Для того, щоб не бути надто залежним від сварок та інтриг у "вашингтонському обкомі", потрібно щоб в українському бюджеті було досить грошей для української армії. Тоді ніякий Трамп нам не буде страшний.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme